Aktualności

Dzieci polskie z Białorusi w Małopolsce


20 listopada 2018

To już 6 grupa młodzieży polskiej z Kresów, której Genealogia Polaków  zorganizowała pobyt w Małopolsce w tym roku. 42 Dzieci z rejonu Grodna i Mińska spędziło tydzień w Grodzie Kraka i okolicy a także w Wadowicach, Tatrach, Wieliczce, poznając historię, odpoczywając, biorąc udział w uroczystościach patriotycznych i spotkaniach z rówieśnikami. Dzieciom bardzo podobał się Dzwon Zygmunta, a także muzeum Jana Pawła II,  Wita Stwosza czy podziemne korytarze wykute w soli.

Jak ważne są takie przyjazdy nie trzeba chyba tłumaczyć. To ogromna zachęta i osobiste spotkanie z historią i tradycją, ćwiczenie żywego języka, doświadczenie ciepła i przyjaźni płynących ze strony Ojczyzny – tej Ojczyzny która została kiedyś dawno zmuszona do zmiany granic pozostawiając ich z ich rodzinami na ojcowiźnie lecz poza granicą.

Program przyjazdów dzieci jest częścią wsparcia edukacyjnego które staramy się organizować dla placówek polskich na Kresach. Zbieramy też materiały wspierające edukację szkolną i domową i dostarczamy do tych placówek, które sumiennie realizują pracę z dziećmi i młodzieżą. Dziękujemy za wszelkie wsparcie przeszłe i przyszłe, które można przekazywać na fundusz „Polska sięga dalej niż myślisz” – strona z możliwością przekazania pomocy.

W tej akcji wsparł nas przede wszystkim Urząd Marszałkowski, PKP Intercity a nad uroczystościami objął patronat  Starosta krakowski, nie zawiedli też zwykli ludzie, pomagając w wielu okolicznościach – w tym w szczególności mieszkańcy Racławic w gminie Jerzmanowice-Przeginia, którzy przyjęli dzieci na noclegi. Dziękujemy  Parafii Katedralnej na Wawelu i parafii NMP w Krakowie za umożliwienie bezpłatnego zwiedzania obiektów historycznych. Księdzu proboszczowi Jackowi Miodkowi w Racławicach za zorganizowanie pobytu, Schronisku Młodzieżowemu Małgosia w Łazach za znaczne upusty w kateringu, oraz Kopalni w Wieliczce. Szczególne podziękowania składamy też Księdzu Pawłowi Kubaniemu  za udostępnienie ośrodka rekolekcyjnego w Bukowinie, a także termom w Bukowinie za bezpłatne wejście dla całej grupy.

Nieocenionym organizatorem i duszą całego przyjazdu był jak zwykle Jerzy Rajpolt.

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo