25399. Więckowski Bogusław

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Więckowski Bogusław

Postprzez wanka » 11.06.2014

Bogusław Więckowski
urodził się 26 marca 1916 roku w Podhojnach w powiecie jędrzejowskim. Syn Stanisława i Anny z domu Kowalczyk. W 1931 roku w Jędrzejowie ukończył Szkołę Powszechną, a 6 grudnia 1933 roku rozpoczął naukę zawodu elektroinstalatora w Zjednoczeniu Okręgu Radomsko-Kieleckim na placówce w Jędrzejowie. 11 stycznia 1939 roku powołany został do czynnej służby wojskowej, którą odbył w 6 Batalionie Telegraficznym w Jarosławiu. W kwietniu 1939 roku skierowany został na kurs samochodowy do Zegrza, który ukończył na początku sierpnia. W ostatnich dniach tego miesiąca brał udział w budowie umocnień obronnych nad rzeką Narwią. W momencie wybuchu wojny został przetransportowany do swojej jednostki w Jarosławiu. Brał udział w walkach, w okolicach Nowego Sącza, Jasła, Lwowa i Stanisławowa. Pod Leżajskiem dostał się do niewoli sowieckiej, a następnie w ręce Niemców, przez których wywieziony został do Stalagu VIII A. Przebywał także w obozach VII B i XII B. Po zwolnieniu z obozu pozostał w Niemczech na pracach przymusowych w Ludwigshafen. Po wyzwoleniu przez Amerykanów pracował w organizacji ONZ "UNRRA" w charakterze kierowcy oficera łącznikowego Mieczysława Buczka. Po powrocie do kraju, 5 sierpnia 1946 roku, w Śmiglu zawarł związek małżeński z Bronisławą Nowak. Do 1947 roku pracował w Państwowych Warsztatach Samochodowych w Poznaniu, a następnie do kwietnia 1950 roku w Przedsiębiorstwie Elektroinstalacyjnym Pawła Grejzera w Śmiglu. Od 14 sierpnia 1950 roku do 1 września 1953 roku był zatrudniony na stanowisku elektromontera w Spółdzielni Pracy "Dom i Osiedle" w Kościanie. Przez następne siedemnaście lat pracował w Spółdzielni Pracy Elektron w Lesznie, a także prowadził punkt usługowy w Gostyniu, gdzie mieszkał z rodziną. 16 lutego 1962 roku złożył egzamin mistrzowski w zawodzie elektromontera. Od 1 lipca 1970 roku aż do przejścia na emeryturę (1.01.1981) pracował w WUSP w Lesznie, oddział w Gostyniu. Od 11 października 1984 roku członek ZBoWiD. Zmarł 8 lutego 1990 roku i pochowany został na cmentarzu parafialnym w Gostyniu.
Biogram opracowano na podstawie: informacje Bronisławy Więckowskiej - zbiory rodzinne; Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gostyń, Ankieta personalna ZBoWiD; Książeczka wojskowa Seria F nr 616017 WKR Leszno (30.04.1959).

Roman Tomaszewski
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do W____