Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bibliografia, skróty, źródła

1.02.2022 22:55
Informacje ogólne

Podstawą wszelkich publikacji o charakterze naukowym jest prawidłowa informacja o źródłach. Genealogia Polaków jest jednak ogromną publikacją, w której wielokrotnie wykorzystywane są różne materiały. Korzystając z mediów cyfrowych mamy możliwość nieco oszczędniejszego zapisu bibliograficznego. Staramy się więc maksymalnie skracać i grupować wszelkie te informacje, pamiętając jednocześnie o zachowaniu możliwości dotarcia do źródła. Priorytetem jest tutaj czytelność informacji z minimalistyczną informacją bibliograficzną - acz możliwą do pełnej weryfikacji. Oszczędzamy czas i miejsce, korzystając z nowoczesnych możliwości - ale musimy mieć pewność, że jest możliwość odtworzenia źródła informacji.

Z przykrością informujemy, że dostrzegamy ogromną ilość wykorzystywania naszej pracy, bez powoływania się na nią, a nawet czerpania korzyści finansowych przez sprzedaż informacji, również bez powoływania się na naszą pracę. Dotyczy to niestety nawet niektórych instytucji naukowych. Potężna wieloletnia praca wielu osób jest po prostu kradziona. Jednocześnie praktycznie nikt nie czuje potrzeby zrewanżowania się w postaci choćby dotacji na cele statutowe Fundacji czy informacji o portalu. Z tej przyczyny jesteśmy zmuszeniu część źródeł ukrywać. Są one możliwe do wykorzystania np przy publikacjach papierowych czy artykułach, ale nie będą publikowane na stronie. Trwają prace nad zautomatyzowaniem wyświetlania tych informacji (np. po weryfikacji oglądającego).

Lista poniższych źródeł nie obejmuje wszystkich znajdujących się na stronach Genealogii Polaków. Jest ich znacznie, znacznie więcej. Tutaj przedstawiono najpopularniejsze, oraz stosowane w przypisach skróty.

MATERIAŁY ALFABETYCZNE:

Nie musimy podawać przy każdej wzmiance o historii miejscowości podawać:

Sulimirski F. (red.), Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego, t. IV, wyd. Lwów 1888-92, hasło Dębica, s. 145

lecz wystarczy:

Sulimirski F., Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego

Dodatkowo korzystając z umieszczonego tutaj zestawu skrótów możemy napisać

[SGKP]

Pamiętajmy jednak, prawo do zastosowana tego skrótu mamy, gdy korzystamy z ogólnie przyjętego najważniejszego wydania (np. Niesiecki - wraz z uzupełnieniami Milewskiego, Krasickiego i in. wyd. w Lipsku w 1841). Jeśli opieramy się na innym wydaniu, trzeba zapis bibliograficzny podać w całości.

MATERIAŁY ARCHIWALNE:

Korzystając ze zbiorów archiwalnych często dochodzi do tego, że jedno źródło dotyczy całej gałęzi rodzinnej. Możemy więc podać to źródło tylko przy pierwszej (lub głównej) osobie danej gałęzi. pamiętając jednocześnie, że przy uzupełnieniu o kolejne źródła należy informację powtórzyć na podgałęzi - tak aby zawsze można było dotrzeć do źródła idąc wzwyż drzewa. Tutaj też możemy dokonywać skrótu informacji archiwalnej - korzystając przede wszystkim ze skrótów podanych poniżej. Zbiory posiadają numerację i ją też możemy skrócić do zapisu cyfrowego, jednak ta forma jest niebezpieczna, gdyż archiwa często zmieniają numerację. W tym przypadku opracowując materiały musimy mieć pewność że my sami, oprócz numeru mamy zapisaną nazwę zbioru, i możemy do materiałów dotrzeć nawet pomimo zmiany numeracji. Najlepiej w takim przypadku informacje o zbiorze opublikować na Forum. Zamiast więc:

Centralnyj Dierżawnyj Istorczieskij Archiw Lviv, Metryka Józefińska, Dębica, Fond 20, Opis I, Teczka 1345, str. 1-183

można zastosować

[CDIAL 20-1-1345]

ODPISY, OPRACOWANIA:

To samo co wyżej dotyczy, jeśli korzystamy ze źródeł drukowanych opisujących, tłumaczących, odpisujących jakieś zbiory archiwalne lub materiały rękopiśmienne. lecz wtedy trzeba podawać autora opracowania, redaktora - przynajmniej w pierwszym wystąpieniu na stronie, lub w nocie na dole każdej strony rodzinnej (hasła w Bibliotece) np.:

Mistrza Wincentego Kronika polska, przeł. Kazimierz Abgarowicz i Brygida Kubris, Warszawa 1974, s. 37

lub

Abgarowicz K., Kubris B. (tłum.), Mistrza Wincentego Kronika polska, Warszawa 1874, s.37

W przypadku wprowadzenia na niniejszą stronę owego skrótu np. "MWKp" - może stosować go potem, ale dobrze jest zaznaczyć stronę przy każdej informacji

[MWKp s37]

PUBLIKACJE TEMATYCZNE:

W przypadku opracowań niealfabetycznych, trzeba zaznaczyć pełny zapis bibliograficzny. Można umieścić na poniższej liście ogólnie informacje o źródle, lecz nie zwalnia nas to z podania pełnego zapisu blibliograficznego łącznie z numeracją strony. Pamiętać też należy o pełnym zapisie dotyczącym serii lub zeszty jeśli informacja pochodzi z artykułu w jakimś czasopiśmie naukowym. Można jednak - w przypadku wielokrotnego odwoływania się do danej publikacji w obrębie jednej noty w "Bibliotece" zastosować przypis numeryczny z podaniem pod spodem zestawu. Pozwala to maksymalnie skrócić zapis nie zaciemniając tekstu. Można też jedną informację opatrzyć kilkoma źródłami. Będzie to wyglądać m.w tak:

Józef Pestka, ur. 12.12.1817 Buzów [1][3], zm. 18.04.1924 Kamyki [2], stolarz [1][2] .....

[1] źródło pierwsze

[2] źródło drugie

[3] źródło trzecie ....

Jednak w przypadku dłuższych artykułów, książek, trzeba podawać strony np.

Józef Pestka, ur. 12.12.1817 Buzów [1 s.35][3 s. 11], zm. .....

MATERIAŁY INTERNETOWE:

Można posługiwać się materiałami internetowymi, zarówno zbiorami zdygitalizowanymi archiwów, jak i stronami prywatnymi (staramy się NIE stosować Wikipedii). Nie podajemy jednak linków aktywnych (chyba, że jest to wymiana linków) lecz informujemy jaka to strona i kiedy została użyta (strony bowiem bardzo często zmieniają swoje adresy, a także zawartość). Dobrze jest w przypadku korzystania z takich zasobów zachować stronę u siebie wraz z informacją o dacie - czy to w formie kopi, czy w formie choćby zrzutu ekranowego. Należy podawać nazwę strony a nie adres - tym bardziej dynamiczny (a więc zawierający dużą ilość znaczków i numerków - z reguły adresy te są tylko chwilowe).

Strona rodziny Kuchnalców, www.kuchnalec.pl, (dyg. 11.11.2014), drzewo genealogiczne

Możemy te informacje grupować tak jak w powyższych wariantach.

ARCHIWA RODZINNE:

W przypadku korzystania z własnych źródeł, należy podawać informację w czyim posiadaniu znajduje się dany zasób. Dobrze jest, w takim przypadku prowadzić w swoim archiwum jakąś numerację dokumentów. Np:

Archiwum rodzinne Józefy Basiuk, Akt Urodzenia Krzysztofa Basiuka - odpis z Księgi Urodzeń parafii Jabłonów, 1841-1857 s 85, dok. nr 1457/F

W przypadku faktów oczywistych - jak np. podanie daty urodzenia - nie trzeba powtarzać daty i miejsca w opisie bibliograficznym i wystarczy:

Archiwum rodzinne Józefy Basiuk, Akt Urodzenia Krzysztofa Basiuka za: [par.]

To samo dotyczy zdjęć. Umieszczając jednak zdjęcie w naszym Archiwum nie musimy podawać źródła za każdym razem, wystarczy podać je w opisie zdjęcia. Wystarczy jeśli na stronie rodzinnej przy danej osobie pojawi się sformatowany odnośnik do zdjęcia portretu, dokumentu, czy nagrobka:

Jan Kowalski, ur. 11.1817, zm. 16.18.1915 

FORMAT ZAPISU:

Przy zapisie stosujemy zawsze najpierw nazwisko - w celach alfabetycznego ułożenia w spisie, następnie literę imienia (informację czy jest to redakcja, tłumaczenie, opracowanie), następnie Tytuł, wydawnictwo, miasto wydania i rok, na końcu stronę. Np.:

Sulimirski F. (red.) Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego, Lwów 1888

W przypadku artykułów zawartych w szerszym opracowaniu, lub kopi cyfrowych podajemy na końcu informacji bibliograficznej również informacje o serii, tomie stosując (w:) lub "za: ". Np:

Nasiewicz K., Historie o Tarnowskich w: Roczniki Historyczne, t. IV, wyd. HISTORIA, Kraków 1985 s. 25

lub:

Nasiewicz K., Historie o Tarnowskich, w: Roczniki Historyczne, t. IV, wyd. HISTORIA, Kraków 1985, s. 25, za: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Oczywiście można stosować też tu skróty:

Nasiewicz K., Historie o Tarnowskich w: [RH], za: [WBC] s. 25

Wszystkie te formy mają służyć skrótowemu zapisowi, wykorzystując nowoczesne możliwości dygitalizacji, automatycznego przeszukiwania zbiorów. Nie musimy podać stron jeśli książka jest zdygitalizowana, dostępna i posiada indeks. Łatwiej bowiem jest wykonać wyszukiwanie "Ctrl+F" - niż dotrzeć do konkretnej strony. Odchodzimy więc świadomie od notacji naukowej - ale tylko wtedy jeśli mamy pewność nowoczesnych możliwości i zachowania owej możliwości przez wiele lat.

Skrótowość zapisu bibliograficzne ma też bardzo ważne znaczenie przy nieuprawnionym korzystaniu z naszych prac. Praktyka internetowa powoduje, że wiele osób po prostu kopiuje informacje i wkleja u siebie budując strony. Oddzielając zapis bibliograficzny od pełnej informacji o źródle powodujemy że skopiowana informacja staje się bezwartościowa - dlatego nie opłaca się jej kopiować.

Najczęściej wykorzystywane źródła

* Skróty

* ["KK"] Prinke Rafał T., Andrzej Sikorski "Królewska Krew" 1997 Poznań
* [AAG.] Bär M., Der Adel und der adlige Grundbesitz in Polnisch-Preussen zur Zeit der preussischen Besitzergreifung, Leipzig 1911.
* [AAL] Archiwum Archidiecezjalne Lubelskie
* [ACO.] Perlbach M., Die Aeltere Chronik von Oliva, Göttingen 1871
* [AD] Archiwum Diecezjalne - skrót ogólny z dodatkiem diecezji
* [ADK] Archiwum Prowincji Polskiej OO. Dominikanów w Krakowie
* [AGAD] Archiwum Główne Akt Dawnych - Warszawa
* [AGP] Akta Grodzkie Przemyskie, w CDIAL ([AGP 1650] - ze wszkazaniem daty)
* [AGZ] Akta Grodzkie i Ziemskie
* [AKKr] Archiwum Karmelitów Krakowskich (na Piasku)
* [AP] Archiwum Państwowe - skrót ogólny z dodatkiem nazwy oddziału. Również niektóre archiwa zagraniczne, ukraińskie, białoruskie, litewskie
* [ASO.] Töppen M., Acten der Ständetage Ost- und Westpreussens, Band IV, Leipzig 1884
* [ASP.] Górski K., Biskup M., Akta stanów Prus Królewskich, T. 1, (1479-1488), Toruń 1955
* [AST.] Thunert F., Acten der Ständetage Preussens, T. 1-5, Danzig, 1896.
* [AZP] [azp] Akta Ziemskie Przemyskie w CDIAL ([AZP 1650] - ze wszkazaniem daty)
* [BBF.] Romer K., Beiträge zur Beantwortung der Frage nach der Nationalität des Nicolaus Copernicus, Breslau, 1872
* [BHW] Marciniak R., Boksa M., Łuczak M., Bibliografia historii Wielkopolski, Biblioteka PTPN, Poznań 2005
* [BJ] Biblioteka Jagiellońska w Krakowie
* [BKO.] Lorentz, F., Die Bevölkerung der Kaschubei zur Ordenszeit, - In: Zeitschrift des Westpreußischen Geschichtsvereins, Bd. 66, Danzig 1926
* [BN] Biblioteka Narodowa w Warszawie
* [Bon.] Adam Boniecki, Herbarz polski, Warszawa 1899-1914, reprint drukowany WAiF Warszawa 1965; edycja elektroniczna, oprac. i wyd. Ryszard Jurzak, Bielsko-Biała 2002; reprint WAiF Warszawa 1985. edycja elektroniczna, oprac. i indeks. Marek Jerzy Minakowski, wyd. dr Minakowski Publikacje Elektroniczne Kraków 2002;
* [Bork.] Jerzy Sewer Dunin-Borkowski, Rocznik szlachty polskiej, Lwów 1881.
* [BP.] Estreicher K., Bibliografia polska. cz. 3, Stólecie XV-XVIII w układzie abecadłowym. t. 1 (12), A-Be, Warszawa 1997
* [CDIAL] Centralne Państwowe Archiwum Historyczne - Lwów (kolegium berdnardyńskie)
* [CGIA] Centralne Państwowe Archiwum Historyczne w Petersburgu - ob. Rosyjskie Państwowe Archiwum Historyczne
* [Ciech.] Ciechanowicz J., Rody rycerskie Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rzeszów 2001.
* [CPAH] Centralne Państwowe Archiwum Historyczne - Lwów (kolegium berdnardyńskie)
* [CSUI] prac. zbior. p.red. Stopki K., Corpus studiosorum Universitis Iagellonicae, Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagellonica", Kraków 2008-2012
* [CVWK.] Coppernicus Vereins für Wisenschaft und Kunst, Heft 10, 13, Thorn, 1895
* [CzOGA] Czitinskij Obłastnoj Gosudarstwiennyj Archiw
* [DAIFO] Dżierżawnyj Archiw Ivano-Frankiwskiej Obłasti (Archiwum Państwowe Stanisławów)
* [DAŻO] Dżierżawnyj Archiw Żytomierskiej Obłasti
* [DK.] Ekdahl S., Das Dienstbuch des Kulmerlandes 1423-1424, "Jahrbuch der Albertus-Uniwersität", t. 16, Würzburg 1966.
* [Dobrz.] Piotr Gałkowski, Genealogia ziemiaństwa Ziemi Dobrzyńskiej XIX-XX wieku (do 1939r), wyd. Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej Rypin 1997
* [DPK.] Kujot S., Dzieje Prus Królewskich Cz. 2, Pomorze i Ziemia Chełmińska : 1309-1380, Roczniki TNT, Toruń 1922-1924
* [Dworzecki...] Jan Piotr Dworzecki-Bohdanowicz, Herbarz szlachty litewskiej - rękopis - Lietuvos Valstybes Istorijos Archyvas Wilno f. 391, apyraso 9.SVT 2789
* [EL. 1.] Pietruski O., Elektorów poczet którzy niegdyś głosowali na elektorów, Lwów 1845
* [EL. 2.] RTH. Rocznik Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie, tom I, : Elektorowie Królów, Lwów 1910
* [FNT] Forum Nobilium Tarnoviense - Sąd Szlachecki w Tarnowie, AN, del. Spytkowice
* [G.L.(data)] Gazeta Lwowska (data wydania, lub numer)
* [GAIO] Gosudarstwiennyj Archiw Irkustkoj Obłasti w Irkucku
* [GAOdO] Gosudarstwiennyj Archiw Odesskoj Obłasti w Odessie
* [GAOO] Gosudarstwiennyj Archiw Orenburgskoj Obłasti w Orenburgu
* [GAPO] Gosudarstwiennyj Archiw Permskoj Obłasti w Permie
* [GARF] Gosudarstwiennyj Archiw Rosijskoj Fiederacji w Moskwie
* [GATO] Gosudarstwiennyj Archiw Tomskoj Obłasti w Tomsku
* [GD.] Zonenberg S., Geneza i dzieje "wsi kosznajderskich" do końca wojny trzynastoletniej, Bydgoszcz 2012
* [GHL.] Karwowski S., Geschichte des Hauses Leszczyc von Radolin, Posen 1908
* [Glinka] Teki Glinki, Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie
* [GLO.] Maercker H., Geschichte der Ländlichen Ortschaften und der drei kleineren Städte des Kreises Thorn in seiner früheren Ausdehnung vor der Abzweigung des Kreises Briesen, Danzig 1888.
* [Glog.] Gloger Z., Encyklopedia Staropolska, PWN, Warszawa 1972, t. I-IV
* [GOT.] Brauns D., Geschichte des Culmerlandes bis zum Thorner Frieden, Thorn 1881.
* [Górz.] prac. zbior. p.red. Górzyńskiego S., "Regestr Diecezjów" Franciszka Czaykowskiego czyli właściciele ziemscy w koronie 1783-1784 (przypisy K. Chłapowski i S. Górzyński), DiG Warszawa 2009
* [GPA.] Żernicki-Szeliga E., Geschichte des polnischen Adels : nebst einem Anhange : Vasallenliste des 1772 Preussen huldigenden polnischen Adels in Westpreussen, Hamburg 1905
* [GPL.] Lengnich G., Geschichte der preussischen Lande königlich-polnischen Antheils seit dem Jahr 1526 bis unter der Regierung Johannis Casimiri, Tom VI, Danzig 1729
* [GSK.] Schultz F., Geschichte der Stadt und des Kreises Kulm, Theil 1. Bis zum Jahre 1479, Danzig, 1876
* [GSP.] Górski K., Geneza i tło bezpośrednie konfederacji stanów pruskich w 1485, TN Toruń 1952
* [GSPK.] Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz, http://archivdatenbank.gsta.spk-berlin.de
* [GZ.] Thielen P.G., Das Grosse Zinsbuch des Deutschen Ritterordens, Marburg 1958.
* [Herbarz Kurlandzki...] Lackschewitz Klas, Prus-Niewiadomski Andrzej, Lecznewski Tomasz, von Buchholtz Wolf br., Genealogien kurlandisch-ritterschaftlicher Geschlechter, Kurlandiche Ritterschaft 2004
* [HKS] Panske P., Handfesten der Komturei Schlochau, Danzig 1921
* [HRP.] Schuetz C., Historia rerum Prussicarum, Das ist Warhaffte und eigentliche Beschreibung der Lande Preußen, Danzig 1592
* [IDZkrak] Inwentarze Dóbr Ziemskich Województwa Krakowskiego, NDAP, oprac: Kamiński A., Kiełbicka A., Pańków S., Warszawa 1956
* [IHPAN] Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
* [Indeks...] Indeks Represjonowanych, Centrum informacji o obywatelach polskich represjonowanych w ZSRR, Ośrodek KARTA
* [JKzM] Informacje Jerzego Kluzy z Myszkowa
* [JPDB] Jan Piotr Dworzecki-Bohdanowicz, Herbarz szlachty litewskiej - rękopis - Lietuvos Valstybes Istorijos Archyvas Wilno f. 391, apyraso 9.SVT 2789
* [KARTA] Ośrodek KARTA - Indeks represjonowanych, www.karta.org.pl
* [KEK] Kozłowski E., Kartoteka Powstańców Styczniowych, zbiory Instytutu Historii PAN (baza wzbogacona o liczne inne kolekcje, oraz wypisy z archiwów zagranicznych)
* [KŁT.] Kopiński K., Tandecki J., Księga ławnicza Starego Miasta Torunia (1456-1479), Toruń 2007
* [Kos] Adam Amilkar Kosiński - Przewodnik Heraldyczny, monografie kilkudziesięciu znakomitszych rodzin, spis rodzin senatorskich i tytuły honorowe posiadających, Wł. L. Anczyc i Sp., Kraków 1877
* [Koss] Stanisław Kazimierz Kossakowski - Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich T.1-3
* [Kro.]Kazimierz Pułaski, Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy, Księgarnia Feliksa Westa, Brody 1911
* [KT.] Koczy L., Ksi?ga Theudenkusa, Toruń 1937
* [Kto] Who is Who w Polsce, założone przez Ralpha Hubnera, Wydanie IV 2005, Hubners Who is who, Szwajcaria, lub "Kto jest kto w Polsce 1985", wydanie PiW Warszawa
* [KtoŁ]Czy wiesz kto to jest?, pod ogólną redakcją Stanisława Łozy, Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, Warszawa 1938
* [Lista] Katyń Lista ofiar i zaginionych jeńców obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk Wyd. Alfa Warszawa 1989
* [Lit] Państwowe Archiwum Historyczne w Wilnie
* [LWM.] Negwer D., Das virtuelle Preußische Urkundenbuch, 17 August 1452, Marienburg, PrUB, JH I 11360, Erlangen 2003
* [Łemp.] Jerzy Łempicki - Herbarz Mazowiecki, Heroldium, Poznań
* [Łęt.] Łętowski L. - Katalog biskupów, prałatów i kanoników krakowskich, t. 1-4, Drukarnia UJ, 1852
* [Łusz.] Łuszczyński B.H., Silva Heraldica ... patrz niżej
* [maj] "Majątki Wielkopolskie" t.VI - Powiat Kaliski; Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie r 2000
* [Mat.]lub(Mat.) Roman Marcinek, Krzysztof Ślusarek - Materiały do genealogii szlachty galicyjskiej" Towarzystwo Wydawnicze "Historia Jagiellonica" Kraków 1996
* [MdGSW] Tylus S. SAC, Materiały do genealogii szlachty wołyńskiej, Kolbuszowa 2013
* [Min.] Marek Jerzy Minakowski - "Ci wielcy Polacy to nasza rodzina" Kraków 2007

* [Morm.] Baza genealogiczna Kościoła Mormonów
* [MRPS.] Wierzbowski T., Matricularum Regni Poloniae Summaria, t. 1-5, Warszawa 1905-1919
* [MST.] Engel B., Die mittelalterlichen Siegel des Thorner Rathsarchivs, Thorn 1895
* [MT.] Joachim E., Das Marienburger Tresslerbuch der Jahre 1399-1409, Königsberg 1896.
* [MWP] Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
* [NAA.] Ledebur L., Neues allgemeines Archiv für die Geschichtskunde des preussischen Staates, Berlin 1836
* [Naj.] Jan Bigo, Najnowszy skorowidz wszystkich miejscowości z przysiółkami w Kr. Galicji Wlk. księstwie Litewskim i ks. bukowieńskim, Złoczów 1886 (PAN 23922 III)
* [NB.] Raumer G.W., Die Neumark Brandenburg im Jahre 1337 oder Markgraf Ludwig's des Aelteren neumärkisches Landbuch aus dieser Zeit, Berlin 1837
* [Nies.] Kasper Niesiecki, Herbarz polski, Lipsk 1841, z dopełnieniem Ignacego Kapicy Milewskiego wydawnictwo Zygmunt Gloger, Kraków 1870.
* [NMP.] Kętrzyński W., Nazwy miejscowe polskie Prus Zachodnich, Wschodnich i Pomorza : wraz z przezwiskami niemieckiemi, Lwów 1879.
* [Nom.] Ks. Wojciech Wiiuk Kojałowicz - Herbarz szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego zwany Nomenclator Kraków 1897
* [OIM] Ogólnopolski Indeks Małżeństw do 1899, www.przodkowie.com/metryki, Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne
* [OLP.] Kętrzyński W., O ludności polskiej w Prusiech niegdyś krzyżackich, Lwów 1882
* [Orgel.] S. Orgelbrada Encyklopedja Powszechna, Warszawa 1899 (w zbiorach Biblioteki Politechniki Łódzkiej)
* [Orł.] Orłowicz M. dr, Ilustrowany przewodnik po Galicyi, Bukowinie, Spiszu, Orawie i Śląsku Cieszyńskim, Lwów 1919.
* [ORON] Machynia M., Srzednicki C., Oficerowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1777-1794, Kraków 1995
* [OSS] Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wrocław - www.oss.wroc.pl
* [PA.] Żernicki-Szeliga, E., Der polnische Adel und die demselben hinzugetretenen andersländischen Adelsfamilien, Bd. 1, Hamburg 1900.
* [Par.] Księgi parafialne (np. [par.Myślenice]
* [Pawliszczew] Pawliszczew M., Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego najwyżej zatwierdzony t. I-II, Warszawa 1853
* [PES] Polska Encyklopedia Szlachecka, t. I-XII, Warszawa 1935-1938
* [Pocz.] Poczet szlachty Galicyjskiej i Bukowińskiej Lwów 1857 [Pocz.] Indygenaty szlacheckie nadane w roku 1872 i później
* [Pot.] Potomkowie posłów Sejmu Czteroletniego - Marek Jerzy Minakowski
* [PSB] Polski Słownik Biograficzny, PAU, Kraków, 1939-.
* [PTG] Polskie Towarzystwo Genealogiczne, listy chrztów, małżeństw i zgonów z ksiąg parafialnych, www.ptg.gda.pl
* [PWT.] Górski K., Pomorze w dobie wojny 13-letniej, Poznań, 1932
* [RejestryLW] Janeczek A., Album Civium Leopoliensium, Rejestry przyjąć do prawa miejskiego we Lwowie 1388-1783, Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Poznań-Warszawa 2005
* [RGIA] Rosyjskij Gosudarstwiennyj Istoriczeskij Archiw w Sankt Petersburgu - dawniecj Centralne Państwowe Archiwum Historyczne
* [RHD.] Joachim E., Hubatsch W., Regesta Historico Diplomatica Ordinis S. Mariae Theutonicum 1198-1525, Göttingen 1965
* [RPP] Władysław Puharowicz Rycerstwo Polskie Podkarpacia - Przemyśl 1937
* [RZP.] Krzepiela J., Rody Ziem Pruskich, Kraków 1927
* [SGKP] prac. zbior. p.red., Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego, Władysława Walewskiego, Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Redakcja Wędrowca 1890
* [SGW.] Mülverstedt, G.A., J. Siebmacher's grosses und allgemeines Wappenbuch, Nürnberg 1900
* [SHGW] Słownik historyczno-geograficzny, PAN
* [SHGWKrak] Słownik historyczno-geograficzny województwa krakowskiego w średniowieczu, PAN
* [sko.] Skorowidz wszystkich miejscowości położonych w królestwie Galicyi i Lodomeryi jakoteż w wielkiem księstwie Krakowskiem i księstwie Bukowińskiem, pod względem politycznej i sądowej organizacyi kraju wraz z dokładnem oznaczeniem parafii, poczt i właścicieli tabularnych, ułożony porządkiem abecadłowym, z mapą według nowego podziału, 1855
* [Słow. hist-geogr woj. krak.] Słownik historyczno-geograficzny województwa krakowskiego w średniowieczu, PAN
* [Słow.] prac. zbior. p.red., Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego, Władysława Walewskiego, Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Redakcja Wędrowca 1890
* [Słow.Geogr.-Hist.] prac. zbior. p.red., Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego, Władysława Walewskiego, Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Redakcja Wędrowca 1890
* [SMEW] Jewuła Ł., Kargol T., Ślusarek K., Słownik miejscowości i elity wiejskiej zachodniej Małopolski w latach 1772-1815 (www.gospodarka-galicji.pl)
* [SNS.] Bork. Dunin-Borkowski J.S., Spis nazwisk szlachty polskiej, Lwów 1887
* [Spis kijowski...] Spisok dworian kijewskoj gubernii, Kijów 1906
* [Spis podolski...] Spisok dworian wniesiennych w dworiańsku radosłownuju knigu podolskoj gubernii, Kamieniec Podolski 1897, wyd. II 1913
* [Spis wołyński...] Spisok dworian wołyńskoj guberni, Żytomierz 1905
* [Spis] Spis szlachty Królestwa Polskiego z dodatkiem krótkiej informacyi o dowodach szlachectwa, reprint wyd. z 1851 r,
* [SSS] Słownik Starożytności Słowiańskich, encyklopedyczny zarys kultury Słowian od czasów najdawniejszych, pod red. W. Kawalenki, G. Labudy i T. Lehra-Spławińskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich PAN, 1961-
* [SŚP.] Czaplewski P., Senatorowie świeccy, Podskarbiowie i Starostowie Prus Królewskich 1454] 1772, Toruń 1921
* [Stankiewicz] Stankiewicz J.S., Genealogia, Stankiewicze z przyjaciółmi, strona rodzinna - www.stankieiwcz.e.pl
* [Straty...] Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką, www.straty.pl
* [Stup.]Stupnicki H., Spis poległych i zmarłych 1863-4, Lwów 1865
* [Szematyzm...] Szematyzmy Administracji Skarbowej Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkim Księstwem Krakowskim, lata 1850, 1869, 1870, 1881, 1882, 1897, 1898, 1911, 1912, 1913
* [ŚROM-krak] Kołodziejski S., Średniowieczne Rezydencje Obronne możnowładztwa na terenie województwa krakowskiego, Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Krakowie, Kraków 1994
* [Tab.] Pilat, T., Skorowidz dóbr tabularnych w Galicji z Wielkim Ks. Krakowskiem, Nakładem autora, Lwów 1890
* [teki] Teki Dworzaczka - Zbiory Biblioteki w Kórniku
* [TK] Tabula Krajowa - numeracja wg sygnatur oryginalnych, CDIAL
* [Tyl.] Tylus S., Materiały do genealogii szlachty wołyńskiej - odpisy z metryk diec. łuckiej wykonane prawd. przez ks. Florentyna Czyżewskiego na podst. w większości niezachowanych ksiąg metrykalnych. Zbiór znajduje się w Ośrodku Archiwum i Bibliotek Kościelnych w Lublinie
* [UBC.] Woelky C.P., Urkundenbuch des Bisthums Culm. T. 2, Das Bisthum Culm unter Polen 1466-1774, Danzig 1887
* [UMS.] Andersen S., Schwinges R.C., Über Mobillität von Studenten und Gelehrten zwischen dem Reich und Italien (1400-1600), Zürich 2011
* [UPK.] Mikulski K., Urzędnicy Prus Królewskich XV-XVIII wieku : spisy, Wrocław 1990
* [Urus] Seweryn Uruski, Rodzina, Herbarz szlachty polskiej, Warszawa 1904-1931
* [UWKL] prac. zbior. p.red. Rachuby A., Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2004
* [VL] Volumina Legum, Prawa, konstytucye y przywileie Królestwa Polskiego, Wielkiego Xięstwa Litewskiego y wszystkich prowincyi należących na walnych seymiech koronnych od seymu wiślickiego roku pańskiego 1347 aż do ostatniego seymu, wyd. 1732-1952
* [WEP] Wielka Encyklopedia Powszechna, Warszawa 1968
* [wiki] Wikipedia - Wolna Encyklopedia, www.wikipedia.org - artykuły w pracach zbiorowych
* [Witeb.] Herbarz szlachty prwincyi witebskiej, red. Franciszek Piekosiński, "Herold Polski", drukarni Czasu, Kraków 1899, także: reprint Poznań 1998, Wydawnictwo "Heroldium"
* [WjK] Mariusz Mochyna, Czesław Strzednicki Wojska Koronne, Piechota
* [Ziemianie...] Leskiewicz J. (i in.) Ziemianie polscy XX wieku, Słownik biograficzny, DiG, Warszawa od 1995
* [Zł.] Teodor Żychliński, Złota księga szlachty polskiej, Poznań, 1879-1908
* [ZPP.] Górski K., Związek Pruski i poddanie się Prus Polsce, Poznań 1949
* [ŹD.] Baranowski I.T., Źródła dziejowe, t. 23; Polska XVI w. pod względem geograficzno-statystycznym; t. 12: Prusy Królewskie,
* [żał.] Teodor Żychliński, Kronika żałobna rodzin wielkopolskich ..., Poznań 1877
* [ŻN] Cygan W.K., Żołnierze Niepodległości 1863-1938 Słownik biograficzny, Oficyna Wydawnicza "Zbroja", Muzeum Historii Ruchu Ludowego, Muzeum Ziemi Mińskiej, Zespół Szkół Społecznych Nr 1 w Krakowie, Mińsk Mazowiecki - Warszawa - Kraków 2011

* Zbiory archiwalne, źródła oryginalne i ich opracowania

* W większości materiały te są precyzyjnie opisywane w miejscu wystąpienia informacji
* dokumenty rodzinne, certyfikaty, akty chrztu, ślubu, zgonu, własności, opracowania rodzinne, drzewa genealogiczne itp.
* księgi metrykalne z archiwów parafialnych, państwowych, diecezjalnych i in.
* Dworzaczek W. - Teki - Zbiory Biblioteki w Kórniku
* Dworzecki-Bohdanowicz, J.P. Herbarz szlachty litewskiej - rękopis - Lietuvos Valstybes Istorijos Archyvas Wilno f. 391, apyraso 9.SVT 2789
* Glinka - Teki, Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie
* Inwentarz Metryki Koronnej Księgi wpisów i dekretów polskiej kancelarii królewskiej z lat 1447 – 1795, oprac. Irena Sułkowska-Kurasiowa i Maria Woźniakowa 1973 Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie., za: agad.archiwa.gov.pl
* Janeczek A., Album Civium Leopoliensium, Rejestry przyjąć do prawa miejskiego we Lwowie 1388-1783, Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Poznań-Warszawa 2005 [RejestryLW]
* Kodeks dyplomatyczny Małopolski, wyd. F. Piekosiński, Kraków 1886
* Kopidariusz przywilejów miasta Krakowa (rękopisy)
* Kozłowski E., Kartoteka Powstańców Styczniowych, zbiory Instytutu Historii PAN (baza wzbogacona o liczne inne kolekcje, oraz wypisy z archiwów zagranicznych)
* Liber revisionum triennalium domorum seu lapidearum cannonicalium, Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie
* Łuszczyński B.H., Silva Heraldica, rodowody i inny materiał do rodopistwa z akt grodzkich i ziemskich b. województwa krakowskiego i innych archiwów akt dawnej Rzeczypospolitej Polskiej, Biblioteka Narodowa, rkps. IV 6583, opracowanie elektronicznie: Biblioteka Kórnicką PAN
* Matricularium Regni Poloniae Summaria, wyd. T. Wierzbowski t. I-V, Warszawa 1905-1917
* Metryka Litewska rejestry podymnego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
* Prochaska A. (oprac) Akta grodzkie i ziemskie z archiwum t. z. bernardyńskiego we Lwowie, Towarzystwo Naukowe, Lwów 1928
* Regestr domów kapitulnych i wsi prestivszonialnych 1558-1614, Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie
* Regestrum Domorum Venerabilis Capituli Cracoviensis (w. XVII)
* Repertorium Spraw miasta Krakowa ... spisane przez Zygmunta Jana Zaleskiego w 1694r. (rękopisy)
* Richter K., Kadaster miasta Krakowa z wieku XVII, XVIII, XIX, 1862r.
* Teki Żegoty-Paulego, Państwowe Archiwum na Wawelu, Kraków
* Archiwa państwowe, kościelne, parafialne, gminne

* Herbarze

* Bobrowicz J., Herbarz polski Kaspra Niesieckiego. Powiększony dodatkami z poniejszych autorów rękopismów, dowodów, urzędowych i wydany przez Jana Nep. Bobrowicza., Lipsk 1841
* Boniecki A., Herbarz polski, Warszawa 1899-1914, reprint drukowany WAiF Warszawa 1965; edycja elektroniczna, oprac. i wyd. Ryszard Jurzak, Bielsko-Biała 2002; reprint WAiF Warszawa 1985. edycja elektroniczna, oprac. i indeks. Marek Jerzy Minakowski, wyd. dr Minakowski Publikacje Elektroniczne Kraków 2002;
* Boniecki A., Poczet rodów w Wielkim Księstwie Litewskim w XV i XVIw., Warszawa 1883
* Borkowski J. S. Dunin, Rocznik szlachty polskiej, Lwów 1881.
* Brzezina Winiarski A., Herby Szlachty Rzeczypospolitej. Wydawnictwo De Facto, Warszawa 2006
* Chorowiec O., Herbarz szlachty wołyńskiej, Radom 2012, 2013 ...
* Dachnowski J. K., Herbarz szlachty Prus Królewskich z XVII w., Kórnik 1995.
* Dunin-Borkowski J.S., Almanach błękitny. Genealogie żyjących rodów polskich, Lwów 1908.
* Dunin-Wąsowicz K. Świadomość narodowa chłopów w świetle pamiętników w okresie powstań narodowowyzwoleńczych, w: Acta Universitatis Lodziensis, Floia Historica 45, 1992
* Dworzaczek W., Genealogia, Instytut Historii PAN, Warszawa 1959
* Dziadulewicz S., Herbarz rodzin tatarskich w Polsce, Wilno 1929
* Gajl T., Herbarz Polski, od średniowiecza do XX wieku, wydawnictwo L & L, 2007
* Gałkowski P., Genealogia ziemiaństwa ziemi dobrzyńskiej XIX-XX wieku (do 1939), Rypin 1997.
* Kojałowicz ks. W. Wijuk, Herbarz szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego zwany Nomenclator Kraków 1897
* Korwin L., Ormiańskie rodziny szlacheckie, Kraków 1934
* Kosiński A. Amilkar - Przewodnik Heraldyczny, monografie kilkudziesięciu znakomitszych rodzin, spis rodzin senatorskich i tytuły honorowe posiadających, Wł. L. Anczyc i Sp., Kraków 1877
* Kossakowski S.K. - Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich T.1-3
* Kruczkowski "Korwin" S., "Forum Nobilium...", Lwów 1935
* Kulikowski A., Wielki Herbarz Rodów Polskich, Świat Książki, Warszawa 2005
* Kuropatnicki E.A., Wiadomości o klejnocie szlacheckim oraz herbach ..., Michał Groll, Warszawa 1789
* Lackschewitz K., Prus-Niewiadomski A., Lecznewski T., von Buchholtz W. br., Genealogien kurlandisch-ritterschaftlicher Geschlechter, Kurlandiche Ritterschaft 2004
* Lenczewski T., Genealogia rodów utytułowanych
* Łempicki J. - Herbarz Mazowiecki, Heroldium, Poznań
* Łętowski L. - Katalog biskupów, prałatów i kanoników krakowskich, t. 1-4, Drukarnia UJ, 1852
* Minakowski M.J., - Ci wielcy Polacy to nasza rodzina, Kraków 2007
* Minakowski M.J., Potomkowie posłów Sejmu Czteroletniego
* Murinius M., Kronika mistrzów pruskich, drukował Malcher Neringk, Toruń 1582 (za: www.chomikuj.pl)
* Niesiecki K., Herbarz polski, Lipsk 1841, z dopełnieniem Ignacego Kapicy Milewskiego wydawnictwo Zygmunt Gloger, Kraków 1870.
* Ostrowski J., Księga herbowa rodów polskich, Warszawa 1897.
* Pawliszczew M., Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego najwyżej zatwierdzony t. I-II, Warszawa 1853
* Piekosiński F., red. Herbarz szlachty prwincyi witebskiej, "Herold Polski", drukarni Czasu, Kraków 1899, także: reprint Poznań 1998, Wydawnictwo "Heroldium"
* Pragert P., Herbarz szlachty kaszubskiej, BIT-ART., Gdańsk 2005
* Pszczółkowski A.A., Szlachta Mazowiecka, (akson.sgh.waw.pl/~apszczol)
* Pułaski K., Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy, Księgarnia Feliksa Westa, Brody 1911
* Szymański J., Herbarz Średniowiecznego Rycerstwa Polskiego, PWN, Warszawa 1993
* Uruski S., Rodzina, Herbarz szlachty polskiej, Warszawa 1904-1931
* Wilczyński J.K., Herbarz starodawnej szlachty podług Heraldyków polskich z dopełnieniem do czasów obecnych, Paryż, ok. 1860
* Wittyg A., Dziadulewicz S., Nieznana szlachta polska i jej herby" 1908
* Woliński M., Herbarz szlachty ziemi Łukowskiej na Lubelszczyźnie, Wydawnictwo CKH, 2011
* Zalewski L., Szlachta ziemi liwskiej, Warszawa 2005
* Znamierowski Alfred, Herbarz rodowy, Świat Książki, Warszawa 2004.
* Żychliński T., Kronika żałobna rodzin wielkopolskich ..., Poznań 1877
* Żychliński T., Złota księga szlachty polskiej, Poznań, 1879-1908

* Encyklopedie, słowniki, listy osób

* Almanach Polska Towarzyska, Towarzystwo Wydawnicze "Woreyd" 1928.
* Askenazy Sz., Krzemiński Stanisław, Album biograficzne zasłużonych Polaków i Polek wieku XIX, nakł. Maryi Chełmońskiej, Warszawa 1903, w zbiorach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej
* Banaszek K., Roman Wanda Krystyna, Sawicki Zdzisław, Kawalerowie orderu Virtuti Militari w magiłach katyńskich; Kapituła orderu wojennego Virtuti Militari, Warszawa 2000
* Bartoszewicz J., Arcybiskupi gnieźnieńscy, Prymasi Rzeczypospolitej i warszawscy i prymasi Królestwa Polskiego., Drukarnia J. Ungra, Warszawa 1858-1865 (dzięki uprzejmości: Śląska Biblioteka Cyfrowa)
* Bigo J., Najnowszy skorowidz wszystkich miejscowości z przysiółkami w Kr. Galicji Wlk. księstwie Litewskim i ks. bukowieńskim, Złoczów 1886 (PAN 23922 III)
* Borkowski J. Dunin, Wąsowicz M Dunin, Elektorowie królów Władysława IV., Michała Korybuta, Stanisława Leszczyńskiego i spis stronników Augusta III, w: Rocznik Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie t. I, B.C.Uniw. Warszawskiego
* Brzoza Cz., Stepan K., Posłowie polscy w parlamencie rosyjskim 1906-1917 Słownik Biograficzny, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2001
* Chłapowski K., Gąsiorowski A., Urzędnicy centralni i nadworni Polski XIV-XVIII wieku: spisy, Instytut Historii PAN, Biblioteka Kórnicka - 1992
* Cygan W.K., Żołnierze Niepodległości 1863-1938 Słownik biograficzny, Oficyna Wydawnicza "Zbroja", Muzeum Historii Ruchu Ludowego, Muzeum Ziemi Mińskiej, Zespół Szkół Społecznych Nr 1 w Krakowie, Mińsk Mazowiecki - Warszawa - Kraków 2011
* Czartoryski J., Descendants of Prince Adam Kazimierz Czartoryski - Generał Ziem Podolskich (1734-1823) with spouses and their descendants, za: pages.infinit.net/chimtic/jerzy
* Czwojdrak B., Jastrzębce w ziemi krakowskiej i sandomierskiej do połowy XV wieku, Societas Vistulana, Kraków 2007
* Czyż A.S., Gutowski B., Janowczyk P., Cemntarze dawnego powiatu borszczowskiego, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Ośr. d.s Polskiego Dziedzictwa Kulturowego Poza Granicami Kraju w Warszawie, Warzsawa 2004
* Czyż A.S., Gutowski B., Skrodzka A., Yasata K, Zdzieborska A., Cemntarze dawnego powiatu czortkowskiego, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Ośr. d.s Polskiego Dziedzictwa Kulturowego Poza Granicami Kraju w Warszawie, Warzsawa 2004
* Dumin S., Górzyński S., Spis szlachty wylegitymowanej w guberniach, grodzieńskiej, mińskiej, mohylewskiej, smoleńskiej, i witebskiej w połowie XIXw., Polskie Towarzystwo Heraldyczne, Towarzystwo Heraldyczno-genealogiczne w Moskwie, Fundacja im . Ciechanowskich, Arbor DiG, Warszawa 1992
* Dunin-Borkowski J.S. hr., Spis nazwisk szlachty polskiej, Lwów 1887
* Epsztein T., Górzyński S., Spis ziemian Rzeczypospolitej Polskiej w roku 1930. Województwo poleskie. Województwo wołyńskie. Wydawnictwo DiG, Warszawa 1996
* Epsztein T., Polska własność ziemska na Ukrainie w 1890 r., IH PAN, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2008
* Fastnach A., Słownik historyczno-geograficzny ziemi sanockiej w średniowieczu, Societas Vistulana
* Follprecht K., Właściciele nieruchomości w Krakowie w 1655 roku, Bibliotek Krakowsak Nr 142, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Wyd. i druk., "Secesja", Kraków 2001
* Gąsiorowski A., Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu, PTPN
* Gembarzewski B., Wojsko Polskie, Księstwo Warszawskie 1807-1814, Geberthner i Wolff, Warszawa 1905
* Gembarzewski B., Wojsko Polskie, Księstwo Warszawskie 1815-1830, Geberthner i Wolff, Warszawa 1905
* Genealogiczna księga Gubernii Podolskiej
* Generalny Herbarz rodzin dworskich Imperium Rosyjskiego
* Grodziska K., Polskie groby na cmentarzach Londynu, t. 1-2, Polska Akademia Umiejętności, Kraków 1995-2001
* Horoszkiewicz R., Spis rodów szlachty zaściankowej ziemi pińskiej, Warszawa 1997.
* Hubner R., Who is Who w Polsce, założone przez Ralpha Hubnera, Wydanie IV 2005, Hubners Who is who, Szwajcaria, lub "Kto jest kto w Polsce 1985", wydanie PiW Warszawa
* Jackiewicz M., Polacy na Litwie 1918-2000 słownik biograficzny, Wydawnictwo Andrzej Frukacz Exlibris Galeria Polskiej Książki, wydanie 2 poprawione i uzupełnione, Warszawa 2003
* Jedynak Z., Kiereś Z., Wielkie rody wielka własność, Archiwum Państwowe w Katowicach, Muzeum Śląskie w Katowicach, Katowice 2006
* [SMEW] Jewuła Ł., Kargol T., Ślusarek K., Słownik miejscowości i elity wiejskiej zachodniej Małopolski w latach 1772-1815 (www.gospodarka-galicji.pl)
* Kamińska E. oprac,, Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, M.H. Warszawa 2005
* KARTA Indeks Represjonowanych, Centrum informacji o obywatelach polskich represjonowanych w ZSRR, Ośrodek KARTA
* Kirkor S. Słownik oficerów Legii Nadwiślańskiej i pułków Ułanów Nadwiślańskich
* Kirkor S. Pod sztandarami Napoleona, Słownik oficerów pułków 4., 7. i 9. Księstwa Warszawskiego, stanowiących Dywizję Polską w Hiszpanii.
* Klijanienko-Pieńkowski Jerzy, Pan Pieńkowski? Da, oni żili zdieś..., Wydawnictwo SZTAFETA, Stalowa Wola 2012
* Konasrski Sz., Armorial de la noblesse polonaise titreé, Paryż 1958
* Konasrski Sz., O heraldyce i "heraldycznym" snobiźmie, Oficyna Wydawniczy Adiutor, Warszawa 1992
* Kozłowski A. Spis szlachty wylegitymowanej w Gubernji Wileńskiej
* Kruczkowski L., poczet Polaków wyniesionych do godności szlacheckiej przez monarchów austryjackich w czasie od roku 1773 do 1918, Lwów 1935
* Krzepela J., Rody Ziem Pruskich, Geberthner i Wolf, Kraków 1927
* Krzepela J., Rody ziem pruskich Cz.2: Rody innych ziem pruskich; Rody o nazwiskach niegniazdowych; Rody z miast Torunia i Gdańska wyszłe; Rody napływowe z ziem polskich, a zwłaszcza z dobrzyńskiej, płockiej i ciechanowskiej,
* Leskiewicz J. (i in.) Ziemianie polscy XX wieku, Słownik biograficzny, DiG, Warszawa od 1995
* Lista szlachty dawnego powiatu przasnyskiego w granicach sprzed 1798
* Orgelbrad S., Encyklopedja Powszechna, Warszawa 1899 (w zbiorach Biblioteki Politechniki Łódzkiej)
* [ORON] Machynia M., Srzednicki C., Oficerowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1777-1794, Kraków 1995
* Malewski Cz., Popis szlachty lidzkiej z 1765 roku, [w:] Rocznik Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy, s. 168 - 183, tom 4, rok 2005. za: dokumenty w Państwowym Archiwum Historycznym Litwy w Wilnie
* Malewski Cz., Rody szlacheckie na Litwie w XIX wieku, powiat lidzki, Wydawnictwo CZAS, Wilno 2001
* Massalski A., Nauczyciele szkół średnich rządowych męskich w Królestwie Polskim 1833-1862 - Słownik Biograficzny; Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2008
* Marciniak R., Boksa M., Łuczak M., Bibliografia historii Wielkopolski, Biblioteka PTPN, Poznań 2005
* Minakowski M.J., Ogólnopolski Indeks Małżeństw do 1899, www.przodkowie.com/metryki, Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne
* Ministerstwo Spraw Wojskowych, Rocznik oficerski rezerw, Warszawa 1934
* Nowak Adam ks., Słownik biograficzny kapłanów diecezji tarnowskie 1786-1985, t I-II, Biblos, 2000
* Piekosiński F., Wypisy heraldyczne z ksiąg poborowych woj. podlaskiego 1581, Lwów 1911
* Pietruski O., Elektorów poczet, którzy niegdyś głosowali na elektorów Jana Kazimierza roku 1648, Jana III. roku 1674, Augusta II. roku 1697, i Stanisława Augusta roku 1764, najjaśniejszych Królów Polskich, Wielkich Książąt Litewskich, i.t.d. / ułożył i wydał Oswald Zaprzaniec z Siemuszowej Pietruski, drukiem Wawrzyńca Pisza, nakładem Kajetana Jabłońskiego, Bochnia, Lwów 1845 (w: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego)
* Pilat, T., Skorowidz dóbr tabularnych w Galicji z Wielkim Ks. Krakowskiem, Nakładem autora, Lwów 1890
* Pizuński P., Wielki leksykon rycerstwa polskiego, Wydawnictwo L&L, Gdański 2007
* Polska Encyklopedia Szlachecka, t I-XII, Warszawa 1935-1938.
* prac. zbior., Baza genealogiczna Kościoła Mormonów
* prac. zbior., Lista strat Wojska Polskiego, Wojskowe Biuro Historyczne 1934 (www.stankiewicz.e.pl)
* prac. zbior., Słownik Polski Walczącej na Kresach Wschodnich Rzyczypospolitej, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Oddział w Bydgoszczy, 1995
* prac. zbior., Wielka Encyklopedia Powszechna, Warszawa 1968
* prac. zbior., Polski Słownik Biograficzny, PAU, Kraków, 1939-1946.
* prac. zbior., Polskie Towarzystwo Genealogiczne, listy chrztów, małżeństw i zgonów z ksiąg parafialnych, www.ptg.gda.pl
* prac. zbior., Katyń Lista ofiar i zaginionych jeńców obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk Wyd. Alfa Warszawa 1989
* prac. zbior. p.red. Czubińskiego A., Słownik biograficzny powstańców wielkopolskich 1918-1919. Poznań 2002
* prac. zbior. p.red. Górzyńskiego S., "Regestr Diecezjów" Franciszka Czaykowskiego czyli właściciele ziemscy w koronie 1783-1784 (przypisy K. Chłapowski i S. Górzyński), DiG Warszawa 2009
* prac. zbior. p.red. Grzebskiego W., Płońsk i Ziemia Płońska w walce z dwoma okupantami 1939 - 1956, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych 1998
* prac. zbior. p.red. Kawalenki W., Labudy G. i Lehra-Spławińskiego T., Słownik Starożytności Słowiańskich, encyklopedyczny zarys kultury Słowian od czasów najdawniejszych, Zakład Narodowy im. Ossolińskich PAN, 1961-
* prac. zbior. p.red. Krzyżanowskiego J. i Hernasa Cz., Literatura polska przewodnik encyklopedyczny, PWN 1985
* prac. zbior. p.red. Łozy S., Czy wiesz kto to jest?, Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, Warszawa 1938
* prac. zbior. p.red. Maciejewskiej W., Katalog inwentarzy dóbr ziemskich WVI-WVIII wieku, sporządzony na podstawie ksiąg grodzkich i ziemskich, Warszawa 1959
* prac. zbior. p.red. Stopki K., Corpus studiosorum Universitis Iagellonicae, Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagellonica", Kraków 2008-2012
* prac. zbior. p.red. Sulimierskiego F., Chlebowskiego B., Walewskiego W., Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Redakcja Wędrowca 1890
* prac. zbior. p.red. Rachuby A., Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewsiego, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2004
* Rymut K., Spis nazwisk współcześnie w Polsce używanych, Kraków 1992-1994
* Rymut K., Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
* Rymut K., Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
* Sałakojskaja A.S., Kalwaria, Mińsk 1997 (w: Biblioteka Kresowa stankiewicz.genealogy.prv.pl)
* Schneider L., Das Kolonisationswert Josef II in Galizien, Historiche Beleuschaft fur Posen, Poznań, 1939
* Siarczyński F., Słownik historyczno-statystyczno-geograficzny królestwa Galicyi, rękopis (czystopis), 1832, Ossolineum, Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
* Skorowidz mieszkańców miasta Warszawy z przedmieściami na rok 1854, Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne 2002 (www.przodkowie.com)
* Słownik Artystów Polskich, PAN, Instytut Sztuki, 1986
* Słownik historyczno-geograficzny województwa krakowskiego w średniowieczu, PAN
* Słownik historyczno-geograficzny województwa płockiego w średniowieczu, Ossolineum,
* Spis szlachty Królestwa Polskiego z dodatkiem krótkiej informacyi o dowodach szlachectwa, reprint wyd. z 1851 r,
* Spisok dworian wołyńskoj guberni, Żytomierz 1905
* Spisok dworian wniesiennych w dworiańsku radosłownuju knigu podolskoj gubernii, Kamieniec Podolski 1897, wyd. II 1913
* Spisok dworian kijewskoj gubernii, Kijów 1906
* Studnicki W., Rok 1863. Wyroki śmierci, Wilno 1923, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
* Stupnicki H., Spis poległych i zmarłych 1863-4, Lwów 1865
* Szematyzmy Administracji Skarbowej Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkim Księstwem Krakowskim, lata 1850, 1869, 1870, 1881, 1882, 1897, 1898, 1911, 1912, 1913
* Szenic, St., Cmentarz Powązkowski, t. I-III, PIW, Warszawa 1979
* Ustrzyckie M., Ziemianie polscy na Kresach 1864-1914, ARCANA , Kraków 2006
* Warężak Jan, Słownik historyczno-geograficzny księstwa łowickiego, Wrocław-Warszawa-Kraków. Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, 1961
* Żurek, ks. W.W. Wykazy osób z akt parafialnych diecezji łuckiej do roku 1845, t. I-V, Lublin 2005-8

* Inne opracowania

* Aftanazy R., Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej, t. I-X, Ossolineum, Wrocław 1991-1997 (wyd. I -1986)
* Aleksandrowicz P. ks., Diecezja siedlecka, czyli podlaska w 150 rocznicę erekcji, Przyczynki i materiały do dziejów Diecezji Siedleckiej czyli Podlaskiej, Siedlce 1971
* Bajor A., Historia rodu Możajskich-Możarowskich
* Bajor A., Skomplikowane losy wołyńskiego rodu Możajskich-Możarowskich na tle epok historycznych, publikacja internetowa
* Baliński M., Żyie Jędrzeja Śniadeckiego, drukarnia Ernesta Gutnera 1840
* Bartoszewicz K., Dzieje Insurekcji Kościuszkowskiej, nakładem: Franciszka Bondego, Wiedeń 1909 - reprint
* Bastrzykowski A., Zabytki kościelnego budownictwa drzewnego w diecezji sandomierskiej, nakładem autora, Kraków 1930
* Bauer K., Wojsko Koronne Powstania Kościuszkowskiego, MON, Warszawa 1981
* Białynia-Chołodecki J., Cmentarz Stryjskie w Lwowie, Lwów, 1913
* Białynia-Chołodecki J., Cmentarzyska i groby naszych bohaterów z lat 1794-1864 na terenie wschodniej Małopolski, Lwów 1928, za: ŚBC
* Białynia-Chołodecki J., Dowódcy oddziałów w powstaniu styczniowym, za: ŚBC
* Białynia-Chołodecki J., Pamiętnik Powstania Styczniowego w pięćdziesiątą rocznicę wypadków, Lwów, 1913
* Bieniak J., Polskie rycerstwo średniowieczne, z suplementem, Societas Vistulana. Kraków 2002-3
* Biernat A., Biernat B., - Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Materiały inwentaryzacyjne. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Warszawa 1994
* Biliński A. Szlacht ziemi dobryńskiej za ostatnich Jagiellonów, Studium historyczne-heraldyczne, Warszawa 1932
* Błaszczyk G., Rejestry Podymnego, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Województwo Żmudzkie 1690, (oprac.) Wydawnictwo NERTON, Instytut Historii PAN, Warszawa 2009
* Boguski J., Czerwin i okolice, Ostrołęka 2001
* Boleścic-Kozłowski, S. A., Henryk Sienkiewicz i ród jego. Studjum heraldyczno-genealogiczne, nakł. Gebethnera i Wolffa, Lublin, Łódź, Warszawa 1917 (dzięki uprzejmości: Śląska Biblioteka Cyfrowa)
* Bondyra W., Reprezentajca sejmowa Rusi Czerwonej w czasach saskich, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2005
* Bronikowski K., Pamiętniki polskie, Czcionkami Piętkiewicz, Przemyśl 1883
* Brzozowski, A. B., Kozłówka w moich wspomnieniach 1924-1942, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce 1998
* Bruckner, A., Cywilizacja i język: szkice z dziejów obyczajowości polskiej, Warszawa 1901
* Chodźko L., Historya domu Rawitów-Ostrowskich, T. I i II, Lwów 1873
* Chłędowski K., Pamiętniki Galicja 1843-1880m Wydawnictwo Literackie Kraków 1957
* Chojnacka M., Topolniccy h. Sas, praca doktorska na Uniwersytecie Gdańskim, 2007
* Ciechanowicz J., Rody rycerskie Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rzeszów 2001.
* Ciechanowicz W.A. Herbarz rodu Ciechanowiczów, wyd. Michał Ciechanowicz, Jaworzno 2006
* Compendium medicum auctum to iest: krotkie zebranie i opisanie chorob ich rożności, przyczyn, znakow, sposobow do leczenia także rożnych sposobow robienia Wodek, Oleykow, Julepow, Syrupow, Konfitur, Maści, Plastrow, &c, i rożnych osobliwych rzeczy, na siedem traktatow rozdzielone, i teraz przez tegoż Autora z errorow drukarskich wyczyszczone. Z przydatkiem osobliwych Chorob, tak Męskich, iako i Białogłowskich, i Dziecinnych. Dla większey wygody ludzkiey przedrukowane; w Drukarni Jasney Gory Częstochowskiey; Częstochowa 1789
* Cynarski S. Dzieje rodu Lanckorońskich z Brzezia od XIV do XVIII wieku. Sprawa kariery urzędniczej i awansu majątkowego. Warszawa-Kraków 1996
* Czaplicka-Niedźwiedzka Maria, "Nazwiska mieszkańców Bydgoszczy od II poł XVw do I poł XVIIIw"]
* Czaplicki T. , Szlacheckie ostatki, PAX, Warszawa 2000
* Czemeryński K., O dobrach koronnych byłej Rzeczypospolitej, Lwów, 1870
* Czerniecki S., Compendium ferculorum, albo zebranie potraw, przez Urodzonego, Stanisława Czernieckiego I. K. M. Sekretarza. A Iaśnie Wielmoznego Iego Mośći Pana Alexandra Michala Hrabie na Wiśńiczu i Iarosławiu Lubomirskiego, Woiewody Krakowskiego, Sandomirskiego, Zatorskiego, Niepołomskiego, Lubaczewskiego, Ryckiego &c. &c. Starosty: Kuchmistrza. Ad usum Publicum. Napisane, wyd. Jerzy i Mikołaj Szedlowie, Kraków 1682 (za: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa)
* Czołowski A., Janusz B., Przeszłość i zabytki województwa tarnopolskiego, Powiatowa Organizacja Narodowa, Tarnopol 1926 (za: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa)
* Dąbrowski D., Genealogia Mścisławowiczów, Pierwsze pokolenia (do początku XIV wieku), Avalon, Kraków 2008
* Dębicki, L., Z dawnych wponień 1846-1848, Spółka Wydawnicza Polska w Krakowie, 1903
* Dembiński S., Rok 1846 : kronika dworów szlacheckich zebrana na pięćdziesięcioletnią rocznicę smutnych wypadków lutego. Nakładem autora, Jasło 1896 (Podkarpacka B.Cyf.)
* Długosz Jan, Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis, wyd. F. Piekosiński, Kraków 1863-1864
* Domańska Regina, Pawiak. Więzienie Gestapo. Kronika 1939-1944, wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1978
* Dopart A., Stary Cmentarz Katolicki w Pabianicach 1824-2004, wydanie 2008
* Dzieduszycki M. Kronika domowa Dzieduszyckich, Lwów 1865
* Dzieduszycki M., Wypisy i zapiski różne zawierające m.in. przepowiednie, pamiętnik z roku 1846, spis posłów na sejm wiedeński 1818 r. i chronologię domu Dzieduszyckich; rękopis; DBC
* Ejsmont T., Ejsmontowie, Modlnica 2009
* Ejsmont T., Ejsmontowie herbu Korab, Modlnica 2010
* Epsztein T., (oprac), Pamiętniki Antoniego Zaleskiego : Materiały do biografii, genealogii i heraldyki polskiej, t. X
* Falkowski J., Księstwo warszawskie: obrazy z życia kilku ostatnich pokoleń w Polsce, Warszawa 1906
* Finkel L., Starzyński Stanisław, Historya Uniwersytetu Lwowskiego, Nakładem Senatu akademickiego C.K. Uniwersytetu Lwowskiego z drukarni E. Winiarza, Lwów 1894
* Follprecht K., (wyd.) Rejestry Gospód w Krakowie z lat 1632 i 1649, ze zbiorów Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie i Biblioteki Jagielloeńskiej, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakow, Fontesa Cracovienses, Kraków 2005
* Friedbreg M., Klejnoty Długoszowe (oprac.), w: Rocznik Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie t.10 [1930-1931], na: B.C.Uniw. Warszawskiego
* Friedbreg M., Ród Łabędziów w wiekach średnich, w: Rocznik Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie t.7 [1930-1931], na: B.C.Uniw. Warszawskiego
* Gajewski M., Nasze podwileńskie ojczyzny, "Czas", Wilno (za: www.nasz-czas.lt)
* Gałkowski P., Genealogia ziemiaństwa Ziemi Dobrzyńskiej XIX-XX wieku (do 1939r), wyd. Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej Rypin 1997
* Gąsiorowski Antoni, Słownik historyczno-geograficzny województwa poznańskiego w średniowieczu, PTPN 2003
* Gembarzewski B., Wojsko Polskie. Królestwo Polskie 1815-1830, Warszawa 1903 (za: www.stankiewicz.e.pl)
* Gieysztor J., Pamiętniki Jakuba Gieysztora z lat 1857-1866 poprzedzone wspomnieniami osobistemi prof. Tadeusza Korzona, Towarzystwo Udziałowe "Kurjer Litewski", Wilno 1913
* Girtler K., Opowiadania, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1971
* Gloger Z., Geografia historyczna ziem dawnej Polski, Uniwersytet Jagielloński,
* Gloger Z., Encyklopedia Staropolska, PWN, Warszawa 1972, t. I-IV
* Górnicki Łukasz, Dworzanin polski, Wrocław 1954
* Górski K., Ród Odrowążów w wiekach średnich, w: Rocznik Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie [1930-1931], na: B.C.Uniw. Warszawskiego
* Górski K., Historia artyleryi polskiej, Warszawa 1902
* Górzyński S., Rodzina Radziwiłłów i ich tytuły w: pracy zbiorowej "Radziwiłłowie herbu Trąby - dzieje rodu", Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych AGAD, Wydawnictwo DiG, Warszawa 1996
* Grabiec J. "Rok 1863", wyd. Poznań 1913 - w 50-tą rocznicę powstania
* Grabowski A., Groby królów polskich i inne pomniki historyczne, Kraków 1835
* Grynbergowa-Strzetelska Z., Staromiejskie, ziemia i ludność, Nakładem Muzeum imienia Dzieduszyckich, Lwów 1899
* Hass L., Masoneria Polska XX wieku, Wydawnictwo Kopia, Warszawa 1996
* Hass L., Wolnomularstwo w Europie środkowo-wschodniej w XVIII i XIX w, Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1982
* Hedemann O. "Historja powiatu brasławskiego", Wilno 1930
* Heymowski A. Herbarz Inflant Polskich z r. 1778, wyd. Bauenos Aires, Paryż 1964
* Hoff J., Mieszkańcy małych miast Galicji Wschodniej w okresie autonomicznym, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2005
* Horoszkiewicz ., Opolskie notatki heraldyczne, Opole 1956
* Jabłonowski A.W. , Lustracye królewszczyzn ziem ruskich Wołynia, Podola i Ukrainy z pierwszej połowy XVII wieku, 1877r.
* Jacewicz W. ks., Martyrologium Polskiego duchowieństwa rzymsko-katolickiego pod okupacją hitlerowską 1939-45, ATK, Warszawa 1977
* Jankowski Cz., Powiat Oszmiański
* Jasiewicz Krzysztof, Lista strat ziemiaństwa polskiego 1939-1956, Pomost Alfa, Warszawa 1995
* Jastrzębski, S., Martyrologia polskiej ludności w województwie lwowskim w latach 1939-1947 zbrodnie popełnione przez nacjonalistów ukraińskich, za www.stankiewicz.e.pl
* Jaworski F., Cemntarz Gródecki we Lwowie, Towarzystwo Miłośników Przeszłości Lwowa, Lwów 1908
* Jeske-Choiński T., Neofici polscy, materiały historyczne, Warszawa 1904
* Kamińska Maria, Nazwy miejscowe dawnego województwa sandomierskiego
* Karpiejew Igor, Echa Powstania Styczniowego [w:] Niepodległość i Pamięć, rok 1998, rocznik 5 nr 3 (12); 1998
* Kieniewicz S., Warszawa w latach 1795-1914
* Kętrzyński, W., Pozostałe Pamiętnik p. Macieja Czygenberk Orłowskiego o własnej rodzinie i rodach powinowatych: (1604-1606), Towarzystwo Naukowe, Toruń 1906
* Kiryk F., Lach J., Brzesko, dzieje miasta i regionu, Urząd Miejski w Brzesku, Brzesko 2006 (za: Archiwum Diecezjalne w Tarnowie)
* Klimkiewicz Witold, ks., Kardynał Ledóchowski na tle swej epoki 1822-1902, Księgarnia Świętego Wojciecha, Poznań 1988, t I-II
* Kodeks Dyplomatyczny Małopolski (wyd. F. Piekosiński), cz.I (1178-1386), cz. II (1153-1333), cz.III (1333-1386), cz. IV (1386-1420), Monumenta Medii Aevii Historica III, IX, X, XVII, Kraków 1876-1905
* Kolumna Z., (Nowolecki Aleksander) Pamiątka dla Rodzin Polskich Krótkie Wiadomości o straconych na rusztowaniach,rozstrzelanych,poległych i zmarłych na wygnaniu syberyjskim i tułatctwie ofiar z 1861-1866 roku; ze źródeł urzędowych,dzienników,jak niemniej z ustnych podań osób wiarygodnych i towarzyszy broni; zebral i ułożył Zygmunt Kolumna Z wstępem skreślonym przez Bolesława Witę. W Krakowie Wytłoczono u Władysława Jaworskiego Nakładem Redakcyj Kaliny 1867. t.: I, II
* Komański H., Siekiera Sz., Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 1939-1946 (www.stankiewicz.e.pl)
* Konarski S., Paszkowscy herbu Zadora - maszynopis
* Konarski S., Szlachta kalwińska w Polsce, Warszawa 1936
* Kosakowski J.K., Pamiętniki Józefa Kossakowskiego, biskupa inflandzkiego, 1738:1788, wyd.: A. Darowski, Warszawa 1891, PBI
* Kowalczyk J., Powstanie styczniowe 1863-1864, miejsca pamięci województwo krakowskie i sandomierskie, www.powstanie1863.muzeumhistoriikielc.pl
* Kowalski M.D., Prałaci i kanonicy krakowskiej kapituły katedralnej od pontyfikatu biskupa Nankera do śmierci biskupa Zawiszy z Kurozwęk (1320-1382)m Towarzystwo Miłośników historii i zabytków Krakowa, Kraków 1996
* Kozłowski E., Zapomniane wspomnienia (oprac.), IW. PAX, Warszawa 1981
* Krajewski J., Tajne związki polityczne w Galicji od roku 1933 do r. 1841
* Krasiński Z., Listy do Adama Sołtana, PIW, Warszawa 1970
* Kraszewski J.I., (Bolesławita B.), Rachunki z roku (od 1866 do 1869 = t. I-IV), Poznań, za: PBI
* Kraushar A., Frank i frankiści polscy, 1726-1816 : monografia historyczna osnuta na zródłach archiwalnych i rękopiśmiennych, Kraków 1895
* Krawczyk Tadeusz, Podlascy więźniowie Cytadeli Warszawskiej [w:] Niepodległość i Pamięć, rok 1998, rocznik 5 nr 3 (12), 1998
* Król W., Polskie dywizjony lotnicze w Wielkiej Brytanii 1940-1945 wyd. MON
* Król W., Walczyłem pod niebem Europy i Afryki LSP Wwa 1991
* Królikowski B., Ułańskie lato, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2005
* Krzepela J., księga rozsiedlenia rodów ziemiańskich w dobie jagiellońskiej, Geberthner i sp., Kraków 1915
* Kuraś S., Regestrum Ecclesiae Cracoviensis. Studium nad powstaniem tzw. Liber beneficiorum Jana Długosza, Warszawa 1966,
* Kuropatnicki, E.A., Geografia albo dokładne opisanie królestw Galicyi i Lodomeryi, nakł. Wojciecha Manieckiego, Lwów 1858, (dzięki uprzejmości: Śląska Biblioteka Cyfrowa)
* Kurtyka J., Latyfundium Tęczyńskie, Księgarnia Akademicka, Kraków 1999
* Kurtyka J., Tęczyńscy, Studium z dziejów elity możnowładczej w średniowieczu, Kraków 1997
* Kutrzeba S., A. Przyboś, Akta sejmikowe województwa krakowskiego, Kraków Wrocław 1932-1964
* Kwartalnik Historyczny
* Kwartalnik Herald, Isntytu Heraldyki i Genealogii, Kolonia
* Labuda G., Szkice historyczne XiXI wieku, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2004
* Ledóchowski W., Pamiętnik pozostawiony w Ankarze, Wydawnictwo MON, Warszawa 1990
* Lenczewski T., Rusoccy herbu Zadora - zarys monografii rodu, AUDIUTOR, Warszawa 2005
* Lewkoska A., Lewkoski J., Walcza W., Zabytkowe cmentarze na kresach wschodnich drugiej Rzeczypospolitej - Województwo Nowogródzkie, Towarzystwo Miłośników Historii, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2008
* Lewkoska A., Lewkoski J., Walcza W., Zabytkowe cmentarze na kresach wschodnich drugiej Rzeczypospolitej - Województwo Poleskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego Za Granicą, Warszawa 2000
* Lewkoska A., Lewkoski J., Walcza W., Zabytkowe cmentarze na kresach wschodnich drugiej Rzeczypospolitej - Wschodnie powiaty dawnego województwa białostockiego, Towarzystwo Miłośników Historii, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2007
* Lijewski M., s. Urszula Ledóchowska, Życie i działalność Julii Urszuli Ledóchowskiej, Pallotinum, Kraków 1975
* Litwin H., Równi do równych. Kijowska reprezentacja sejmowa 1569-1648,Warszawa: DiG, 2009
* Lorens B., Bractwa cerkiewne w eparchii przemyskiej w XVII i XVIII wieku, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2005
* Lulewicz H., Rejestry Podymnego, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Województwo trockie 1690, (oprac.) Wydawnictwo NERTON, Instytut Historii PAN, Warszawa 2000
* Łepkowski J., Broń sieczna w ogóle i w Polsce uważana archeologicznie, Kraków 1857 za: CBN
* Łopuszański B., Homola I., (przygotowanie do druku). Kapitan i dwie panny, Krakowskie pamiętniki z XIX wieku, Wydawnictwo Literackie Kraków 1980
* Łoziński W., Prawem i lewem; obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku, Lwów 1904
* Małachowski - Łempicki S., Wykaz polskich lóż wolnomularskich oraz ich członków w latach 1738 - 1821 poprzedzony zarysem historji wolnomularstwa polskiego i ustroju Wielkiego Wschodu Narodowego Polskiego, wyd. 1929
* Marcinek R., Ślusarek K., Materiały do genealogii szlachty galicyjskiej" Towarzystwo Wydawnicze "Historia Jagiellonica" Kraków 1996
* Marcinek R., Archiwum ks. Ludwika Ruczki i materiały do biografistyki powstańców styczniowych, w: ARCHEION t. XCIV, Warszawa 1995
* Marcinowska M., Lubomirscy, starostowie sądeccy i spiscy. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, 1998 (uwaga, błędy w genealogii)
* Markow M.B., Obywatele ziemscy w województwie kieleckim 1918-1939, Kielce 1993
* Marzec A., Urzędnicy małopolscy w otoczeniu Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego (1305-1370), Instytut Historii PAN, Societas Vistulana, Kraków 2006
* Marzani M., Matka Świętych, Józefina z Salis-Zizers Ledóchowska 1831-1909, Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK, Rzym 1983
* Melbechowska-Luty A., Widmo, życie i twórczość Ludwika de Laveaux (1868-1894), Ossolineum. 1988
* Melbechowska-Luty A., Teofil Kwiatkowski 1809 - 1891, PAN, Ossolineum
* Melville M., Dzieje Templariuszy, PAX, Warszawa 1991
* Micińka M., Galicjanie - zesłańcy po powstaniu styczniowym, Warszawa 2004
* Mochyna M., Strzednicki Cz., Wojska Koronne, Piechota
* Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wyższa Szkoła Humanistyczna w Pułtusku, Mazowiecki Ośrodek Badań Naukowych im. S. Herbsta. Warszawa i Mazowsze w walce o niepodległość kraju w latach 1794-1920
* Nahlik K., Wspomnienia: Dublany, Dublany...; Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich, Wrocław 1993 - http://www.lwow.home.pl/semper/dublany.html
* Narbutt T., Dzieje Starożytne Narodu Litewskiego, Wilno 1835
* Nicieja S. S., Cementarz Łyczakowski we Lwowie, Ossolineum, 1989
* Niechwiadowicz K., Moje Sobotniki, GAWIA, Poznań 2004
* Nowak B., Ród Porajów w Małopolsce w średniowieczu, Wydawnictwo AVALON, Kraków 2009
* Orłowicz M. dr, Ilustrowany przewodnik po Galicyi, Bukowinie, Spiszu, Orawie i Śląsku Cieszyńskim, Lwów 1919.
* Ostrowski Jerzy, Genealogia rodu Ostrowskich h. Korab
* Pakulski J., Ród Godziębów w średniowiecznej Polsce. Studium genealogiczne, Toruń 2005
* Pamiętniki Urzędników, Czytelnik, Warszawa 1976
* Pawłowicz E., Wspomnienia: Nowogródek, więzienie, wygnanie, Lwów; nakładem autora z drukarni E. Winiarza, rok 1887; za www.polona.pl
* Pieńkowski S., Cięćka S., Przebieg powstania styczniowego na terenie byłego powiatu stanisławowskiego, Materiały z sesji popularno-naukowej w Mińsku Mazowieckim, Mińsk Maz. 1964
* Piwkowski W., Mecenat radziwiłłowski w dziedzinie kultury, sztuki
i rzemiosła artystycznego, w: pracy zbiorowej "Radziwiłłowie herbu Trąby - dzieje rodu", Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych AGAD, Wydawnictwo DiG, Warszawa 1996
* Piwowarczyk D., Poczet rycerzy polskich XIV i XV wieku. Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2008
* Poczet skazańców na Sybir do guberni tylko Wiatskiej z powstania 18030/31, Kraków 1867
* Poczet szlachty Galicyjskiej i Bukowińskiej Lwów 1857 [Pocz.] - Indygenaty szlacheckie nadane w roku 1872 i później
* prac. zbior., Łuków i okolice w XIX i XX w., wyd. Mazowiecki Ośrodek Badań Naukowych im. Stanisława Herbsta i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej, Warszawa, za: Lubelskie TG
* prac. zbior., Harcerki 1939-1945, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk. PWN Warszawa 1983r
* prac. zbior., Galicja w Powstaniu Styczniowym, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wyd. PAN, 1980 (komitet redakcyjny tomu: S. Kiniewicz, I. Miller)
* prac. zbior., Majątki Wielkopolskie t.VI - Powiat Kaliski; Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie r 2000
* prac. zbior. p.red. A. Chmurskiego, Księga pamiątkowa i adresowa wygnańców wojennych z Galicyi i Bukowiny 1914-1915 oraz Album pamiątkowe, Wiedeń 1915 (dzięki uprzejmości: Śląska Biblioteka Cyfrowa)
* prac. zbior. p.red. B. Chlebowskiego i in., Wiek XIX - Sto lat myśli polskiej, życiorysy, streszczenia, wyjątki, Kraków 1908
* prac. zbior. p.red. H. Kowalskiej, H. Byrskiej i ks. A. Bednarza, Św. Jadwiga królowa w perspektywie III tysiąclecia, Katolickie Centrum Kultury, Kraków 2002
* prac. zbior. p.red. J. Buszki i F. Kiryka, Dębica zarys dziejów miasta i regionu, Secesja Kraków 1995
* prac. zbior. p.red. ks. D. Olszewskiego, Cystersi w Polsce, w 850-lecie fundacji opactwa jędrzejowskiego, "Jedność", Kielce 1990
* prac. zbior. p.red. L. Morawieckiego, Incriptiones funebres in confinio Poloniae et Ucraine repertae, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2005
* prac. zbior. p.red. Cz. Pirożyżskiej, Księga wiertelnicza krakowska, ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie, wyd. K. Jelonek-Litewka, Aleksander Litewka, Łukasz Walczy, Kraków 1997
* prac. zbior. p.red. S. Potępy, Tarnów Grabówka, Wielki przewodnik, Urząd Miasta Tarnowa, Tarnów 2007 (za: Archiwum Diecezjalne w Tarnowie)
* prac. zbior. p.red. F. Kiryka i Zygmunta Ruty, Bochnia, Dzieje miasta i regionu, Urząd Miasta Bochnia, Kraków 1980
* prac. zbior. p.red. F. Kiryka, Mielec - studia i materiały z dziejów miasta i regionu, t I-III, Wydano staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. W. Szafera ze środków Urzędu Miejskiego w Mielcu, Mielec 1994
* prac. zbior. p.red. W. Ścibor-Rylskiego, Obrona Państwa 1920, Księga sprawozdawczo-pamiątkowa Generalnego Inspektoratu Armii Obchotniczych i Obywatelskich komitetów Obrony Państwa; Obywatelski Komitet Wykonawczy Obrony Państwa, Warszawa 1923
* Prinke R.T., Sikorski A., "Królewska Krew" 1997 Poznań
* Przyałgowski W., Żywoty biskupów wileńskich, Petersburg 1860
* Pulnarowicz W. Rycerstwo Polskie Podkarpacia, Wydawnictwo "Pobudki", Przemyśl 1937
* Pułaski L., Miejsce Urodzenia - Mościska, Wołomin 1999 (maszynopis)
* Puzyniewski, Wojna Polsko-Rosyjska 1831
* Rachuba A., Rejestry Podymnego, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Województwo brzeskie litewskie 1667-1690, (oprac.) Wydawnictwo NERTON, Instytut Historii PAN, Warszawa 2000
* Rachuba A., Rejestry Podymnego, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Województwo mścisławskie 1667r, (oprac.) Wydawnictwo DiG, Instytut Historii PAN, Warszawa 2008
* Rajman J., Kraków, zespół osadniczy, proces lokacyjny, mieszczanie do roku 1333, Wydawnictwo Naukowe AP, Kraków 2004
* Rączkowski J., Wśród polityków i artystów (Ze wspomnień redaktora), oprac.:Stankiewicz W. i Wronkowska M., Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1969
* Rąkowski G., Wołyń, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2005
* Rosłoniec S., Samorzutne scalanie gruntów wśród mazowieckiej i podlaskiej szlachty zagrodowej - praca doktorska, Warszawa 1928, Biblioteka Narodowa
* Roth Helena, Czasy, miejsca, ludzie, wspomnienia z Kresów Wschodnich, Wydawnictwo Literackie 2009
* Semkowicz W., Wywody szlachectwa w Polsce XIV-XVII w., Lwów 1913.
* Sęczys E. , Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836-1861. DIG. Warszawa 2000, wznowienie 2007
* Siemaszko w i E., Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939 - 1945, wyd.: VON BOROWIECKY, Warszawa 2008
* Sieradzki J, Wycech C., Rok 1846 w Galicji, materiały źródłowe, PWN, Warszawa 1958
* Sikora L., Szwedzi i Siedemiogrodzianie w Krakowie, 1655-1657; Biblioteka Krakowska, z.39, 1908
* Sikorska A.M., Wiejskie siedziby szlachty polskiej z czasów saskich; Biblioteka Muzealnictwa i Ochrony Zabytków, Studia i Materiały t. VI, Ośrodek Dokumentacji Zabytków, Warszawa 1991
* Sikorski A., Mysłakowski P., Chopinowie krąg rodzinno-towarzyski, Familia 2006
* Skrijka P., Dublańska Akademmia, polski bochenek chleba na ukraińskim haftowanym obrusie, PLATAN 2002; (książka napisana tendencyjnie pronacjonalistycznie ukraińsko, wartość naukowa wątpliwa)
* Skorowidz wszystkich miejscowości położonych w królestwie Galicyi i Lodomeryi jakoteż w wielkiem księstwie Krakowskiem i księstwie Bukowińskiem, pod względem politycznej i sądowej organizacyi kraju wraz z dokładnem oznaczeniem parafii, poczt i właścicieli tabularnych, ułożony porządkiem abecadłowym, z mapą według nowego podziału, 1855
* Stacja naukowa w Mławie im. Prof. S. Herbsta, Archiwum Państwowe m. St. Warszawy – oddział w Mławie; Źródła historyczne do dziejów Ziemi Mławskiej 1065-1956, zebrali i przygotowali A. Grochowski i R. Juszkiewicz
* Starodawne Prawa Polskiego Pomniki, t.I-V (wyd. A. Helcel), Kraków 1856-1876; t. VI (wyd. M. Bobrzyński), Kraków 1881; t. VIII (wyd. B. Ulanowski), Kraków 1884
* Steifer T., Polska bibliografia heraldyczno-genealogiczna za lata 1945-1975 - e-bok
* Studnicki W., Rok 1863. Wyroki śmierci, Wilno 1923, za: WBC
* Suma T., Słownik biograficzny urzędników pocztowych w Królestwie Polskim 1815-1871, DiG, Warszawa 2006
* Sypek A., Cmentarz stary w Tarnowie, t. I-II, Tarnów 1994
* Szenic St., Cmentarz Powązkowski 1851-1890, wyd. PIW
* Szymański J., Możnowładztwo małopolskie a kanonikat świecki w 1 połowie XIIw. Studia Historyczne, t.X, 1967, nr 1, s.31-53
* Szymański J., Nauki pomocnicze historii, wyd, VI, PWN, Warszawa 2008
* Szwed W., Масонскія ложы на землях Беларусі (Masońskie loże na ziemiach Białorusi) (za: kamunikat.net.iig.pl)
* Ślusarek K., Drobna szlachta w Galicji 1772-1848, Wydawnictwo "Księgarni Akademickiej", Kraków 1994
* Ślusarek K., W przededniu autonomii, Własność Ziemska i ziemiaństwo zachodniej Galicji w połowie XIX wieku, DiG, Kraków 2013
* Tarszeński Dydak OFMso, Jonasz w Smiertelnym zatonieniu Zyjący ..., Lwów 1758 (w: WBC)
* Tomkowicz S., Tyniec, Nakładem Tow. Miłośników Historyi i Zabytków Krakowa, 1901
* Trzecieski J., Pamiątki i wspomnienia z sanockiej ziemi, Krosno 1907
* Urbański A., Podzwonne na zgliszczach Litwy i Rusi, nakładem autora, Warszawa 1928 (w: WBC)
* Wachholz L., Białoń J., Grochowski J., Skład osobowy Wydziału Lekarskiego i Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1364-1949 Akademii Medycznej w Krakowie w latach 1950-1963 w sześćsetlecie UJ i AM w Krakowie, PWN, Kraków 1963
* Walewski Z. K., Pamiątka dla Rodzin Polskich Krótkie Wiadomości o straconych na rusztowaniach, rozstrzelanych, poległych i zmarłych na wygnaniu syberyjskim i tułactwie ofiar z 1861-1866 roku, ze źródeł urzędowych, dzienników, jak niemniej z ustnych podań osób wiarygodnych i towarzyszy broni, Redakcja Kaliny, 1867 [za. www.wbc.poznan.pl]
* Wasilewski Z., Śladami Mickiewicza: szkice i przyczynki do dziejów romantyzmu, Towarzystwo Wydawnicze, Lwów 1905
* Warzkowicz E., Klink J., Obrona Lwowa (oprac), Towarzystwo Badań Historii Obrony Lwowa i Województw Południowo-Wschodnich, Warszawa 1994
* Weyssenhoff J., Kronika rodziny Weyssów-Weyssenhoffów, Wilno 1935 (w: WBC)
* Wolf J., Kniaziowie Litewsko-ruscy od końca XIV wieku, Warszawa 1895 (repr.)
* Załęski S. ks., Jezuici w Polsce, Kraków 1908
* Zboiński A.B., Rodowód Ogończyków Zboińskich linii Belgijskiej, Kikolskiej, Kozłowskiej i Osińskiej przez Jerzego Ignacego z Osin Zboińskiego w latach 1972-1977 opracowany a przez brata jego Antoniego Bogdana do druku przygotowany, Warszawa 1977 (maszynopis)
* Zdrada Jerzy., Wielka Emigracja po powstaniu listopadowym; seria Dzieje Narodu i Państwa Polskiego
* Zeszyty Naukowe Muzeum Wojska w Białymstoku
* Zielińska T., Radziwiłłowie herbu Trąby - dzieje rodu, w: pracy zbiorowej, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych AGAD, Wydawnictwo DiG, Warszawa 1996
* Złotorzycka M., O kobietach żołnierzach w Powstaniu Styczniowym, PZWS, Warszawa 1972
* Zubka J. ks., Męczeństwo duchowieństwa podlaskiego podczas okupacji hitlerowskiej 1939-1945, Siedlce 1968, Praca oparta na danych z akt Kurii Diecezjalnej Siedleckiej; ADSB 1944 [maszynopis za: Aleksandrowicz P. ks., Diecezja siedlecka ...]
* Żenkiewicz J., Ziemiaństwo polskie w Republice Litewskiej w okresie międzywojennym, Toruń 2001
* Żenkiewicz J., Litwa na przestrzeni wieków i jej powiązania z Polską, Toruń 2001

* Najczęstsze Czasopisma
* Chwila
* Czas
* Dziennik Warszawski
* Dziennik Wileński
* Echo
* Gazeta Codzienna Narodowa i Obca
* Gazeta Kielecka
* Gazeta Krakowska
* Gazeta Lubelska
* Gazeta Lwowska
* Gazeta Narodowa
* Gazeta Polska
* Gazeta Poranna
* Gazeta Powszechna
* Gazeta Poznańska
* Gazeta Warszawska
* Gazeta Wielkiego Księstwa Poznańskiego
* Głos Narodu
* Goniec Krakowski
* Jutrzenka
* Katolik
* Kraj
* Kronika Codzienna
* Kurier Litewski
* Kurier Polski
* Kurier Warszawski
* Kuryer Lwowski
* Kuryer Wileński
* Mały Światek
* Naprzód
* Orędownik
* Orzeł Biały
* Postęp
* Przegląd Katolicki
* Przegląd tygodniowy
* Przyjaciel domowy
* Reforma
* Słowo
* Tygodnik Illustrowany
* Wiarus
* Wielkopolanin

* Najczęstsze źródła internetowe (zgody na publikacje)

* [śluby wielkopolskie] bindweed.man.poznan.pl/posen/data/dolacz.php Baza danych małżeństw z Wielkopolski, Koordynator: Łukasz Bielecki
* [wiki] Wikipedia - Wolna Encyklopedia, www.wikipedia.org - artykuły w pracach zbiorowych
* archives.nd.edu/latgramm.htm
* archiwum2000.tripod.com
* baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradziad.php
* bindweed.man.poznan.pl
* edukacjaregionalna.republika.pl/k35.htm - Wykaz powstańców styczniowych z terenu ziemi latowickiej
* genealog.home.pl
* genealogy.drefs.net
* geneweb.inria.fr/roglo?lang=en
* home.concepts.nl - Polish War Graves
* i.sadurski.w.interia.pl
* kdkv.narod.ru/1864
* monstera.man.poznan.pl/~bielecki
* ruski.idysk.com
* teki.bkpan.poznan.pl
* worsten.org/galicio/lwow/familioj_1902/fam_1902_pl.htm
* www.agad.archiwa.gov.pl/prezentacje/metryka_litewska.html
* www.akromer.republika.pl/polska.html
* www.ancestorhunt.com
* www.ancestry.com
* www.auschwitz.org.pl
* www.beskid.com.pl/genealogia
* www.bialorus.pl
* www.bindweed.man.poznan.pl/~bielecki/search.php
* www.biol.uni.torun.pl/~kozlow/gen
* www.czartoryski.prv.pl
* www.dabrowski.esimple.pl
* www.encyklopedia.interia.pl
* www.encyklopedia.pwn.pl
* www.feefhs.org
* www.genealog.home.pl
* www.genealogiapolska.pl
* www.genealogy.com
* www.genealodzy.pl
* www.genotype.pl
* www.forumnobilium.net
* www.herby.com.pl
* www.herby.umk.pl - strona Uniwersytetu Mikołaja Koprenika - źródło ilustracji pełnych herbów autorstwa Tadeusza Gajla
* www.gajl.wielcy.pl - Tadeusz Gajl, Lech Milewski - Herbarz polski - wyszukiwarka
* www.indeks.karta.org.pl
* www.jewishgen.org
* www.jezewski.ostrowiec.pttk.pl - PTTK, Oddział Świętokrzyski im. St. Jeżewskiego w Ostrowcu Św.
* www.jurek.com.pl/poczet
* www.jurzak.pl
* www.katedrapolowa.pl/ofiary.php
* www.kindredkonnections.com
* www.ltg.pl
* www.marienburg.pl
* www.napoleon.gery.pl
* www.notrefamille.com
* www.ogrodywspomnien.pl - Serwis Ogrody Wspomnień noty, informacje, zdjęcia, genealogia
* www.ornatowski.com
* www.pacakm.webpark.pl
* www.pbi.edu.pl
* www.pgsa.org
* www.podkamien.yoyo.pl
* www.podstolski.com
* www.poishi.com
* www.polesie.org
* www.polishwargraves.nl
* www.polskiedzieje.pl/drzewa.php
* www.przodkowie.com
* www.pu.kielce.pl/strony/Grzegorz.Krukowski
* www.rodzima.org
* www.rodtarnowski.net
* www.rootsweb.com
* www.stankiewicz.e.pl
* www.stirnet.com/HTML/genie/british/ff/fitzalan1.htm#link1
* www.trees.pl
* www.trokiele.republika.pl
* www.volksbund.de
* www.wikipedia.pl
* wilk.wpk.p.lodz.pl
* www.zapala.pl
* www.wiem.onet.pl

* Materiały graficzne i in.:

* Czcionka nagłówkowa: "Apolonia" autorstwa Tomasza Wełny (za zgodą) - www.polskalitera.pl
* Wszelkie grafiki i tła są produkcji własnej Herbarza (i są zastrzeżone) bądź są to grafiki darmowe znalezione w internecie. W przypadku braku wiedzy o licencji bardzo prosimy o kontakt z redakcją.

* Wszelkie naruszenie praw autorskich dot. zdjęć w galerii (jak też innych materiałów) są nie zamierzone i bez naszej wiedzy ani sugestii. Każdy użytkownik jest zobowiązany przestrzegać praw własności. W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek uchybień prosimy o kontakt w celu podjęcia działań.