Aktualności

Dzieci z Wileńszczyzny odwiedziły Małopolskę


5 lipca 2017

Kolejna grupa polskich dzieci z Kresów mogła odwiedzić historyczne zabytki w „Macierzy” dzięki zorganizowaniu pobytu przez naszą Fundację. Kilkadziesiąt uczniów szkół polskich reprezentujących taneczną grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” oraz chór „Nuta” z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach przez 10 dni odwiedzili Bukowinę Tatrzańską, Poronin, Kraków, Jerzmanowice, Iwanowice, Celiny, Przeginię, a także  Wieliczkę i Wadowice. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć zarówno piękną polską przyrodę tatrzańską, pienińską podczas spływu, jak i najważniejsze zabytki polskiej kultury – Wawel, Kościół Mariacki, kopalnię soli w Wieliczce.

Za pobyt dzieci często dziękowały występami prezentując wspaniale opracowane barwne tańce polskie i litewskie, pieśni regionalne i historyczne. Pobyt obfitował w wiele osobistych spotkań z Polakami mieszkającymi w kraju, był okazją do ćwiczenia mowy ojczystej, a także poznawania osobistego takich zbiorów jak np. zgromadzone przez Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach.

Tego typu wyjazdy dla młodych Polaków mieszkających na dawnych Kresach Rzeczypospolitej są bardzo ważnym elementem edukacji, stanowią realny element pracy odtwarzania tożsamości narodowej. Nawet najmniejsze dzieci, które cieszy głównie widok żyrafy w ZOO, dzięki obcowaniu z żyjącą historią zapamiętują najważniejsze elementy tradycji i kultury, przeżywają dotknięcie serca Dzwonu Zygmunta, czy wielkość Ołtarza Wita Stwosza. Również i Polacy, na co dzień nie dostrzegając rzeczy oczywistych, takich jak mowa potoczna czy zwyczaje w kontakcie z Polakami pielęgnującymi tradycje doświadczają wagi naszych wspólnych korzeni, przeszłości pięknej, dumnej i wyjątkowej.

Największy wkład w przygotowanie tego wyjazdu włożył Jerzy Rajpolt, zajmujący się w naszej Fundacji kontaktami z Wileńszczyzną, dobry duch tamtejszych szkół i zespołów.

Wraz z dziećmi i opiekunami dziękujemy instytucjom i osobom prywatnym, które pomogły zorganizować ten pobyt, w szczególności:
* Gmina Jerzmanowice – wójt Adam Piaśnik
* Gmina Poronin – wójt mgr. Bronisław Stoch
* Gmina Iwanowice – wójt dr Robert Lisowski
* Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec – prezes Jan Sienkiewicz
* Zarząd Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna sp. o.o. – prezes Damian Konieczny
* Radio Kraków – prezes Przemysław Bolechowski
* Zarząd Term Bukovina – dyrektor Arkadiusz Okręglak, prezes zarządu Edward Kuchta
* Zespół Szkół w Poroninie – mgr Zofia Chowaniec
* Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – ks. dyr. Jacek Pietruszka
* Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach – dyr. Monika Świątek
* Szkoła w Celinach – dyr. mgr Anna Krawczyk
* ks. Paweł Kubani
* Aleksandra Ślusarek – członek Zarządu Powiatu Wielickiego
* Magdalena Wojtanek

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Słowa kluczowe:
, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wp-puzzle.com logo