Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Miłoszewski h.Kościesza

26.06.2010 11:13
MIŁOSZEWSKI h. KOŚCIESZA. Wzięli nazwisko od wsi Wielkich Miłoszewic, w wojew. łęczyckiem; jedna ich linia, już się zdaje w XVI stoleciu, osiedliwszy się w ziemi ciechanowskiej, założyła tam kilka osad z nazwą Miłoszewo i Miłosiewo, od których brała nazwiska Miłoszewski i Miłosiewski; obecnie ustaliło się nazwisko Miłoszewski.
Mikołaj podpisał traktat z Krzyżakami 1436 roku. Jakób cytowany w aktach krakowskich 1460 roku. Maciej, geometra ziemski ciechanowski 1580 r. Piotr, syn Jana, 1584 r. Mikołaj, syn Aleksego, dziedzic Hwozna i Miłoszewic Wielkich, żonaty z Zuzanną z Łopiennika 1591 r,
Bracia, 1) Jakób, dziedzic Milejowa i Ostrowa 1584 r., osiadł w lubelskiem i miał córkę Annę za Stanisławem Opackim i syna Stanisława, a 2) Stanisław, dziedzic Adryanki i Wronowic, łowczy bełski 1566 roku, sekretarz królewski 1572 roku, nabył 1579 roku części Złotniki; ulubiony dworzanin króla Zygmunta Augusta i Stefana Batorego, deputat na Trybunał koronny 1582 roku, dostał od Zygmunta Augusta majątek Jazony pod Kownem; z żony Anny Chwalczewskiej v. Palczewskiej, starościanki kobryńskiej, pozostawił synów: Andrzeja, Gabryela, Jana, Jerzego, Krzysztofa, Stanisława j Zygmunta, dziedziców Adryanki, Stanisławowa i Nie-mojki 1593 r.
Stanisław z Miłoszewic, dziedzic Adryanki, miecznik bełski 1620 r., miał synów, Gabryela i Czesława-Kazimierza, który 1639 r. zeznał sumę na rzecz brata Gabryela. Gabryel-Gracyan, kanonik gnieźnieński i kujawski, deputat na Trybunał koronny 1649 r., ostatnio opat trzemeszyński 1660 r., a Czesław-Kazimierz, sekretarz królewski, starosta piątkowski 1648 r., zadziwiał wszystkich niezwykłą pamięcią; deputat ad pacta conventa 1648 r.
Jerzy, syn łowczego Stanisława, dziedzic na Adryance 1630 roku, miał synów: Gabryela, Jana, Jerzego, Piotra i Samuela; po Piotrze z żony Katarzyny N. córki, Anna i Teresa.
Mikołaj, syn Jana, 1631 roku, pozostawił synów, Jakóba i Marcina. Aleksander i Maciej z wojew. łęczyckiego, Jan, Ludwik, Mikołaj i Tomasz z wojew. rawskiego, a Paweł z wojew. kaliskiego elektorowie 1669 r.; po Tomaszu z Heleny Pasek synowie, Chryzostom i Piotr.Olbracht na Wielkich Miłoszewicach, poborca łęczycki 1677 r. Mikołaj, cześnik łęczycki, z wojew. łęczyckiem, Aleksander, trzech Andrzejów Tomasz, Balcer i Maciej z ziemią ciechanowską, a Jan z ziemią zakroczymską podpisali elekcyę 1697 r.
Paweł, syn Marcina, 1701 r. Franciszek-Antoni, stolnik ciechanow¬ski 1704 roku. Jan z Miłoszewicz, skarbnik ciechanowski 1710 r., komornik graniczny krakowski, z żony Elżbiety z Trzebini miał syna Daniela. Do¬minik i Józef podpisali elekcyę 1733 r. z wojew. krakowskiem. Jan, podstoli Szadkowski 1788 r. (Metr. Kor.. Zap. i Wyr. Tryb. Lubel. i Piotrk. Conv. Vars., Don. Vars., Ks. Gr. Czerskie i Sochaczewskie).
Po Walentym, cześniku łęczyckim, dziedzicu dóbr Tarnówka i Wiesiołówka 1719 r. (Ks. Gr. Brzeskie), syn Jan miał syna Fabiana, żonatego z Zoflą Nałęczówną, z niej synowie, Ludwik i Augustyn wylegitymowani w Królestwie 1839 r.
Po Macieju, dziedzicu dóbr Stare Miłoszewo i Stryjew, w ziemi ciechanowskiej 1684 r., syn Aleksander, po którym synowie, Michał i Wojciech; z nich Michał pozostawił syna Jakóba, a ten syna Piotra, po którym syn Waleryan, żonaty z Julianną Kucharską, miał syna Antoniego, urzędnika tabacznego, wylegitymowanego w Królestwie 1855 r.
Wojciech, drugi syn Aleksandra, pozostawił syna Tomasza, a ten syna Sebastyana, po którym syn Ignacy z Rozalii Niedziałkowskiej miał syna Ignacego, w wojsku rosyjskiem, wylegitymowanego w Królestwie 1861 roku.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego