Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

List testamentowy Józefa Weyssenhoffa do Stanisława Sołtana

12.02.2009 12:31
rok. 1798 List testamentowy Józefa Weyssenhoffa do Stanisława Sołtana (fragment listu do brata Jana Weyssenhoffa)

Szanowny Przyjacielu i nayukochańszy bracie Sołtanie!
Wyrazić nie mogę wszystkiego co czuię myślą o tobie. Drugim byłeś Ojcem dla mnie, Twoje szczodre dobrodziejstwa opatrywały obficie wszystkie potrzeby moie, dawały mi sposobność nabywania talentów, kształcenia rozumu i poznawania Ludzi. Domowe i publiczne cnoty twoje, w stałych okazywane przykładach, broniły od zepsucia młodość moią. zaszczepiały w mym życiu miłość cnotliwego życia, utwierdzały mnie w dobrym. Ale też i moie przywiązanie ku Tobie nie było pospolite. Zawszem Cię poważał, szanował i czule kochał: byłem twoim prawdziwym przyjacielem i szczerzę ci wdzięcznym. Dusza moia żywo dzieliła z tobą wszystkie ukontentowania i zmartwienia, wszystkie naylepsze i naygorsze doby twoie. I w tych ostatnich momentach życia mego silne czucia wszystkich tych sentymentów rozrzewniają serce moie, a cały szacowny i ukochany dom twój, żona i dzieci twoje są uczestnikami onych.
Zapewnij proszę odemnie siostry nasze Kublicką i Teressę, tudzież wszystkich młodszych naszych, o stałym dotąd czułym przywiązaniu moim do nich.Z siostrą Teressą los mi pozwolił częstszego i dłuższego obcowania i pożycia; odbierałem od niej partikularniejsze dowody przyjaźni; wiele czuię, ale siły zupełnie już mnie opuszczaią; myślę i piszę z największym wysilenie i zmordowaniem

Bibliografia

Kronika rodziny Weyssów Weyssenhoffów



Genealogia Weyssenhoffów
Genealogia Sołtanów
.