MINOR h. PÓŁKOZIC. Senator w rodzinie, Kazimierz, kasztelan chełmski 1701 r.
Jeden z Ligęzów, jak to nadmieniliśmy przy monografii tej rodziny, mając dwóch synów Janów, młodszego nazwał Minor i ten przydomek niektórzy z tej rodziny wzięli za nazwisko, zamieniając nazwisko Ligęza na przydomek.
Walenty Lipęsa-Minor, żyjący w 1550 r., miał synów: Aleksandra, Heronima, Gabryela, Jakóba i Walentego, dziedziców 1579 r. dóbr Siedlec. Adryan na Przybysławicach pozostawił dwóch synów, Aleksandra i Sebastyana, dziedzica na Przybysławicach 1579 r.
Aleksander z Przybysławic miał córkę Annę Wąsowiczową i dwóch synów, Heronima-Konstantego i Tobiasza; po Heronimie-Konstantym z żony Zofii Rotwiejówny córka Elżbieta za Andrzejem Grodzickim i synowie, Jan i Samuel, dziedzice z Przybysławic i z nich Samuel był posesorem królewszczyzn Libertowa Wola, Chlina i Wierzbica, w krakowskiem 1660 roku.
Tobiasz z Przybysławic, cześnik chełmski, pułkownik wojsk królewskich 1647 roku, dzielny
rycerz za Władysława IV, miał dwie żony, N. Warszównę i Annę Ciepłowską, i z nich pozostawił córki, Katarzynę Straszową, Zofię za Janem Soleckim i czterech synów: Aleksandra, Jerzego, Kazimierza i Stanisława.
Aleksander, rotmistrz wojsk królewskich 1662 r., cześnik chełmski, posesor wsi Kleszczów i Stara Huta, w krakowskiem, odznaczył się w wielu okazyach, a brat jego Jerzy żonaty był z Krystyną Śladkowską.
Kazimierz, rotmistrz królewski, cześnik ciechanowski, elektor 1674 r. z wojew. poznańskiego, kasztelan chełmski 1701 r., żonaty z Anną N.
Fryderyk na Przybysławieach, dziedzic dóbr Zabawa i Drohecz, żonaty z Katarzyną Czajewską 1592 r. Po Janie z Jadwigi Wolińskiej córki, Agnieszka, Elżbieta za Jakóbem Kosińskim, i synowie, Jan i Zygmunt prowadzili 1654 r. proces o wieś Laskowe, w pow. czchowskim, należącą im w spadku po przodkach matki. Marek, podstoli chełmski 1699 r., żonaty z Anną Kurdwanowską. Konstancya, żona Franciszka Jezierskiego, podsędka łukowskiego 1713 r. Sebastyan z Elżbiety Pilczyckiej miał córkę Annę za Andrzejem Grodzickim 1785 r. (Conv. i Don. Vars., Zap. i Wyr. Tryb. Lubel., Lustracye).
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego