8403. Byszewski h.Jastrzębiec

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Byszewski h.Jastrzębiec

Postprzez jerzy » 23.04.2010

BYSZEWSKI h. JASTRZĘBIEC. Paprocki pisze ich Bissowski, w starych dokumentach Bissewski; jedna familia z Drozdowskimi i dlatego pi¬sała się z Drozdowa. Wzięli nazwisko od wsi Byszewa, w pow. łęczyckim. Michał, sędzia ziemski łęczycki, marszałek dworu wojewody podolskiego, Mikołaja Mieleckiego 1570 r., pozostawił syna Stanisława, współwłaściciela dóbr Byszewo 1576 roku. Stanisław, syn Mikołaja, zaślubił Zofię Hynkównę i był właścicielem dóbr Byszewa 1596 r. Jan, wojownik przeciw Szwedom w Prusach 1626—1628 r. Adam, skarbnik łęczycki 1664 r. Jakób, Rafał, Stanisław i Jan 1669 r., a Maciej, Antoni i Jan z wojew. łęczyckiem 1697 r,. podpisali elekeye. Arnold, syn Franciszka i Julianny z Taczanowskich, z dworzanina Józefa Cywińskiego, dostawszy się w służbę króla Stanisława Augusta, polubiony od niego, doszedł prędko do wysokich godności i znacznego majątku, w 1770 r. jako pułkownik wojsk koronnych walczył przeciwko konfederacyi barskiej; w 1775 r. generał-major, w 1787 r. podkoniuszy koronny, w 1790 r. generał-lejtnant i dowódca dywizyi wielkopolskiej; dostał w 1775 r. prawem emfiteutycznem na lat 50 starostwo Czechowskie; posłował na sejm czteroletni i należał do przybocznej Rady króla, któremu towarzyszył do Petersburga, był też wielkim przyjacielem hetmana Ksa-werego Branickiego. W 1792 r. dowodził korpusem wojska zgromadzonego pod Warszawą, na którego czele król Stanisław August miał stanąć w obronie kraju. Umarł 1800 r., zostawiwszy z Katarzyny Skórzewskiej, podkomorzanki poznańskiej, synów: Jakóba i Antoniego, wylegitymowanych w Kró¬lestwie 1837 r. i córki: Maryannę Taczanowską, Petronelę Scipionową i Te¬klę hr. Skarbek. Z synów:Jakób. żonaty z Antoniną Skórzewską, miał syna Arnolda, po któ¬rym z Eufemii Taczanowskiej córka Laura za Ludwikiem hr. Grabowskim.
Antoni, oficer wojsk polskich, zaślubił Ludwikę Badeni i z niej miał dzieci: Ludwika, Józefa, Maryę, żonę Stanisława Borowskiego, Stani¬sława, Adama i Emilię poślubioną Rudolfowi Dąbskiemu. Z synów:
1. Ludwik z żony Ludwiki Wiesiołowskiej pozostawił synów: Antoniego, ożenionego z Arnoldą Mazurkiewicz i Romana, po którym z żony Emilii Popiel syn Michał.
2. Józef poślubił Karolinę Jełowicką, marszałkównę krzemieniecką i z niej ma syna Włodzimierza i córkę Maryę.
3. Stanisław, żonaty z Teodorą Zagórską, pozostawił trzech synów: Marcina, po którym z Teresy Dąmbskiej syn Ignacy, Wincentego i Andrzeja, który z żony Anny Zagórskiej ma syna Wincentego.
4. Adam, dziedzic dóbr Bejse, z żony Maryi Słubickiej pozostawił synów: Władysława, właściciela dóbr Dziaduszyce, żonatego z Jadwigą Ostrowską, z której syn Konstanty i córki: Teresa, Mary a i Jadwiga; Jana, właściciela dóbr Królewice, po którym z żony Pelicyi Karnkowskiej syn Edward; Stanisława, Adama i Feliksa. (Bon.)
Po Stanisławie, skarbniku owruckim 1700 r., z żony Teofili Lubienieckiej syn Franciszek, kanonik krakowski, urn. 1729 r. Wojciech, syn Jana i Zofii z Bykowskich, podczaszy kaliski 1720 r., ożeniony z Katarzyną Szczaniecką, pozostawił syna Józefa i córki: Zofię za Mikołajem Godlewskim, Maryannę za Pawłem Gozdowskim, Felicyannę za Karolem Lipińskim i Justynę. Ignacy, regent grodzki łęczycki, starosta morzysławski 1771 r., de¬putat na trybunał koronny 1776 r.; jego brat Józef, szambelan i generał major wojsk koronnych, dostał 1775 r. prawem emfiteutycznem królewszczyzny Rudkę i Mierzwice, tego żona Ludwika Gintowt Dziewałtowska. Jan, regent grodzki 1771 r., a sędzia grodzki łęczycki 1775—1780 r. Franciszek, miecznik brzeziński 1775 r. Józef, komornik ziemski kaliski 1771 r. Wojciech, syn Marcina, skarbnik łęczycki 1788—1793 r., viceregent łęczycki
1789—1793 r., dziedzic dóbr Wola Niedźwiedzia. Ignacy, sędzia grodzki łęczycki 1783 r., miał syna Pawła.
Po Rafale, dziedzicu dóbr Kotkowa, Bowyczyn i inne 1701 r., pochodzący Józef żonaty z Heleną Poleską, z której synowie: Romuald, dziedzic dóbr Kotkowa, i Onufry, po którym z Plorentyny Kwiatkowskiej syn Władysław wylegitymowani w Królestwie 1837 r. Z tej linii Seweryn i Antoni, oficerowie wojsk polskich, synowie Marcina i Ludwiki Prądyń-skiej; Floryan, dziedzic dóbr Drzewce, i Tomasz, poseł na sejm czteroletni, następnie sędzia pokoju zgierski, prezes rady wojew. mazowieckiego 1830 r. z synem Floryanem, dziedzicem dóbr Drzewce, urodzonym z Ludwiki Pa-pieskiej, w 1837 r., a Robert, syn Józefa i Maryanny z Jaranowskich, wnuk Piotra, w 1839 r. wylegitymowani w Królestwie.
Po Szymonie, dziedzicu dóbr Stęplewo 1755 r., z żony Agnieszki Pomorskiej synowie: Kacper, dziedzic dóbr Woli Świnieckiej, i Franciszek, po którym z Tekli Potockiej syn Józef, dziedzic dóbr Krzewaty, w wojew. mazowieckiem, wylegitymowani w Królestwie 1837 r.Wincenty i Stefan z synami: Saturninem i Antonim wylegitymowani w Cesarstwie 1851 r. i zapisani do ksiąg szlachty gub. mińskiej.
ttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Powrót do B____