Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Franciszek Bałutowski

Zdjęcie powstańca styczniowego Franciszek Bałutowski
Ur. 1814 Łańcut, zm. 1886. Żona: Antonina Mastelska, bezdzietny, właściciel pierwszorzędnego zakładu krawieckiego we Lwowie, tudzież realności pod nr 27, 291 i 292. Jego brat Walenty posiadał warsztat szewski w Warszawie, siostra Julianna dwukrotnie zamężna: Laskowski, Dryliński, druga Karolina - żona szewca Michała Wójcickiego, trzecia Katarzyna - żona krawca Branczaka w Białej Cerkwi.
Policja odnotowała że 17.3.1863 nadał na dworcu we Lwowie trzy skrzynie z mundurami i uzbrojeniem dla powstańców pod adresem posła Antoniego Juśkiewicza w Jarosławiu. Przewodził także nieformalnemu konsorcjum przedsiębiorców i rękodzielników przygotowujących rzeczy dla Powstania. Odbierali je Leszek Wiśniowski i Antoni Golejewski.
Został uwięziony 27 marca 1863 Rozprawa odbyła się 11 sierpnia 1863. Skazano go na miesiąc więzienia. Przyjąwszy wyrok prosił o odłożenie kary by móc poratować zdrowie i podnieść warsztat. Apelacja przychyliła się do tego, więc karę odbył dopiero w lutym 1864 i zapłacił zasądzone 16 zł. i 8 gr. Skonfiskowane uzbrojenie oddano komendzie straży granicznej w Cieszanowie buty zaś do użytku policji. W 1866 starał się o zniesienie skutków wyroku, do czego cesarz przychylił się decyzją z 22.4.1866.
Źródło
Białynia-Chołodecki Józef, Do dziejów powstania styczniowego, obrazki z przeszłości Galicji, Lwów 1912
Nadawca
GP
Uwagi
brak
METRYCZKA REKORDU
Id
73084
Imię
Franciszek
Nazwisko
Bałutowski
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Białynia-Chołodecki Józef, Do dziejów powstania styczniowego, obrazki z przeszłości Galicji, Lwów 1912
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe