Z kuchni kresowej
Barszcz z buraczkowej botwiny:
Drobno rżniemy niewielki kawałek boczku. Cztery drobno posiekane kartofle wkładamy do naczynia z posoloną wodą. Do tego dodajemy cebulkę. W tym czasie na patelni smażymy drobno pokrajany boczek, dodając startą na grubej tarce jedną marchewkę i jednego buraczka. Po kilku minutach dorzucamy botwinę i liście buraczka. Odrobina pietruszki i koperku doda smaku i nagoni apetytu. Po 10-15 minutach gotowania kartofli przekładamy z patelni do garnka zestaw duszonej zieleni i dodajemy łyżkę stołową octu. Potem gotujemy na małym ogniu jeszcze przez kwadrans. Nie zapomnijmy o listku babki i pieprzu. Podajemy z łyżeczką śmietany.
Z kuchni kresowej
Pierogi z grzybami.
Grzyby mogą być różne. Po dokładnym ich wypłukaniu porżnąć słomką. Poddusić z wodą i olejem, ostudzić. Z 250 gr mąki, 100 gr masła lub margaryny i pół łyżeczki soli umiesić (zagnieść) ciasto. Po trzech kwadransach rozłożyć ciasto w formach, przykrywając warstwą grzybów. Gotową substancję z 4 jaj i 150-200 gr śmietany (nie zapomnijmy o soli i pieprzu) zalewamy ciasto w formach. Stawiamy do duchówki (kuchenki) na pół godziny, po każdych 10 minutach zmniejszając ogień.
Z kuchni kresowej
Pani Stanisława Stankiewicz z Pieresielec poleca pęczak:
Pierwsze danie można przygotować z pęczaku i fasoli. Aby nie stracić wartości tych produktów, należy gotować je w różnych garnkach, a po dojściu do potrzebnej kondycji zlać do jednego garnka i gotować razem przez kwadrans. Nie należy zapomnieć o kostce wołowiny lub wieprzowiny ugotowanej w jednym z dwóch zestawów. Dla smaku dobrze dodać parę ząbków czosnku utartych na tarce minutę przed zdjęciem z ognia.
Z kuchni kresowej
Wieprzowina na prędką rękę.
Rżniemy mięso na kawałeczki o wymiarach makówki. Układamy je do głębokiej miski lub garnka, dodajemy 3-4 ząbki drobno posiekanego czosnku, krążek narżniętej cebuli, 1-2 pomidory porżnięte na plasterki. Zalewamy marynatą, w skład której wchodzą: 0,5l wody, łyżka stołowa octu, łyżka stołowa cukru, pieprz, sól. Po godzinie trzymania mięsa w marynacie wylewamy wszystko na rozgrzaną patelnię, a kiedy marynata wykipi dodajemy trochę masła śmietankowego, właśnie dla przydania przygotowanemu daniu jeszcze większych apetytnych walorów.
Z kuchni Kresowej
Wątróbka "Ptasia grypa".
Wątróbkę kury, a może i z innego ptactwa, narżnąć w niewielkie kawałki. Usmażyć na oleju z cebulką porżniętą w półkrążki. Ułożyć w formy, zalać majonezem, posypać tartym serem, zapiekać w duchówce. Przy podaniu posypać posiekanym koperkiem.
Z kuchni kresowej
Zapiekanka arbuzowa.
Arbuz porżnięty na kawałki o grubości do 2cm gotujemy w posolonej wodzie na małym ogniu 6-7 minut. Potem parę minut dajemy arbuzowi odpocząć na durszlaku, dopóki nie usmażymy na patelni posiekanej w krążki cebuli. Wyłożywszy kawałki arbuza na patelni posypujemy je startym serem i zapiekamy. Podajemy ze złociście usmażoną cebulką. Smakoszom dorzucamy łyżkę śmietany.
Z kuchni kresowej
Kartofle ze skwarkami i kwaśnym mlekiem.
Obrane kartofle gotujemy w posolonej wodzie. Po ugotowaniu cedzimy je i odparowujemy na malutkim ogniu. Równolegle drobno pokrojoną słoninę smażymy z cebulką. Na stół podajemy kartofle polane usmażoną słoniną, posypane koperkiem, z kwaśnym mlekiem w glinianym kubku.
Z kuchni kresowej
Na kartofle z arbuzem zaprasza Pani Maria Piełuć z Indury.
Ugotować kartofle. Oczyścić i ugotować arbuza porżniętego na plasterki o grubości dwóch palców oraz długości i szerokości dłoni. Posolić, obtoczyć w mące, obsmażyć, doprowadzić do kondycji w duchówce. Kartofle porżnąć na plasterki, na nie położyć usmażonego harbuza, wszystko to polać gęstą śmietaną i posypać koperkiem. Smacznego!
Kuchnia kresowa
Kartofle z rzodkiewką.
W posolonej wodzie gotujemy kartofle. Polewamy je skwarkami usmażonymi z cebulą. Rzodkiewkę trzemy na ręcznej tarce. W głębokiej misce zalewamy ją wodą, natychmiast odciskamy przez marlę (gazę), mieszamy z posoloną śmietaną. Na stół podajemy na wielkim talerzu razem z ziemniakami w proporcji pół na pół.
Z kuchni kresowej
Wszystkiego równo.
W równych proporcjach surowy buraczek i marchewka, potarte i osobnie usmażone na oleju. Na większy talerz układamy warstwami buraczek, majonez, marchewkę. Tyleż grzybów odgotowanych, co usmażonych z cebulą, umieścić na wierzchu wieńczącym nasz chef-d'oeuvre. Trzeba kilkanaście minut odczekać, spożyć z gośćmi, aby mieć okazję skromnie wysłuchać ich zachwytów.
Z kuchni kresowej
Kulki twarożkowe.
Pół miski twarogu, 2 jajka, łyżka stołowa cukru, szklanka mąki, pół łyżeczki sody z octem. Mieszamy składniki, formujemy kulki i smażymy na oleju, który nalewamy do patelni do połowy kulek. Nie połykać w całości, porządnie wykorzystywać uzębienie.
Z kuchni kresowej
Pierwsze skrzypce to kartofle.
W tym daniu, jak i w stu innych główną rolę na Kresach pełnią kartofle. Gotujemy w posolonej wodzie 500 gr ziemniaków, tłuczemy, dodajemy 150 gr startego sera, 2 jajka, szklankę mleka, łyżkę stołową mąki i 3 łyżki stołowe masła. Kroimy jedną cebulę i smażymy ją na maśle. Wszystko mieszamy, układamy do głębokiej patelni posmarowanej masłem i pieczemy w duchówce. Podajemy ze śmietaną i zieleniną.
Z kuchni kresowej
Karp kiszony.
Karpia smażymy jak zwykle, starając się tylko, aby cięcie do wybrania wnętrzności nie było za wielkie. Potem wkładamy przez nie kiszoną i już uduszoną kapustę. Zamiast kapusty można dusić karpia z przegotowanymi wcześniej kartoflami albo krupami. W duchówce trzymamy karpia kwadrans na jednym boku, kwadrans na drugim. Nie zapomnijmy o oleju. Podajemy z chrzanem.
Z kuchni kresowej
Kanapki dla wygłodniałych.
Robi się je dość prędko, aby nie denerwować wygłodniałych przeciągającymi się manipulacjami w kuchni. Prędko wbijamy dwa jajka, drobniutko siekamy cebulkę, trzemy na tarce kawałek twardego sera. Całość powinna być gęsta. Układamy ją na równo pokrojony biały chleb. Smażymy na oleju z dwóch stron, zaczynając od strony górnej.
Z kuchni kresowej
Zakąska na każdą okazję.
2-3 kg pomidorów, 150 gr chrzanu, 3 główki czosnku. Wszystko zmielić w maszynce do mięsa. Dodać 50 gr oleju, wymieszać i rozłożywszy w szklane zamykane naczynia przechowywać w piwnicy lub lodówce.
http://kresy24.pl/showArticles/article_id/68/