6498. Borzęcka Honorata (1775 - 1858)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Borzęcka Honorata (1775 - 1858)

Postprzez Joanna » 27.12.2009

Honorata Borzęcka - ur. 11.01.1775 - zm. 25.06.1858 roku we Lwowie, najmłodsza córka Aleksandra Borzęckiego - wielkiego podstolego koronnego b. RP i Anny z Ankwiczów; siostra Ludwiki Młockiej i Marianny Potockiej oraz Piotra Pawła Borzęckiego; nigdy nie wyszła za mąż; właścicielka rozległych dóbr ziemskich (m.in. Kupcze w pow. złoczowskim) i pałacu we Lwowie, kanoniczka honorowa Dam w Bernie, filantropka m.in. fundatorka szpitaliku dla ubogich dzieci p.w. św. Zofii; współzałożycielka z Kalikstem Orłowskim zakładu wychowawczo-opiekuńczego dla chłopców pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy.
Cały swój majątek zapisała swojemu siostrzeńcowi Alfredowi Młockiemu. U p. Borzęckiej mieszkały przez pewien czas siostry Sacre Coeur, zanim nie otrzymały własnego budynku przy pl. św. Jura, jej fundacji jest ambona z lanego żelaza, którą w roku 1844 z Blańska na Morawach sprowadziła dla kościoła jezuitów.

Zmarła w wieku 84 lat. Pogrzeb odprawił 27. czerwca ks. Andrzej Ostrawski, prepozyt, infułat kapituły metropolitalnej lwowskiej. Została pochowana we Lwowie na cmentarzu Łyczakowskim. Pomnik nagrobny utrzymany w stylu neogotyckim wykonał rzeźbiarz Cyprian Godebski.
:drzewo: Genealogia Borzęckich


Bibliografia (spis)
Rocznik Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie - t. 52
par. za: CDIAL
lwow.blox.pl
Joanna
Zainteresowany
Zainteresowany

Powrót do B____