3448. Niewalda

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Niewalda

Postprzez Marcin » 17.06.2009

Nazwisko Niewalda w grupie nazwisk pochodzących od niemieckiej nazwy osobowej Neuwald, ta od nazw miejscowych Neuwald, Neuwalde.
[Rymut K., 'Nazwiska Polaków...]

Pochodzenie nazwiska jest niejasne. Prawdopodobnie wywodzi się od którejś miejscowości śląskiej lub czeskiej o brzmieniu w języku niemieckim zbliżonym do Neuwald, Neuwalde. Z racji występowania osób o nazwisku Niewalda w historii w pobliżu Opola powinno to być miejsce najbliższe tj lokalizacji. Jednak można liczyć się z ruchem kolonizacyjnym w wieku XVI. Możliwe miejscowości:
-Nowy Svet - (Czechy) - Neuwalde
-Nowy Las - (PL, k. Głuchołazów) - Neuwalde
-Niepaszyce (obecnie w Gliwicach) - Neuweide
-Drawno (PL) - Neuwedell
-Brzozowa (PL) - Neuwalde
-Myślibórz (PL) - Neumiddelwalde
-Smardzka Kolonia (k. Kluczborka, dzisiaj Smardy Dolne i Górne) - Neuwalde - najbardziej prawdopodobna lokalizacja
-Piekocin (k. Milicza) - Neuwalde
-Poradów (PL) - Neufelde

Istnieje również podanie które mówi, że nazwisko Niewalda pochodzi z Tyrolu. "Spotkaliśmy mężczyznę który również nazywał się Niewalda a był tyrolczykiem..." [z listu Sabiny Niewalda]

Pochodzenie rodziny, być może należy wiązać z fazą kolonizacyjną XVI i 1 poł. XVII wieku, kiedy to bo wytrzebieniu znacznej części ludności w czasie Wojny Trzydziestoletniej na Śląsk zaczęły napływać rodziny polskie. Mieszkanie rodziny wcześniej w tym rejonie jest wątpliwe z racji na fakt że dopiero w XVIIw powstały na tych terenach osady - na Surowiźnie" - czyli miejscu wytrzebionym w lesie. Najstarsze poświadczenie występowania tego nazwiska pochodzi z Zalasna, prawd. koło Brynicy (może dawna nazwa jakiejś miejscowości). Walenty Niewalda urodził się w 1664r. Już wtedy nazwisko to miało taką nie-niemiecką formę. Jednakże w 1699 na ternie Niemiec pojawia się nazwisko Niewald. Większość rodzin do XIXw mieszkała na obszarze od Opola do Kluczborka.

Niewaldowie zajmowali się głównie rolnictwem, będąc bogatszymi osadnikami a także zajęciami takimi jak blacharstwo ozdobne.

Genealogia Niewaldów
Noty biograficzne tego nazwiska
Zdjęcia osób związanych z tym nazwiskiem
.
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do N____