Aktualności
Wiadomości Polskie 49

Pismo które dociera do Polaków w całej Rosji


8 grudnia 2016

Wyszedł kolejny numer „Wiadomości Polskich” wydawanych w Krasnodarze u stóp Kaukazu, a w nim artykuł „Genealogii Polaków” o nowej strategii polskiej polityki historycznej. Pismo to wydawane jest przez grupę zapaleńców i dociera za darmo na obszar całej Rosji.

Kolportaż dociera do Polski w tym do Senatu i cyfrowej biblioteki UW, czyta nas Polonia USA, Belgii, Francji, dostajemy listy nawet z Australii. Czytają nas nawet na Syberii i na Kaukazie” – mówi Jan Karbownicki, jeden z redaktorów pisma.

To potężna praca, wykonywana w trudnych warunkach. Pismo opisuje wydarzenia z historii Rzeczypospolitej, przybliża rodzimą kulturę, opisuje miejsca które warto odwiedzić, przypomina przepisy, przysłowia, opowiada o polskich orderach, bohaterach. Zadziwia jakoś i obszerność pisma, stojące na bardzo wysokim, profesjonalnym poziomie. Np. łączony nr 34.-35. cały był poświęcony orderowi Virtuti Militari i osobom które go otrzymały, a 38. Powstaniu Styczniowemu. Wiele artykułów pisanych jest w dwóch językach, gdyż znaczna część potomków Polaków wciąż ma trudności z czytaniem po polsku.

W tym roku „Genealogia Polaków” postanowiła wesprzeć redakcję nie tylko przesyłając artykuł ale zaopatrując ją w potrzebne słowniki, leksykony i inne materiały redakcyjne. Cel ten można wesprzeć na naszej stronie „Wspieraj to„.

Całe czasopismo w formie pdf można pobrać na tej stronie.

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo