5749. Wiszniewski Leonard (XIX w.) [linia owrucka]

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wiszniewski Leonard (XIX w.) [linia owrucka]

Postprzez jeronimo_77 » 23.11.2009

Leonard Wiszniewski, h. Ramult z odm., syn Jana, powstaniec styczniowy, dowódca w bitwie pod Moskalówką, właściciel majątku Jackowicze, skonfiskowanego po powstaniu, następnie emigrowała do Galicji, żona Ludmiła Zakrzewska

Dzieci:

- Maria Ludwik Błażej Wiszniewski


S. Zieliński, Bitwy i potyczki 1863-1864; na podstawie materyałów drukowanych i rękopiśmiennych Muzeum Narodowego w Rapperswilu, Rapperswil 1913, s. 342.

„Leonard W., jako powstaniec 1863 w pow. owruckim, przedarł się przez linię wojsk moskiewskich w bitwie pod Moskalówką (gdzie oddział powstańczy został kompletnie rozbity), a następnie przedostał się do zaboru austriackiego. Maj[ątek] rodzinny Jackowicze (pow. owrucki) został przez władze rosyjskie skonfiskowany. (...) Leonard W. jako abs[olwent] Wojskowej Wyższej Szkoły Technicznej w Petersburgu, pracował najpierw przy budowie kolei w Rumunii, następnie osiadł w Drohobyczu, gdzie czy współpracy z Łukasiewiczem stał się jednym z poważniejszych przemysłowców powstającego tam przemysłu naftowego. W tym czasie ożenił się z Ludmiłą Zakrzewską, z którego to związku urodziło się sześcioro dzieci.”


Ziemianie Polscy XX wieku. Słownik biograficzny część 3, Warszawa 1996, s. 163.
jeronimo_77
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Kraków, Maków Podhalański

Powrót do W____