Olbięcin Olbięcin k/Kraśnika Województwo lubelskie Powiat kraśnicki Gmina Trzydnik Duży Olbięcin – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim, w gminie Trzydnik Duży. Wieś wzmiankowana w 1441 r. Założona przez braci Olbięckich. W drewnianym kościele z 1935-1938 wykorzystano elementy wyposażenia z nieistniejącej kaplicy dworskiej. Obok znajduje się plebania drewniana z 1931 r. Przy wjeździe do wsi od strony Kraśnika zobaczyć można zespół parkowo-pałacowy -założenie pochodzi z XVII w. - pałac murowany z końca XIX w., rozbudowany i przekształcony po II wojnie, oficynę, tzw. Arkę murowaną z ok. 1787 r., zbudowana, według podań, dla przejeżdżającego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego; zachowaną część budynków gospodarczych i mieszkalnych dla pracowników rolnych; park krajobrazowy wokół pałacu z XIX w. W nim rzadkie drzewa częściowo uznane za pomniki przyrody, między innymi korkowiec amurski, grójeczniki japońskie, lipa krymska, jesion pensylwański, modrzew japoński, głóg szkarłatny. W Olbięcinie wybijają ze skał wapiennych silne źródła dające początek rzece Tuczyn , dopływowi Sanny.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego. . W pałacyku przebywał kiedyś J.Piłsudski. Pod koniec 1935 roku znakomity, choć mało znany konstruktor samolotów , Jerzy Rudlicki osiadł wraz z żoną i dziećmi w majątku w Olbięcinie. Po wojnie już nie wrócił do Kraju, a jego majątek przejęli komuniści. Po wojnie, na początku lat 50ych XX w. w pałacyku i folwarku umieszczono Dom Dziecka i Zakład Wychowawczy dla Dzieci Umysłowo Upośledzonych, przekształcony następnie w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
Parafia pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Parafia Olbięcin została erygowana 30 czerwca 1931 r. przez biskupa lubelskiego M. Fulmana i została włączona do dekanatu kraśnickiego (od 1961 r. do zaklikowskiego). Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Michał Wąsik, który był w Olbięcinie w latach 1931-1937. Za jego pobytu w Olbięcinie wybudowano zrąb kościoła i pokryto go blachą, wybudowano plebanię i budynki gospodarcze. Od XVIII wieku istniała w parku dworskim w Olbięcinie kaplica p.w. św. Tekli i była kościołem filialnym parafii Dzierzkowice. W 1943 roku została przez Niemców rozebrana, a część jej wyposażenia została przeniesiona do kościoła parafialnego m.in. zabytkowy czarny ołtarz z rzeźbą przedstawiającą Trójcę Przenajświętszą. Obecny kościół parafialny jest drewnianym trzynawowym kościołem wybudowanym w latach 1935-1937 wg projektu arch. Bohdana Kelles-Krausego, który zrealizował majster z Potoka Jan Pietrzyk. Przy prezbiterium są dwie zakrystie a nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. W r. 1937 proboszczem parafii Olbięcin został ks. Walenty Gozdalski z Urzędowa. za jego czasów dokończone zostało krycie dachu kościoła, obicie sufitu, szalowanie, ułożenie posadzki. Poświęcenie kościoła miało miejsce 26 września 1937 roku. Ołtarz główny wykonany przez Zasadniczą Szkołę Zawodową w Zawichoście. Od 1953 roku proboszczem został ks. Piotr Gąder. Za jego czasów zakupiono 15-głosowe organy firmy Biernackiego z Krakowa, wybudowano nową drewnianą dzwonnicę krytą blachą, zakupiono dwa nowe dzwony firmy Felczyńskiego z Przemyśla, rozpoczęto budowę nowej murowanej plebanii. Od 1982 r. administratorem parafii został ks. Antoni Świerkowski. Dokończono budowę plebanii, ogrodzono kościół nowym drewnianym parkanem, pomalowano blachę na kościele, a wewnątrz kościoła dokonano renowacji. Parafia posiada akta parafialne od 1931 r.