Aktualności

„Z kuferka prababci”


10 listopada 2017

Nie tylko pomnikami i grobami lecz żywą historią i zaangażowaniem rodzin odtwarzamy tożsamość na Kresach. Wraz ze Świętem Niepodległości 2017 realizujemy niezwykły projekt „Genealogii Polaków”. Od dzieci i dla dzieci.

Niezwykły, ponieważ to dzieci z Kresów same gromadzą materiały, opowiadania rodzinne i lokalne a fundacja „Genealogia Polaków” je wydaje w formie książeczek dla innych dzieci i młodzieży i wysyła, tam gdzie żyli bohaterowie tych opowiadań. Pomyślmy jak dumnie czują się dzieci dzieląc się swoją książką z rówieśnikami! Tak więc to polskie dzieci same piszą książki o historii swoich rodzin. To historie o ich małych Ojczyznach, tak niewielkich, że nie stać ich na postawienie pomnika.

Pierwsza pilotażowa edycja konkursu miała miejsce w pod Wilnem. W zeszłym roku szkolnym dzieci z polskiej szkoły w Grzegorzewie w ramach konkursu zebrały opowieści od swoich dziadków i babć. Właśnie zostaje wydana pierwsza książeczka p.t. „Moja babcia miała na imię”. Są tam zawarte najlepsze opowiadania a także historia o żołnierzach niezłomnych z tamtych terenów.

Udało nam się wydać 500 sztuk. Trafią one do uczniów w okolicach Wilna. Egzemplarzy byłoby więcej, gdyby więcej osób wsparło nasz projekt. Wciąż można to zrobić – dodrukujemy książki, lub wydamy więcej w następnej edycji.

Nie sposób wymienić ile silnych elementów edukacyjnych zawartych jest w tym projekcie. Duma, patriotyzm, tożsamość, historia, edukacja, współpraca – wszystko w praktyce a nie „na siłę”. Takiego projektu po prostu nigdy jeszcze nie było a współdziałanie jego elementów jest tu kluczowe.

Gorąco zachęcamy do wsparcia projektu. Książeczki są już opracowane, więc teraz tylko od wsparcia zależy ile uda się wydrukować i wysłać na Kresy. Uwaga każdy ofiarodawca może otrzymać też takie książeczki lub poprosić o wysyłkę w konkretny punkt w obszarze dawnej Rzeczypospolitej lub na świecie.

W przygotowaniu już są kolejne których bohaterowie żyli w okolicach Drohobycza i Sokala. Fundacja chętnie podejmie współpracę ze szkołami czy parafiami na Kresach. Pomożemy Wam zorganizować taki konkurs. Czekamy też na na firmy i osoby prywatne które chciałyby zorganizować napisanie i wysyłkę książeczki w jakiś konkretny region.

Zarówno materiał historyczny jak i graficzny jest opracowany w najlepszej jakości w oparciu wiedzę historyczną ale w sposób czytelny dla dzieci. Mają one podwójną zachętę aby ćwiczyć i poznawać język polski a także zapamiętują historie i „prawdziwe legendy” swoich okolic.

PRZEKAŻ WSPARCIE – WYŚLIJ KSĄŻECZKI NA KRESY !

Posłuchaj wywiadu z dziećmi z Litwy w Radiu Kraków

Galeria z wydarzenia:

Automatical translation (Google)

Polish Polish English English French French German German Italian Italian Russian Russian Spanish Spanish Ukrainian Ukrainian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wp-puzzle.com logo