Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Genealog rodzinny - praktyk

Genealog rodzinnySzkolenie obejmuje podstawy wiedzy z zakresu nauk pomocniczych historii w wersji praktycznej. W szczególności skupia się na poszukiwaniach genealogicznych w różnych obszarach, przekazując wiedzę zarówno podstawową jak i bardziej zaawansowaną. Szkolenie jest przygotowane tak, aby było zrozumiałe dla odbiorców nieprofesjonalnych, bez przygotowania naukowego. Oparte jest o zagadnienia jakie mogą napotkać genealodzy i archiwiści rodzinni w pracy z dokumentami.

Po zapoznaniu się z materiałem zachęcamy do wypełnienia testu online, po którego zaliczeniu zostanie wysłany papierowy certyfikat wydany przez naszą Fundację.
Album dodany 28.09.2023 przez Marcin Niewalda
Ilość plików: 7
Sortowanie
Jak zacząć poszukiwania genealogiczne? (pdf)
Skrócony opis kolejnych kroków w poszukiwaniach rodzinnych wraz ze zwróceniem uwagi na zaangażowanie młodego pokolenia.
Pozametrykalne źródła informacji o zmarłych (pdf)
Prezentacja przygotowana przez Bartłomieja Jasińskiego - członka towarzystwa genealogicznych, twórcy i prowadzącego grupy pokuckiej.
Praca z księgami metrykalnymi (pdf)
Bardzo obszerny materiał pokazujący na przykładach wszelkie tricki, ciekawostki i sposoby detektywistyczne, które można wykorzystać mając do dyspozycji akty metrykalne, a także możliwe błędy, ślepe uliczki i błędne tropy a nawet fałszerstwa. Materiał jest wynikiem kilkudziesięciu lat doświadczeń pracy z materiałami genealogicznymi.

UWAGA: Materiał można też w nieco skróconej formie zobaczyć i odsłuchać w formie prelekcji online - tutaj
Badanie genealogii oficjalistów dworskich (pdf)
Zagadnienie jednej z najmniej znanych grup społecznych - jaką byli pracownicy dóbr prywatnych - tzw oficjaliści dworscy. Materiał przedstawia charakterystykę tej grupy, jej udział w działaniach społecznych oraz pokazuje przykłady i typowe problemy związane z poszukiwaniami genealogicznymi.
Powstańcy Styczniowi w poszukiwaniach rodzinnych (pdf)
Wykaz typów źródeł, jakich można użyć podczas pracy nad genealogią i historią Powstańców Styczniowych.
Zaproś przodków na Wigilię
Krótki artykuł przybliżający wykorzystanie genealogii do nawiązania relacji międzypokoleniowych podczas świątecznych spotkań rodzinnych.
Co jeszcze można wyczytać z akt metrykalnych (skrót)
Materiał dodatkowy - skrót i wybór w formie artykułu z szerszego materiału prezentacji pdf.