203. Topolnicki Juliusz Marian „Julek” (1914-1943)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Topolnicki Juliusz Marian „Julek” (1914-1943)

Postprzez Marcin » 29.01.2008

Juliusz TopolnickiJuliusz Marian Topolnicki h. Sas, „Julek”, "Wotyka", ur. 22.08.1914 Jordanów, zm.: 4.1943 Kraków (wpadka konspiracji) Syn Edwina Leona i Władysławy Fritze; chrz.: 25.08.1914 Rodzice chrzestni: Juliusz Tomaszewski - student i Józefa Fritze – panna; ślub: 06.1939 Bystra k. Gorlic.
Żona: Aniela Wojciechowska „Zofia” c. Jakuba
Dzieci: Ludmiła (08.1940) zam Zbigniew Siwor, Juliusz Wojciech (22.10.1943) ż. Agnieszka Sikora;

Julek kończył seminarium nauczycielskie w Jędrzejowie, a po maturze w Krakowie studiował na UJ. w studium spółdzielczym i tu znalazł się w kręgu młodzieży o oglądach skrajnie lewicowych. Poznał socjalistę Ignacego Fika, który do końca życia był jego przewodnikiem ideowym, poznał Szadkowskiego, Lewińskiego, Walczaka i tu kształtował światopogląd. Szkoły podchorążych rezerw nie ukończył, gdyż popadł w konflikt z przełożonymi, jako element niepewny przeniesiony został do farmacji dla zwykłych żołnierzy. Pracował później jako nauczyciel w Pińczowie, Raczycach i Kozubowie, gdzie wciągnął się do działania społeczno politycznego w organizacji lewicowej, oraz brał udział w różnych akcjach charakteru spółdzielczego. Tu zastaje go wojna. Działa w konspiracji w 1939-1943 (Gwardia Ludowa, nie był związany ze ścisłym kierownictwem i grupami bandyckimi tej organizacji). Działał na terenie krakowskiego, miechowskiego, pińczowskiego. Przyjeżdża z żoną do Krakowa, wynajmuje mieszkanie przy ulicy Brodzińskiego 3. Od razu dostaje się w wir działalności mającej za zadanie zorganizowanie partii oraz Gwardii Ludowej. Niestety działalność podziemna w siedzibie Generalnego Gubernatorstwa nie była łatwa, wobec armii gestapowskiej i konfidenckiej, więc robota ciągle się zrywała. Większość działaczy pracujących z Julkiem zginęło śmiercią żołnierza, niemniej organizacja dalej działała. Poprzednicy wychowywali następnych działaczy. Jego imieniem nazwano ulicę w Krakowie, zniesioną po 1989r., następnie Szkołę Podstawową w Pińczowie, jak również szczep harcerski w Pińczowie przyjął jego imię.

Pośmiertnie oznaczony Krzyżem Grunwaldu przez Władze Ludowe, oraz innymi odznaczeniami.

:info: Komórki konspiracyjne Julka w czasie IIWŚ

Bibliografia (spis)
Tadeusz Topolnicki - Saga rodziny Topolnickich
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do T____