Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Cyryn.

26.04.2009 22:54
Cyryn.
Wieś, leżąca na trasie Tuhanowicze-Worończa. Warto na krótko zatrzymać się tutaj ze względu na związki życia i twórczości Adama Mickiewicza z tą miejscowością. Dawniej była tu kwitnąca osada, miasteczko i wieś nad rzeką Serwecz. Za czasów A. Mickiewicza Cyryn należał do wojewody Józefa Niesiołowskiego z Worończy; wówczas w Cyrynie mieściło się starostwo, sądy grodzkie i inne instytucje rządowe. Król Stanisław August zatwierdził prawa wolnego miasta Cyryna i nadał mu herb. Wojewoda Niesiołowski słynął z nieludzkiego stosunku do poddanych. Przypuszcza się, że to on stał się pierwowzorem ducha Złego Pana (II cz. Dziadów}. Niektórzy badacze utrzymują, że Cyryn - nie Ruta - jest miejscem akcji ballady To lubię oraz II i IV cz. Dziadów.
W Cyrynie znajdowała się cerkiew. Na plebanii księdza unickiego Jana Horbacewicza często bywał mały Adam (Leonard Podhorski-Okołów dowodzi, że ks. Horbacewicz był pierwszym nauczycielem i opiekunem Mickiewicza, a później serdecznym przyjacielem - powiernikiem tajemnic zranionego serca poety). Można więc przyjąć, że ks. Horbacewicz stał się pierwowzorem Księdza, świadka zmagań Gustawa z miłosnym cierpieniem i jednocześnie mądrego humanisty, próbującego leczyć chorą duszę romantycznego egocentryka ewangelicznym wskazaniem:

Człowiek nie jest stworzony na łzy i uśmiechy,

Ale dla dobra bliźnich swoich, ludzi (IV cz. Dziadów).



Zapewne też o ks. Horbacewiczu czytamy w Świtezi:




Ja ostrzegałem, że w tak wielkim dziele

Dobrze, kto z Bogiem poczyna.

Dano więc na mszę w niejednym kościele

I ksiądz przyjechał z Cyryna.


Również w Cyrynie l sierpnia 1821 r. Adam Mickiewicz wraz z Marylą Puttkamerową trzymali do chrztu dziecko - Franciszka Sakowicza, co zaświadcza następujący zapis w księgach metrykalnych: Roku 1821 M-ca Augusta l dnia ze wsi Tuhanowicz -ja X./Jan Horbacewicz Paroch Cyryński Ochrzciłem i Bierzmowałem l Urodzonego Franciszka z Rodziców Szlubnych Leona y Antoniny lSakowiczów - Kumami byli JMC Pan Adam Mickiewicz, Proffessori Szkół Kowieńskich y Wielm: Imć Pani Marjanna Podkamerowa Hrabinia.

[]