Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Toporowie

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Toporowie









godło Sieciecha

opis

herb Topór

opis





Toporowie, to jeden z najciekawszych i najważniejszych rodów pierwszych wieków Polski. W zapisach traktowany nawet jako najważniejszy - najstarszy (być może stąd zawołanie "Starza"). Wg historyków, jest wielce prawdopodobne, że jest on kontynuacją książęcej linii Wiślan. Faktem jest, że w średniowieczu zajmował tereny kluczowe z państwa wiślańskiego, a po "unii" polańsko-wiślańskiej pełnił najważniejsze funkcje w państwie (po królu) będąc też najbogatszym rodem. Z niego wywodzi się wiele znanych, często istniejących do dzisiaj rodzin, jak Tęczyńscy, Ossolińscy, Baliccy i in. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodziny herbu Topór są genealogicznie, filiacyjnie związane z pierwszymi Toporczykami, gdyż niektóre otrzymały ten herb inną drogą.

Nazwa Toporowie/Toporczykowie pochodzi od herbu, którym jednak rodzina pieczętowała się później, od ok. XIII/XIVw. Podobnie jak zawołanie przyjęte w XIV w. - nie były używane w pierwszych wiekach Polski. Badając jednak linię męską można roboczo objąć nazwą szerszy okres czasowy. Bardziej prawidłowym określeniem było by tu zapewne "genealogia potomków Sieciecha", gdyż prawo patronatu nad fundowanymi przez niego świątyniami scalało tę grupę genealogicznie. Być może jednak w przyszłości uda się ustalić także krewnych palatyna. Pewne jest to, że miał on ogromne wpływy. Możliwe więc że 5 pokoleń po przejęciu władzy przez Piastów, próbował doprowadzić do odzyskania przywództwa. W pewnym okresie bił nawet własną monetę i to lepszą od królewskiej. W obecnej wiedzy historycznej nie można jednoznacznie stwierdzić czy chodziło tu o uzurpację czy odzyskanie władzy zagarniętej przez Piastów. Być może to jemu powinno się przyznać moralną słuszność potępiając praktyki dynastii panującej. Godło Sieciecha to prawd. monogram imienia.

Niezależnie od tego, że w górnym dorzeczu Wisły istniała jakaś silna organizacja plemienna, historycy spierają się o to, czy w ogóle nazwa Wiślan, jest poprawną. Prawdą jest, że nazwa ta została wymyślona dopiero w XIX wieku. "Potężny książę siedzący na Wiślech" - odnosi się raczej do plemienia zamieszkującego tereny pogórskie (wisły - źródła). Podobne brzemienia ma też nazwa w Legendzie Panońskiej. Nazwa "Uuislanie" - Geografa Bawarskiego jest otoczona całym szeregiem nazw prawd. wymyślonych. Nazwa Wiślicy też jest prawd. wtórna. Być może więc do plemienia tego powinno się odnosić nazwę "Lędzianie". Nie zmienia to faktu, że w rejonach określanych jako wiślańskie istniała silna organizacja plemienna, mająca z pewnością swoje przywództwo. Historycy bardzo rzadko biorą pod uwagę wnioski wsteczne, np. że skoro był bogaty ród - to zapewne miał on jakąś przeszłość, a przywódcy na pewno mieli swoich przodków. Jeszcze rzadziej brane są pod uwagę np. podobieństwa urbanistyczne, czy układy architektoniczne - a mogą one mówić o takich rzeczach jak przyjmowany system metryczny, czy nawet system wartości i religia.

Przyjmujemy tutaj więc, że istniała silna organizacja plemienna na terenie okolic Krakowa i że najbardziej prawdopodobne jest to, że zachowała ona wpływy potem w państwie Bolesława Chrobrego. Brak śladów wielkich walk jeszcze bardziej to potwierdza. Niestety badania do tej pory nie odkryły żadnego z imion książąt "wiślańskich", chyba że zaliczać do nich legendarnego Kraka, czy Wysza (ur. ok. 880) - który jednak nie jest dobrze umiejscowiony terytorialnie. Przyjmując tę teorię za słuszną, mamy więc ród, który - obok Piastów, stanowi potomków dynastii panujące w najważniejszej części średniowiecznego państwa Polskiego. Wywodząc swoje pochodzenie od rodu Toporów można więc mówić o kroplach krwi władców. Z tej przyczyny projekty tych genealogii zajmują w naszym portalu szczególne miejsce.

[Drzewo i informacje na podstawie: Kurtyka J., Tęczyńscy...; Z dziejów opactwa w Sieciechowie w: Roczniki Humanistyczne KUL, 1960; Błażkiewicz H., Pilica. Zarys dziejów miejscowości, 1992; SHGkrak; Gal Anonim, Kronika; Potkański K., Kraków przed Piastami ...; Labuda G., Z dyskusji nad początkami klasztoru benedyktyńskiego w Tyńcu ...]



strona w wersji wstępnej

(wspomóż fundusz rodziny w celu rozwinięcia)