9825. Jaworski h.Jelita

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Jaworski h.Jelita

Postprzez jerzy » 03.06.2010

JAWORSKI h. JELITA. W ziemi przemyślskiej, piszą się z Jawory i biorą przydomek Saryusz. Jan, dziedzic na Lutosławicach, w sieradzkiem 1582 r., miał synów: Walentego, Jana, Mikołaja i Jakóba.
Jan zaślubił Lutosławską i z niej pozostawił syna Mikołaja, po któ¬rym z żony Palczewskiej syn Krzysztof-Stanisław, ożeniony z Zofią Osiecką, miał synów, Józefa i Stanisława; z nich, Józef, skarbnik bracławski 1716 r., dziedzic Jeżowa, Wilczysk i in., z żonami, Pelagią Minocką i Marcyanną Stadnicką bezpotomny, a Stanisław z dwóch żon, Teresy Grabkowskiej i Franciszki Wojciechowskiej pozostawił synów, z 1-ej żony: ks. Tomasza, Józefa i Bogusława, a z 2-iej żony synów, Antoniego i Jana, piszących się z Lutosławic i wylegitymowanych w Galieyi 1782 r. bez wskazania herbu.
Józef, drugi ayn Stanisława i Grabkowskiej, dziedzic dóbr Mierzenia i Kwapinki, skarbnik bracławski 1750 r„ z żony Katarzyny Chłopickiej miał syna Kazimierza, wylegitymowanego w Galieyi 1782 r., vicesgerenta grodzkiego bieckiego, pisarza ziemskiego czchowskiego, a ostatnio radcę sądu szlacheckiego lwowskiego, po którym z Maryanny Bontaniówny synowie: Wincenty, stolnik nowogrodzki 1791 r., Cypryan i Julian; z nich Julian z l-ej żony Tekli Jagniątkowskiej pozostawił córkę Teodorę za Ignacym Zabielskim i synów, Floryana i Juliana, a z 2-iej żony Maryanny Wojciechowskiej synów: Władysława, Kazimierza i Stefana.
Bogusław, trzeci syn Stanisława i Grabkowskiej, cześnik buski 1750 r., ostatnio stolnik nowogrodzki, z żony Heleny Leszczyńskiej miał synów: Alberta-Wincentego, Franciszka Borgiasza i Jana Nepomucena, wylegitymowanych w Galieyi 1782 r. Z nich Albert Wincenty, dziedzic Jeżowa i Wilczysk, z Justyny Pleszyńskiej miał syna Józefa-Jana, po którym z Józefy Majchrowiczówny synowie: Józef, Eugeniusz i Leopold; po Józefie z Anieli Zarzyckiej syn Ignacy-Józef, a po Leopoldzie z Teofili Bahrówny synowie: Bronisław-Zygmunt, Bolesław-Jan i Władysław-Leopold, profesor Uniwersytetu krakowskiego.
Jakób, trzeci syn Jana na Lutosławicach, dziedzic Kodrąbia 1624 r., miał synów, Jana-Mikołaja i Stanisława, po którym z żony Radziątkowskiej syn Jan zaślubił Pęgowską i Z niej pozostawił synów: Kazimierza, Stanisława i Marcina. Marcin, dziedzic dóbr Skarbek, z żony Anny Dunin-Wolskiej miał syna Marcina, po którym z Konstancyi Łabuskiej syn Franciszek, podpułkownik gwardyi konnej koronnej, z żony Ludwiki z Gierszdorffów pozostawił córkę Aleksandrę za Stanisławem Podoskim i synów: Teodora, Józefa, Karola, Jana, Franciszka i Ludwika, wylegitymowanych w Galieyi 1782 r. (Zbiory Dr. M. Dunina-Wąsowicza).
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do J____