Teresa Maria de Laveaux, muzykolog, publicysta, dziennikarz. Ur. 20.02.1940 w majątku ziemskim Łukowa
Łukowa, koło Tarnowa, córka Jana Zdzisława de Laveaux i Józefy Ziemińskiej.
Studiowała muzykologię na wydziale-historyczno-filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a następnie na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Studia uzupełniające w Wenecji w roku 1965. Dyplom ukończenia studiów Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Józefa Chomińskiego otrzymała w roku 1964. Tytuł pracy magisterskiej: „Styl galant w muzyce francuskiej XVIII wieku”.
W latach 1964–1967 pracowała w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, jako sekretarz festiwali i kongresów „Musica Antiqua Europae Orentalis”. W latach 1966–1970 w Redakcji Muzycznej Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy. W latach 1970–1982, a następnie 1989–1996 w Ośrodku Telewizji Polskiej w Katowicach. W dorobku twórczym ma kilkaset audycji radiowych i programów telewizyjnych związanych z tematyką kulturalną, a głównie muzyczną – reportaży, felietonów, filmów dokumentalnych. Była autorem, redaktorem, prowadzącym, scenarzystą, reżyserem. Uczestnikami jej audycji, programów, filmów byli wybitni twórcy z wielu dziedzin kultury i sztuki: malarze (Z. Beksiński, W. Świerzy), scenografowie (K. Zachwatowicz, A. Kreutz-Majewski), pisarze (A. Szczypiorski, P. Wierzbicki), aktorzy (G. Holoubek, A. Hanuszkiewicz, Z. Zapasiewicz), reżyserzy (K. Zanussi, R. Peryt), niemal wszyscy współcześni polscy kompozytorzy (wśród nich: W.Lutosławski, K. Penderecki, T. Baird, K. Mayer, W. Kilar, H. M. Górecki), muzycy - wykonawcy wielu specjalności: zespoły kameralne, soliści, dyrygenci, orkiestry, a także: A. Suchocka, E. Łętowska, S. Kisielewski i inni. Jest autorką kilkunastu cykli programów telewizyjnych: Monografie muzyczne, Spotkania z kompozytorami, Muzyka polska XX wieku, Estrada młodych muzyków, Spotkania z Polihymnią, reportaży filmowych z udziałem wielu znanych postaci środowiska artystycznego, scenariuszy filmowych, których była realizatorem: między innymi „Owoc natchnienia” z udziałem W. Lutosławskiego, „Widmo-malarski żywot Ludwika de Laveaux”. Od roku 1964 zajmuje się również publicystyką prasową. Jej artykuły znajdują się w „Ruchu muzycznym”, „Biuletynie Unesco”, „Radiu i Telewizji”, „Radarze”, „Przekroju” „Gazecie Pomorskiej”, „Dzienniku Zachodnim”, „Panoramie”, „Studio”,”Krakowie”, a także w zagranicznej prasie polskiej: londyńskim „Dzienniku Polskim”, amerykańskim „Nowym Dzienniku”. Jej zbiór rozmów z wybitnymi postaciami życia kulturalnego pt. „Muzyka moja miłość”, został wydany przez Agat Prim, Kraków w 1997, a "Obrazy pamięci i wspomnienia z dawnych lat" w roku 2023 przez wydawnictwo Akademicka. Współpracowała z Muzeum Narodowym w Krakowie przy organizacji wystawy malarskiej Ludwika de Laveaux w roku 2005.
W roku 1965 zawarła związek małżeński z Wiesławem Brychcy, inżynierem i artystą śpiewakiem, który studiował na Politechnice Krakowskiej, Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie i Gdańsku, a także w Brugge (Belgia) i Sofii. Obecnie mieszkają w Krakowie. Teresa de Laveaux, należy do piątego pokolenia polskiej gałęzi francuskiej rodziny de Laveaux, wywodzącej się z XIII wieku z Lotaryngii. Jest też ostatnim żyjącym zamieszkałym w Polsce członkiem rodziny de Laveaux noszącej to nazwisko.
[biogram autorski] -->
Genealogia rodziny de Laveaux