Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.
Kajetan Zadurowicz
W Rożnowie, dawnej swej majętności w Śniatyńskiem, zakończył przedwczoraj życie jeden z najzacniejszych obywateli Pokucia, prawy syn Ojczyzny, Kajetan Zadurowicz. Była to jedna z tych postaci sędziwych, które, nie dążąc nigdy do przodownictwa w społeczeństwie, stanowią podstawę jego narodowej budowy i służą za wzór patrjotyzmu i poświęcenia. Dom jego był niejako ogniskiem, gdzie powstawały i skąd wychodziły wszelkie impulsa zbiorowej pracy obywatelskiej i patrjotycznej. Pamiętny dla narodu rok 1863 był równie pamiętnym dla rodziny Zadurowiczów. Dwór w Rożnowie roił się wówczas młodzieżą polską, która tam miała punkt zborny w drodze na pole walki. Obywatelstwo okoliczne, ceniąc niezłomny charakter i zasługi dp. Zadurowicza, kiedy zaprowadzono autonomię w Galicji, jego wybrało pierwszym marszałkiem Rady powiatowej. I to była jedyna nagroda, i jaką mu społeczeństwo ofiarowało za poświęcenie dlań całego życia.
Źródło
Kurier Polski 4.2.1892
Nadawca
Jacek Stróżewski
Uwagi
Pra-pradziad nadawcy, kowal Franciszek Werszecki (Wrszecki-Vrszecki - Czech z pochodzenia ur. Przibram) pracował dla Kajetana Zadurowicza, zmarł 21 sierpnia 1863 w Rożnowie nad rzeką Rybnicą (w wieku 43 lat)
Kajetan Zadurowicz h. Snop, ożeniony z Anną Szadbey h. własnego z 5281|Bohorodyczyna. Mieli m.in. córkę Teofilę, zam. z Antonim Słoneckim [GP+]