Aktualności

Elementarze przekazane na Białoruś


14 listopada 2017

Udało się dostarczyć do biblioteki szkolnej w Baranowiczach na Białorusi 2 paczki podręczników do języka polskiego. Każdy kto z takim materiałem przekraczał granicę wie, że nie jest to proste zadanie. To nie pierwszy i nie ostatni raz – działamy dalej metodą małych kroczków, i każdy może nam pomóc. Koszty transportu i logistyki to w takich akcjach największa trudność.

W Baranowiczach uczy się kilkaset polskich dzieci. Najtrudniejsza sytuacja jest na wsiach, gdzie Polaków jest dużo, a brakuje wszystkiego co mogło by posłużyć do edukacji szkolnej lub domowej. Na Białorusi działają grupy formalne i nieformalne. Te drugie z oczywistych względów mają utrudnione działanie i bardzo liczą na wsparcie z Polski. Niestety czasem nie można o tym pisać, aby ich nie narazić stąd mała świadomość w Polsce sytuacji mieszkających tam Polaków.

Do naszych baz trafia wiele zdjęć grobów z Białorusi, a także śladów Powstania Styczniowego czy działań wojennych. To również dzięki Polakom tam mieszkającym udaje się zachowywać pamięć o nich.

Ma zdjęciu p. dyrektor Eleonora Jarmolicz – dyrektor szkoły w Baranowiczach i  Benedykt Kałafatiuk, dzięki któremu akcja zakończyła się sukcesem.

Nie bądź obojętny – zostań darczyńcą.

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo