Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Harusewicz Jan

Tytuł:
Harusewicz Jan
Opis:
Jan Harusewicz (ur. 9 stycznia 1863 w Łomży - zm. 17 września 1929 w Warszawie) – lekarz i polityk.
Jan Harusewicz urodził się 9 stycznia 1863 roku w Łomży w rodzinie Szymona (naczelnika urzędu skarbowego) i Leokadii z Zielińskich.
W 1881 roku ukończył Gimnazjum Klasyczne w Łomży a następnie, w 1887 roku, Wydział Lekarski Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W tym samym roku wziął udział w powołaniu w Krakowie Związku Młodzieży Polskiej "Zet". W 1888 roku został przyjęty do Ligi Polskiej. Po przekształceniu jej w 1893 roku w Ligę Narodową został członkiem Rady Naczelnej Ligi.
W 1888 roku przyjął stanowisko lekarza powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. Rozpoczął tu tajną pracę narodową. Był inicjatorem tworzenia sieci kół tajnej oświaty; dzięki niemu powołano w Ostrowi Koła Polskiej Macierzy Szkolnej i Miłośników Sceny Polskiej. Był inicjatorem powstania w mieście licznych stowarzyszeń. Kolportował wydawnictwa narodowe. Dużo publikował (pod ps. Jerzy Wrewicz), m.in. w Gazecie Warszawskiej i Przeglądzie Wszechpolskim. Jego teksty dotyczyły głównie samorządności Królestwa; propagowały nacjonalizm.
Jan Harusewicz pełnił funkcję komisarza Ligi Narodowej na ziemię łomżyńską. Jego najbliższymi współpracownikami byli Ludwik Mieczkowski i Jan Dołęga-Zakrzewski. W 1906 roku wypłynął na szerszą scenę polityczną zostając posłem do rosyjskiej I Dumy. Następnie zasiadał w II, III i IV Dumie, będąc w ostatniej z nich (do 1917 roku) prezesem Koła Polskiego.
W 1915 roku został członkiem Komitetu Narodowego Polskiego. Po przeniesieniu Komitetu do Paryża, w 1918 roku, był jego przedstawicielem na Szwecję i Finlandię.
W 1920 roku wrócił do Polski. W 1922 roku został wybrany do Sejmu z listy Związku Ludowo-Narodowego. Był wiceprezesem Klubu. Należał do wewnętrznych organizatorów polityki obozu narodowego.
Zmarł 17 września 1929 roku w Warszawie. Pochowany został na warszawskich Powązkach.
Wymiary oryginału:
408 x 483
Źródło:
Czeczot Krzysztof,źródło:,,Za czasów carskich i po wyzwoleniu, Jan Harusewicz wspomnienia-dokumenty"-M.Harusewicz
Numer zdjęcia:
12215