Słownik genealogiczny - leksykon Słownik genealogiczny - leksykon
 

 
Aktualna liczba haseł słownika związanych z herbami: 3572, ponad 30.000 nazwisk
 
WYSZUKIWANIE GRAFICZNE

Wg mobiliów
Herby puste całkiem lub w części
Herby składające się z kolorów
Herby z instrumentami
Herby z ptakami
Stworzenia mityczne
Herby nieznane
Herby uszczerbione
Godła przedheraldyczne
Znaki literopodobne
Formy krzyża
Symbole planet
Znaki zodiaku
Symbole alchemiczne
Symbolika masońska
Trudne znaki genealogiczne
Elementy heraldyczne
Znamiona bartne
 
GRUPY HASEŁ

Galeria zdjęć i innych grafik herbów

Systemy genealogiczne
Terminy metrykalne
Miary i wagi
Pieniądz używany w Polsce
Rodzaje uzbrojenia
Mobilia herbowe
Tytulatura klasowa
Zawody i funkcje
Stosunki rodzinne
Alchemia
Masoneria
Graficzna wyszukiwarka herbów
 
 
 
Nazwa herbu
Wystarczy wpisać część nazwy                                                                                      (dokładne słowo)
Opis, nazwisko
Wystarczy wpisać część nazwiska, lub innego słowa (bez gwiazdki)
Mobilium w herbie
     
Wpisz nazwę rzeczy która występuje w herbie (liczba pojedyncza, mianownik - np.: jeleń)
amfisbena
Dwugłowy potwór z lwim korpusem i głowami skierowanymi na dwie strony. Jest symbolem zaświatów i strażnika tajemnicy, śmiertelny wróg Sfinksa. Amfisbena potrafiła przetrwać w stanie hibernacji a chwytając się pyskami toczyć się jako koło.

Herby z tym symbolembazyliszek
Król węży ze skrzydłami, głową i nogami koguta. Potwór który zabijał samym spojrzeniem lub oddechem. Symbolizuje śmierć, przejście do krainy umarłych, strach dla patrzących na ów herb.

Występuje w herbie Kurska (Rosja) oraz Bazylei (Szwajcaria) - jako podtrzymujący herb.

Herby z tym symbolemcentaur
Symbol heraldyczny pochodzący z mitologii greckiej. Posiada wiele znaczeń. Można symbolizować gniew, zemstę, dzikie namiętności, ale też uosobienie męskości, bohaterstwo na polu walki, twórczą naturę, zdolnego kawalerzystę, dwoistość natury człowieka ziemską(koń) i wieczną (człowiek). Jeśli ma rękach łuk jest to wizerunek Chirona, opiekuna i wychowawcy herosów.

Herby z tą symbolikącerber
pies o trzech, lub dwóch głowach. postać pochodząca z mitologii greckiej - strażnik piekieł. Jest symbolem, wiernej służby i czujności. Głowy oznaczają przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Herby z tą symbolikąchimera
Potwór z popiersiem kobiety, łapami lwa, grzywą, grzbietem kozła i ogonem smoka. Jest symbolem pokonania silnego wroga, zwycięstwa (Nike).

Herby z tą symbolikąfeniks
Ogniwaczek, żar-ptak, benu (boinu) legendarny ptak z fantastycznym długim ogonem żyjący kilkaset lat. Pod koniec życia buduje on gniazdo na czubku drzewa, spala się od żaru słonecznego i z popiołów budzi się na nowo o życia. Występuje w heraldyce europejskiej, azjatyckiej, egipskiej, rzymskiej. Symbolizuje odradzanie się życia, trwanie, nieśmiertelną sławę, długowieczność. Z oczywistych względów symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. W Grecji i Haiti stał się symbolem walki o niepodległość. W Azji symbolizuje siłę yin - zasada żeńska, przeciwstawiana sile męskiej (smok) - a więc statyczność, kreacja życia. Kojarzony czasem z bażantem, orłem lub czaplą. W Grecji - szczególnie Heliopolis kojarzony z kultem słońca.

Występuje w herbie Parys.

Herby z tą symbolikągryf
Mityczne zwierze składające się z przodu orła i tyłu lwa. Gryf symbolizował siłę, ale przede wszystkim waleczność, drapieżność i wytrwałość w dążeniu do celu, a także czujność (przenikliwe spojrzenie). W symbolice kościelnej jest symbolem dwóch natur Chrystusa ziemskiej (lew - król zwierząt) i boskiej (orzeł - król ptaków).

W Polsce związany przede wszystkim z rodem książąt pomorskich (czerwony gryf na błękitnym tle) oraz rodem Gryfitów (herb Gryf - srebrny gryf na czerwonym tle). Występował też w herbach krajów i rodów zagranicznych od Ałtaju po Anglię.

Herby z tą symbolikąhipogryf
Mityczne zwierze o ciele półkonia (zad), półgryfa. Starożytny symbol miłości. W heraldyce europejskiej jako mobilium.hydra
W heraldyce oznacza przywódcę który nie boi się śmierci, pokonywanie przeszkód niemożliwych do pokonania. Związana jest z mitami greckimi w których Herakles pokonuje hydrę stworzenie, któremu na miejsce uciętej głowy odrastają następne.

Herby z tą symbolikąjednorożec
Jako legendarne, mityczne stworzenie był obdarzanie niezwykłymi właściwościami. Stał więc też symbolem cnót mądrości, dobroci, łagodności, odwagi. Z tej racji że schwytać i oswoić go może tylko dziewica stał się symbolem czystości i siły rycerskiej. Często przedstawiany w skoku z rogiem trzymanym poziomo. Czasem też brodaty z silnymi nogami i ogonem byka. Jakub VI dodał jednorożca jako trzymacz do herbu Zjednoczonego Królestwa - obok czerwonego smoka Walii. Nieprzyjaźń między jednorożcem i lwem stała się symbolem stosunków anglo-szkockich. Cudowne właściwości rogu jednorożca wpływały na leczenie ran, dlatego też często bywał godłem aptek.

Szukaj herbów z tym symbolemogniwaczekpanteon
1. Zbiór wszystkich bóstw danej religii (politeizm)
2. Świątynia poświęcona wszystkim bogom, największym herosom, czy współcześnie po prostu bohaterom narodowym (np. Katedra Wawelska lub Kościół na Skałce w Krakowie, Panteony w Rzymie i w Paryżu, za panteon brytyjski uznaje się opactwo Westminister)
3. Zwierzę mityczne, łania z ogonem koński, o umaszczeniu usianym gwiazdami. Jako mobilium herbowe symbolizuje opanowanie przestrzeni, nowoczesną technologię w służbie człowieka.sfinks
Pół lew, pół kobieta (królowa, czasem król). Forma egipska nie posiadała skrzydeł w odróżnieniu od greckiej. U Fenicjan miał ciało byka.
Związany z tajemnicą, zagadkami które karze rozwiązywać, strzeże skarbów. Jest symbolem wszechwiedzy i tajemniczości.

Herby z tym symbolemsmok
Najpotężniejszy z mitycznych stworzeń, król legendarnych potworów. Występuje w wielu formach, czasem jako wąż, krokodyl, czasem z kilkoma głowami, zazwyczaj potrafi latać i ziać ogniem a jego łuska jest nie do przebicia. Występuje w wielu mitach i legendach na całym świecie. Jego części - pazury, zęby, łuski, jaja, a nawet rzęsy miały wielorakie zdolności magiczne. W heraldyce występował bardzo często w Azji, używany także w Rzymie, na łodziach Wikingów. W Węgrzech był ustanowiony Order Smoka. U Normanów był insygnium królewskim. Niebieskiego smoka miał na tarczy Agamemnon.

Herby z tym symbolemsyrena
Stworzenie morskie, ale nie tylko, czasem demon przedstawiany jako pół kobieta - pół ryba, lub ptak z głową kobiety. Jako stworzenie morskie swoim śpiewem kusiła rybaków lub żeglarzy - w ten sposób występuje w podróżach Odyseusza. Jest symbolem wymowy, i niezwykłej zdolności przepowiadania przyszłości. Z tarczą i mieczem jest godłem Warszawy.

Herby z tym symbolemSyrojidy
(hucul.) mityczne podludzkie istoty
[Vincenz S., Prawda Starowieku]trol
(Troll). Mityczny stwór skandynawski, wielki, garbaty, nieprzyjazny. Działa w nocy a oświetlony kamienieje lub pęka. Kradnie dzieci, wywołuje burze i deszcze. Jest symbolem strażnika ukrytych skarbów.

Herby z tym symbolem.żar ptak

 

Jeśli widzisz błąd, brak, nie znalazłeś swojego nazwiska, masz ciekawy pomysł, chcesz pomóc w inny sposób prosimy skontaktuj się z nami. Pamiętaj też, że w leksykonie jest wiele zmiennych, spróbuj zadać pytanie inaczej, otrzymasz inne wyniki.
© Genealogia Polaków 2000-
Wszelkie kopiowanie słownika i haseł zabronione, wykorzystanie w publikacjach tylko z podaniem aktywnego linku.