Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gustaw Czechowicz

Herbu Ostoja. Pesudonim "Ostoja" (używany pod koniec działań powstańczych). Urodzony ok. 1837 - Paulinów-Raczkowszczyzna, pow. święciański. Syn Antoniego, bart Leona (również dowódcy oddziału, z którym czasem działali razem).
Własność: Raczkowszczyzna, Paulinowo. Oficer w armii rosyjskiej w stopniu sztabs-kapitana. Na wieść o wybuchu Powstania porzucił służbę.
W marcu 1863 powierzono mu dowództwo w lasach strunojskich pod Święcianami, mianując go jednocześnie naczelnikiem wojennym powiatu święciańskiego.
Dowódcami plutonów byli: Tytus Szawlewicz, Brancewicz i Połoński, kosynierów Konstanty Kościelecki. Oprócz tego był też mały oddział jazdy. Łącznie ok. 100 osób - w tym również Andrzej Czechowicz - młodszy brat Gustawa. Oddział działa w lasach strunojskich do połowy kwietnia, po czym przeszedł do wschodniej części w okolice jeziora Narocz, a w maju w okolice Wiszniewa. Tam połączył się z oddziałem brata Leona Czechowicza. Tam 5 czerwca miała miejsce bitwa pod Iżą. 6 czerwca oddział przeprawił się przez Wilię w okolice wsi Aloksa do lasów dubnickich. Po reorganizacji i przejściu części ludzi do partii Wisłoucha w liczbie 40 osób przeszedł z powrotem przez Wilię wracając do święciańskiego. 25.6.1863 doszło do potyczki pod Łocianami (wycofanie bez strat). W nocy 19/20 lipca przeprawił się ponowni przez Wilię walcząc dalej w oszmiańskim i wileńskim, używając wtedy już pseudonimu "Gustaw Ostoja", m.in walcząc pod Ławaryszkami i Inklaryszkami.
Po rozbiciu we wrześniu z kilkoma towarzyszami przedostał się w augustowskie a następnie do Francji. Spisał tam wspomnienia, które jednak uległy zniszczeniu wraz ze zbiorami Rapperswilskimi.
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
Uwagi
brak
METRYCZKA REKORDU
Id
76969
Imię
Gustaw
Nazwisko
Czechowicz
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe