Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Strudel z jabłkami (2)

2.08.2020 08:35
Strudel z jabłkami

Pół kwarty mąki, 1 jajko, łyżeczkę masła, łyżkę wody gorącej rozbić na dość wolne ciasto, które tak długo trzeba wygniatać na stolnicy, aż bąble zaczną się pokazywać, wtedy ciasto zaokrąglić, posypać trochę mąką i nakryć gorącem naczyniem, najlepiej glinianym tyglem. W pół godziny rozłożyć czysty obrus na stole, posypać z lekka mąką, ciasto położyć w środku, rozwałkować o ile się da, a potem skropić roztopionem masłem, chwytając palcami i dłonią od spodu, rozciągać ciasto ku sobie tak długo, aż stanie się cienkie jak papier; nie zważając na to, że się gdziekolwiek rozerwie. Tak rozciągnięte niech poleży aż trochę obeschnie; potem skropić roztopionem masłem, posypać tartą bułeczką, na to włożyć drobno uszatkowane jabłka z cukrem i cynamonem, rozrzucając po całem cieście, dodać też można trochę rodzenków bez pestek. Zrobiwszy to, zwinąć ciasto w wałek, nie zważając iż się porozrywa, ułożyć w rądlu wysmarowanym masłem, zwijając w ślimak lub też ułożyć na brytfannę i wstawić do gorącego pieca na 3 kwadranse. Można, gdy jest na wpół upieczony, polać kwaśną śmietaną i dopiec, a później wyłożyć na półmisek, posypać cukrem i wydać.


[Praktyczny Kucharz Warszawski zawierający 1503 przepisy różnych potraw oraz pieczenia ciast i przygotowywania zapasów spiżarnianych, Warszawa, 1886]