32219. Rozwadowski Tomisław (1841-1920)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Rozwadowski Tomisław (1841-1920)

Postprzez Genealogia Polakow » 06.10.2017

Tomisław RozwadowskiTomisław Rozwadowski h. Trąby. Ur. 1841, zm. 1920. Ojciec: Wiktor h. Trąby, powstaniec listopadowy, odznaczony Virtuti Militari, potomek Macieja, który wykazał się męstwem w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku, syn Kazimierza - powstańca kościuszkowskiego. Matka: Emilia Szymanowska.
Urodzony Rożyska cyr. tarnopolski, mieszkał w: Babin, cyr. stryjski, parafia Wojniłów. 1865 ożeniony w: Świtarzów z Melanią Feliksą Barbarą Wincentą Rulikowską, córką Jana, właściciela Uhrynowa i Zofii Suffczyńskiej. Synami Tomisława i Melanii byli Tadeusz (ur. 1866), Samuel (ur. 1867) i Wiktor (ur. 1869), z których Tadeusz - generał Wojska Polskiego dowodził m.in. obroną Lwowa, ustanowił odznakę honorową ''Orlęta''.

Oficer 1. pułku ułanów austr., uczestnik kampanii włoskiej w r. 1859, w 1863 z Tadeuszem Wiśniewskim organizował oddział konny w sokalskim, który przybył do oddziału Zapałowicza w maju 1863 w Hucie Różanieckiej. Został dowódcą kawalerii u Zapałowicza. Walczył pod Tyszowcami, Tuczapami gdzie wsławił się brawurowym atakiem. Na jesieni transportował broń dla powstańców oddziału Komorowskiego. Chodząc w mundurze często przeprowadzał powstańców pod nosem wojska austriackiego. W oddziale Komorowskiego dowodził kawalerią. Kupił w r. 1880 majątek Łuczyce a ludność tut. okręgu, w uznaniu jego zasług, wybrała go w r. 1882 posłem do Sejmu krajowego, zaś w r. 1884 posłem do austr. Rady Państwa.
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Powrót do R____