18942. wojna polsko-bolszewicka

wojna polsko-bolszewicka

Postprzez dudela » 04.09.2012

Witam,
mój dziadek zaciągnął się do armii 3.03.1920 roku jako ochotnik. Po 5 miesiącach, 18.08.1920 r został ranny i wrócił do domu. W legitymacji jest zapis jego przydziału do "formacji 2bpp" . Chciałabym wiedzieć więcej na temat jego pobytu na froncie,w jakich bitwach brał udział, gdzie mógł stacjonować oraz czy i gdzie można znaleźć dokumenty o jego drodze frontowej. Do kogo i gdzie mogę się zwrócić. Dziadek pochodził z Gidel k/Radomska. Elżbieta
dudela
Aktywny
Aktywny

Odp: wojna polsko-bolszewicka

Postprzez andrzej_b2 » 04.09.2012

dudela napisał(a):Witam,
mój dziadek zaciągnął się do armii 3.03.1920 roku jako ochotnik. Po 5 miesiącach, 18.08.1920 r został ranny i wrócił do domu. W legitymacji jest zapis jego przydziału do "formacji 2bpp" . Chciałabym wiedzieć więcej na temat jego pobytu na froncie,w jakich bitwach brał udział, gdzie mógł stacjonować oraz czy i gdzie można znaleźć dokumenty o jego drodze frontowej. Do kogo i gdzie mogę się zwrócić. Dziadek pochodził z Gidel k/Radomska. Elżbieta

W jaki sposób można pomóc, skoro nie ma nazwiska śp. Dziadka?
andrzej_b2
Kreator Forum
Kreator Forum

Postprzez dudela » 05.09.2012

Przepraszam, dziadek nazywał się Bolesław Frączyk. Byłam przekonana , że losy tej formacji to również losy mojego dziadka i dlatego wydawało mi się mało istotne podawanie jego danych. Dziękuję za zxainteresowanie Ela
dudela
Aktywny
Aktywny

Postprzez andrzej_b2 » 05.09.2012

dudela napisał(a):Witam,

Prawdopodobnie chodzi o 26 pułk piechoty, zapisany odręcznie jako "2bpp".
http://pl.wikipedia.org/wiki/26_Pu%C5%8 ... oty_(II_RP)#Pu.C5.82k_w_walce_o_granice
andrzej_b2
Kreator Forum
Kreator Forum

Postprzez andrzej_b2 » 05.09.2012

Dokument, o którym mowa, z pewnością jest sporządzony/wypełniony pismem odręcznym. Zapis ‘2bpp’ niewiele różni się wówczas od ’26pp’ – ot i całe nieporozumienie.
Gdyby Pani wysłała jakiś skan dokumentu mógłbym łatwiej zweryfikować swoje przypuszczenie.
andrzej_b2
Kreator Forum
Kreator Forum

Postprzez dudela » 07.09.2012

Witam, przesyłam skan strony książki inwalidzkiej i czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Pozdrawiam Ela
Załączniki
skanuj0019.jpg
dudela
Aktywny
Aktywny

Postprzez andrzej_b2 » 07.09.2012

Dziękuję. Odpowiadam prawie natychmiast.
Osoba wypełniająca dokument miała manierę łączenia cyfry ’2’ z kolejnymi znakami tworzącymi ciąg liczbowo-literowy. Z resztą ‘dwójka’ jak żadna inna cyra, jest b. podatna na tego rodzaju zabieg z racji dolnego ogonka skierowanego w prawo (tj. w kier. pisania). Jak wiadć szczególnie wyrobioną rękę miał ów urzędnik w zapisie 26pp./2bpp. A kropki pisało się wtedy wszędzie, gdzie trzeba i gdzie nie.
Ponieważ w czasie wojny polsko-bolszewickiej istniejace najbliższe zapisowi były: 2 Pułk Piechoty Legionów (2 pp) i 26 Pułk Piechoty (26 pp), zatem podtrzymałbym swe wcześniejsze przypuszczenie, że Śp. Dziadek słuzył właśnie w 26 Pułku Piechoty.
andrzej_b2
Kreator Forum
Kreator Forum

Postprzez dudela » 07.09.2012

Dziękuję za podpowiedź, zasugerowana szukałam już na własną rękę i dowiedziałam się, że był to pułk utworzony przez Jana Rządkowskiego w okręgu piotrkowskim, został podporządkowany bezpośrednio dowódcy 5 Dywizji Piechoty pod dowództwem Leopolda Endel-Ragisa. Znalazłam również mapki przemieszczania się tego pułku w 1920 roku na Ukrainie, ale są one sprzeczne z informacjami o bitwach tego pułku. Chodzi mi szczególnie o miejsce bitwy, podczas której został ranny 18.08.1920 roku. A może sprawy wojskowości mnie przerosły? W każdym razie dzięki Tobie wiem czego mam szukać. Może wybiorę się do biblioteki lub napiszę do archiwów. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za pomoc. Od kilku lat wypytuję znajomych o ten skrót i bez rezultatu, tym bardziej cenię sobie Twoją pomoc, pozdrawiam Ela
dudela
Aktywny
Aktywny

Postprzez andrzej_b2 » 07.09.2012

http://pl.wikipedia.org/wiki/Leopold_Endel-Ragis
Do biogramu dołączono zdjęcie ze zjazdu absolwentów Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie 3 listopada 1934 r. Do księgi pamiątkowej wpisuje się gen. Louis Faury, pierwszy komendant Szkoły. Towarzyszą mu: płk Leopold Endel Ragis (pierwszy od prawej) i płk Józef Jaklicz.
andrzej_b2
Kreator Forum
Kreator Forum

Postprzez dudela » 17.09.2012

Witam,
chyba nie dowiem się , co dokładnie działo się z moim dziadkiem na froncie wojny. Napisałam prośbę do CAW z Modlinie o wyszukanie dokumentów, ale okazało się, że nazwisko dziadka nigdzie nie figuruje , nie ma również rozkazów dla 26 Pułku Piechoty w 1920 roku. Pozdrawiam Elżbieta
dudela
Aktywny
Aktywny

Następna strona

Powrót do Wojsko, militaria