31027. Markiewicz Seweryn

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Markiewicz Seweryn

Postprzez Adam M » 19.10.2016

"Markiewicz absolwent Uniwersytetu Petersburskiego ze stopniem kandydata praw rozpoczął aplikację sądową w Warszawie. Po wybuchu powstania styczniowego służył jako szeregowiec w oddziale Mariana Langiewicza. Internowany po przejściu do Galicji w Iglawie na Morawach, uciekł i wrócił do Warszawy. Na jesieni 1863 ponownie aresztowany i jako podejrzany politycznie zesłany do Jadrynia. Tam zachorował na płuca. Wrócił do kraju w 1865 roku. Niniejszy portret Kapliński namalował krótko przed powstaniem. Ukazuje Markiewicza z półdługimi ciemno-blond włosami układającymi się w loki, ciemnej bluzie i płaszczu w stylu dandy. Obraz uważany jest za jedno z najlepszych studiów portretowych Kaplińskiego. Warta odnotowania jest biografia samego Kaplińskiego od wczesnej młodości zaangażowanego w działalność konspiracyjną. Należał do sekretnego stowarzyszenia o demokratycznej orientacji, w 1847 roku był sądzony w Procesie Berlińskim (Procesie Ludwika Mierosławskiego), uczestniczył w Wiośnie Ludów. W latach 1850-1871 przebywał na emigracji w Paryżu. Należał do środowiska Hotelu Lambert i księcia Adama Czartoryskiego, od 1861 roku uczestnicząc aktywnie w akcjach polityczno-dyplomatycznych obozu Czartoryskich. W czerwcu 1862 wszedł w skład Biura Hotelu Lambert, gdzie po roku został Kierownikiem Oddziału Dziennikarskiego. Redagował biuletyny, przesyłał informacje o wydarzeniach powstania styczniowego do prasy francuskiej, zamieszczał tam rysunki przedstawiające sceny z życia insurgentów. [Agata Wiśnioch i Aneta Biały] "
http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docm ... ue&id=8871


Seweryn Markiewicz
Regulski, Aleksander (1839-1884)
Tegazzo, Franciszek (1829-1879) Aut wzoru

https://polona.pl/item/20678610/0/
Załączniki
Seweryn Markiewicz.jpg
Portret Seweryna Markiewicza.png
Adam M
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Re: Markiewicz Seweryn

Postprzez Aneta Balcerkiewicz » 07.05.2019

tu jest wymieniony jego portret autorstwa Leona Kaplińskiego http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/Content/5 ... og%20zbiorów%20Towarzystwa%20Zachęty%20Sztuk%20Pięknych%20w%20Warszawie%201938%20-%201407-1.pdf
Aneta Balcerkiewicz
Zainteresowany
Zainteresowany


Powrót do M____