Aktualności

Dzieci polskie z Białorusi w Małopolsce


20 listopada 2018

To już 6 grupa młodzieży polskiej z Kresów, której Genealogia Polaków  zorganizowała pobyt w Małopolsce w tym roku. 42 Dzieci z rejonu Grodna i Mińska spędziło tydzień w Grodzie Kraka i okolicy a także w Wadowicach, Tatrach, Wieliczce, poznając historię, odpoczywając, biorąc udział w uroczystościach patriotycznych i spotkaniach z rówieśnikami. Dzieciom bardzo podobał się Dzwon Zygmunta, a także muzeum Jana Pawła II,  Wita Stwosza czy podziemne korytarze wykute w soli.

Jak ważne są takie przyjazdy nie trzeba chyba tłumaczyć. To ogromna zachęta i osobiste spotkanie z historią i tradycją, ćwiczenie żywego języka, doświadczenie ciepła i przyjaźni płynących ze strony Ojczyzny – tej Ojczyzny która została kiedyś dawno zmuszona do zmiany granic pozostawiając ich z ich rodzinami na ojcowiźnie lecz poza granicą.

Program przyjazdów dzieci jest częścią wsparcia edukacyjnego które staramy się organizować dla placówek polskich na Kresach. Zbieramy też materiały wspierające edukację szkolną i domową i dostarczamy do tych placówek, które sumiennie realizują pracę z dziećmi i młodzieżą. Dziękujemy za wszelkie wsparcie przeszłe i przyszłe, które można przekazywać na fundusz „Polska sięga dalej niż myślisz” – strona z możliwością przekazania pomocy.

W tej akcji wsparł nas przede wszystkim Urząd Marszałkowski, PKP Intercity a nad uroczystościami objął patronat  Starosta krakowski, nie zawiedli też zwykli ludzie, pomagając w wielu okolicznościach – w tym w szczególności mieszkańcy Racławic w gminie Jerzmanowice-Przeginia, którzy przyjęli dzieci na noclegi. Dziękujemy  Parafii Katedralnej na Wawelu i parafii NMP w Krakowie za umożliwienie bezpłatnego zwiedzania obiektów historycznych. Księdzu proboszczowi Jackowi Miodkowi w Racławicach za zorganizowanie pobytu, Schronisku Młodzieżowemu Małgosia w Łazach za znaczne upusty w kateringu, oraz Kopalni w Wieliczce. Szczególne podziękowania składamy też Księdzu Pawłowi Kubaniemu  za udostępnienie ośrodka rekolekcyjnego w Bukowinie, a także termom w Bukowinie za bezpłatne wejście dla całej grupy.

Nieocenionym organizatorem i duszą całego przyjazdu był jak zwykle Jerzy Rajpolt.

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Słowa kluczowe:
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo