Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kantor Józefa

30.05.2010 18:34
Józefa Kantor.

Urodzona 6 marca 1896 roku w Tarnowie zm. 25 września 1990 .
Rozpoczęła pracę nauczycielską jeszcze pod zaborem rosyjskim, w okolicy Zamościa. Jako człowiek głębokiej wiary i pedagog z powołania cieszyła się ogromnym autorytetem, organizując życie młodzieży, a także prowadząc kursy dla analfabetów.
Po przeniesieniu się na Śląsk pracowała w szkole w Szopienicach, w organizacjach przykościelnych i ZHP. Ukończyła szkołę instruktorską na Buczu, otrzymała stopień harcmistrzyni. W czasie ostatniej wojny przebywała jakiś czas w Tarnowie i tam niosła pomoc Polakom wysiedlonym z Poznańskiego i Pomorza, zajmując się organizowaniem dla nich kuchni a także kolportażem biuletynu „POLSKA ŻYJE”.
Aresztowana 9 listopada 1940 r. , po ciężkim przesłuchaniu w więzieniu w Tarnowie została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, w którym otrzymała numer 7261. Zawsze czynna, oddana Bogu i ludziom, nie poddała się i w tamtych nieludzkich warunkach, choć pracowała na nocnej zmianie w warsztacie okrutnego Bindera, organizowała wokół siebie potajemnie życie religijne. W niedzielę gdy była chwila oddechu, pamiętając teksty liturgiczne, starała się odtworzyć mszę świętą ze szczegółami. Dla wielu więźniarek był to cudowny pokarm duchowy, pozwalając im przenieść udręczoną myśl w rodzinne strony, do kościołów parafialnych do samego Boga.
W listopadzie 1941 r. , działając z najwyższą ostrożnością druhna Kantor założyła w obozie tajną drużynę harcerską, która przetrwała do końca wojny, pod nazwą „Mury”.
Źródło:jtajchert.w.interia.pl