Aktualności

„Z kuferka prababci”


10 listopada 2017

Nie tylko pomnikami i grobami lecz żywą historią i zaangażowaniem rodzin odtwarzamy tożsamość na Kresach. Wraz ze Świętem Niepodległości 2017 realizujemy niezwykły projekt „Genealogii Polaków”. Od dzieci i dla dzieci.

Niezwykły, ponieważ to dzieci z Kresów same gromadzą materiały, opowiadania rodzinne i lokalne a fundacja „Genealogia Polaków” je wydaje w formie książeczek dla innych dzieci i młodzieży i wysyła, tam gdzie żyli bohaterowie tych opowiadań. Pomyślmy jak dumnie czują się dzieci dzieląc się swoją książką z rówieśnikami! Tak więc to polskie dzieci same piszą książki o historii swoich rodzin. To historie o ich małych Ojczyznach, tak niewielkich, że nie stać ich na postawienie pomnika.

Pierwsza pilotażowa edycja konkursu miała miejsce w pod Wilnem. W zeszłym roku szkolnym dzieci z polskiej szkoły w Grzegorzewie w ramach konkursu zebrały opowieści od swoich dziadków i babć. Właśnie zostaje wydana pierwsza książeczka p.t. „Moja babcia miała na imię”. Są tam zawarte najlepsze opowiadania a także historia o żołnierzach niezłomnych z tamtych terenów.

Udało nam się wydać 500 sztuk. Trafią one do uczniów w okolicach Wilna. Egzemplarzy byłoby więcej, gdyby więcej osób wsparło nasz projekt. Wciąż można to zrobić – dodrukujemy książki, lub wydamy więcej w następnej edycji.

Nie sposób wymienić ile silnych elementów edukacyjnych zawartych jest w tym projekcie. Duma, patriotyzm, tożsamość, historia, edukacja, współpraca – wszystko w praktyce a nie „na siłę”. Takiego projektu po prostu nigdy jeszcze nie było a współdziałanie jego elementów jest tu kluczowe.

Gorąco zachęcamy do wsparcia projektu. Książeczki są już opracowane, więc teraz tylko od wsparcia zależy ile uda się wydrukować i wysłać na Kresy. Uwaga każdy ofiarodawca może otrzymać też takie książeczki lub poprosić o wysyłkę w konkretny punkt w obszarze dawnej Rzeczypospolitej lub na świecie.

W przygotowaniu już są kolejne których bohaterowie żyli w okolicach Drohobycza i Sokala. Fundacja chętnie podejmie współpracę ze szkołami czy parafiami na Kresach. Pomożemy Wam zorganizować taki konkurs. Czekamy też na na firmy i osoby prywatne które chciałyby zorganizować napisanie i wysyłkę książeczki w jakiś konkretny region.

Zarówno materiał historyczny jak i graficzny jest opracowany w najlepszej jakości w oparciu wiedzę historyczną ale w sposób czytelny dla dzieci. Mają one podwójną zachętę aby ćwiczyć i poznawać język polski a także zapamiętują historie i „prawdziwe legendy” swoich okolic.

PRZEKAŻ WSPARCIE – WYŚLIJ KSĄŻECZKI NA KRESY !

Posłuchaj wywiadu z dziećmi z Litwy w Radiu Kraków

> Zobacz więcej informacji na temat projektu „Z kuferka prababci

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Słowa kluczowe:
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

wp-puzzle.com logo