Dodaliśmy wszystkie miasta (miejscowości z prawami miejskimi) litewskie wraz z opisami i obu formach - litewskiej i polskiej. W bazie jest już 9769 lokalizacji.
Pracowaliśmy we trzy osoby przez całą noc i pół dnia aby wykonać update bazy zdjęć do nowszej wersji - wykonaliśmy połowę pracy. Niestety czeka nas jeszcze poważny przeskok na wersje jeszcze wyższą wraz ze zmianą kodowania. Będzie to jeszcze cięższa praca i prawdopodobnie zajmie min. tydzień. Taki update musi być wykonywany dla każdej z naszych baz raz na kilka miesięcy - To dobrze dobrze daje pojęcie o ilości pracy technicznych. A to tylko zwykła konserwacja systemu. Wprowadzanie nowych funkcji, nowej grafiki to też tak trudne prace. Nie mówiąc o poprawach merytorycznych, opiece nad materiałem wprowadzonym, nie mówiąc o badaniach, poszukiwaniach, prowadzeniu projektów genealogicznych. A ilość mail do odpowiedzi rośnie.
Nie chce w tym miejscu narzekać - ale jak widać pracy jest na prawdę dużo, natomiast fundusz marny. Wciąż nie chcemy robić obowiązkowych opłat - ale prosimy o pomoc w tej kwestii. Wystarczy kliknąć czerwone serduszko w nagłówku forum.
Zakończyliśmy proces unowocześnienia bazy zdjęć - głównie dotyczyło to poważnych spraw technicznych. Przy okazji jednak dodaliśmy do Galerii Herbarza szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim jest to ułatwione, intuicyjne dodawanie zdjęć i to w hurtowej ilości. Można teraz zdjęcia ładować w dowolnym wymiarze a system sam je zmniejszy do odpowiedniego rozmiaru. Zdjęcia mają też znak wodny (na dole zdjęcia) co zabezpiecza je dodatkowo przed kradzieżą. Niezalogowani użytkownicy teraz nie mogą przeglądać zdjęć dużej rozdzielczości. Unowocześniliśmy system zabezpieczenia literowego la anonimowych użytkowników (a jednocześnie mamy nadzieję ułatwiliśmy jego odczytanie) co powinno zabezpieczać lepiej przed niechcianym spamem w komentarzach które były ostatnio plagą. Dodaliśmy opcje wprowadzania kodów w komentarzach - takich jak pogrubienie czy kolorowe teksty. Umożliwiliśmy także pełną gamę przeróbek zdjęć - podpinając cały zaawansowany system graficznej obróbki. Naprawiliśmy też wadliwe wyszukiwania i teraz można wyszukiwać wg złożonych fraz wielu słów. Jest też cały szereg drobniejszych poprawek. Jednak ciągle coś może nie działać lub być błędne. Prosimy wówczas o informację i dziękujemy za już nadesłane.
Książka "Ogończykowie Zboińscy" jest pierwszą z serii "Rodowodów rodzinnych". Seria jest niespotykanym dotąd na rynku pomysłem seryjnego wydania książek niskonakładowych - będących opracowanymi prywatnie rodowodami, sagami lub pamiętnikami. Nietypowa jest zarówno forma serii jak i sposób jej finansowania z budżetów rodzinnych. Z założenia są to książki oparte głównie na genealogii rodzin polskich - zarówno szlacheckich jak i innych warstw - również chłopskich czy osiedleńczych. Seria wypełnia lukę - niemal całkowity brak opracowań rodów mniej utytułowanych niekiedy całkiem nieznanych z kart historii. Książki z założenia nie będą sprzedawane w księgarniach lecz wydawane głównie dla członków rodzin - znajdą jednak miejsce w głównych bibliotekach polskich. Jest to więc seria bibliofilskich rzadkości. Materiał rodzinny, opracowywany niekiedy bardzo amatorsko poddawany jest gdzie to możliwe merytorycznym poprawkom wprawnych genealogów, historyków, wydawców - przez co jakością zbliża się do opracowań naukowych, nie mając jednak aspiracji do bycia pozycjami akademickimi. Seria dotyczyć będzie rodzin niekiedy całkowicie pominiętych na łamach historii co często powoduje, że zapisy muszą i mogą być nieweryfikowalne, podawane w historii rodzinnej z ust do ust. Taki charakter ma mieć ta seria, świadcząc nie tylko o faktach, lecz także o zawartych w owych rodzinnych legendach marzeniach.
Informujemy, że jest możliwe wydanie w tej serii publikacji o dowolnej rodzinie. Materiał może być już gotowy i opracowany lub jedynie rozpoczęty. W tym drugim przypadku zostaną podjęte dowolnie szerokie badania genealogiczne, archiwalne, wizje lokalne. W przypadku książki o Zboińskich w trakcie wyjazdów zostały odkryte nieznane dotąd epitafia, ukryte za szafą w zakrystii jednego z kościołów, zapisy fundatorów klasztoru z XVI wieku, zakurzone obrazy umiejscowione w niemal niewidocznym miejscu kościoła. Poszerzono też materiał rodzinny o niektóre nieznane fakty, sprecyzowano informacje historyczne. W ten sposób można wydać w ramach serii każdą historię rodziny.
Książki mogą zostać wydane w dowolnie małym nakładzie, w oprawie miękkiej, twardej lub ozdobnej. Do książek dołączone mogą być graficzne drzewa genealogiczne, a także ankiety dla dalszych członków rodziny do uzupełnienia przy kolejnym wydaniu. Do książki budowana jest także strona internetowa wraz z forum. Strona Zboińskich to www.genealogia.okiem.pl/zboinski.htm
Wydawcą serii jest Dynamiczny Herbarz Rodzin Polskich
Książkę można zamówić w miękkiej oprawie w cenie 25zł