Walewska Scholastyka 1-vo Dobiecka (ok. 1788 - 12.08.1831 Ruchna par. Głowno) - dziedziczka wsi Wola Rogożewska, zamieszkała we wsi Sopel.
[1] Córka Ignacego Walewskiego i Marianny małżonków Walewskich.
[1] Zmarła jako wdowa lat 43.
[1] Zgon zgłosili Florian Rogoziński, lat 40 dziedzic części wsi Ruchny, tam zamieszkały i Andrzej Chodakowski, burmistrz miasta Głowna lat 35.
[1] Córka Ignacego Walewskiego, Sędziego Rawskiego i posesora dóbr Sopel i Józefy Leszczynskiej, małżonków Walewskich.
[2]Ślub 1814 r w Waliszewie Starym.
[2] Mąż: Józef Dobiecki dzierżawca dóbr Mikuły, syn Bonawentury Dobieckiego (stolnika sanockiego) i Ludwiki Wężyk.
[2], zmarł 31.7.1831 r w Soplu (niecałe dwa tygodnie przed żoną; możliwe, że byli ofiarą jakiejś epidemii).
Sopel - dawny folwark i osada fabryczna nad rz. Mrogą (dopływ Bzury), parafia Waliszew. Pod koniec XIX w posiadała fabrykę wyrobów wełnianych, urząd gminy, 53 mieszkańców w folwarku i 73 mieszkańców w osadzie fabrycznej. W 1827 r było 5 domów i 29 mieszkańców. Do folwarku należały poprzednio wsie" Gawronki, Wola Mąkolska, Feliksów, Mąkolice, Wola Zbroszkowa. Sopel powstał zapewne w XV w na obszarze Ziewanic Małych (Ziewaniczek), które rozpadły się na Ziewaniczki Gaworonki i Ziewaniczki Soplowe (Sopel). W 1576 r. płaci tu Jan Zbrożek Szopel od młyna o 2 kołach podatek. Po wysiedleniu osady młyńskiej powstał folwark. W XIX w młyn założył Wilhelm Treumer, razem z papiernią. Po zamknięciu papierni założono przędzalnię wełny i bawełny, napędzaną siłą wody.
[Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich]Ruchna - folwark , w XIX w powiat łowicki gm. Lubianków parafia Głowno. w XVI w wieś arcybiskupa.
Bibliografia
[1] Księga metrykalna zgonów Głowno 1831 r akt nr 36 - przechowywana w AP w Łodzi
[2] Księga metrykalna ślubów Waliszew Stary 1814 akt nr 12 - przechowywana w AP w Łodzi