Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Ostapie, pow. skałacki

22.08.2010 23:06
Ostapie - pow. skałacki, woj. tarnopolskie
majętność Aleksandra hr Zaleskiego

Ostapie, wieś w powiecie skałackim, poczta Grzymałów. Rozległa osada podolska w urodzajnej glebie u stóp pasma gór Miodoborów, które ją od północy i wschodu zasłaniają. Leży ona o 9 km na południowy wschód od Skałatu, o 9 km na południowy wschód od Skałatu, o 6 km od Grzymałowa. Granice: od wschodu Miodobody, pokryte lasem, za nimi wsie: Łuka i Turówka, od południa Grzymałów, od zachodu Poznanka Hetmańska i Zarubińce, od północy Horodnica i folwark Ostra Mogiła, leżący na grzbiecie Miodoborów. Ludność mieszana Rusini i Polacy.

Majętność obejmuje około 1.200 ha, że tego 500 ha lasu, 700 ha użytków rolnych. Gospodarstwo produkuje głównie pszenicę, ziemniaki przemysłowe i buraki cukrowe i prowadzi plantację nasienną koniczyn. Posiada gorzelnię rolniczą. Kierunek produkcji zwierzęcej: mleczno-nawozowy.

Gospodarstwo zatrudnia stale 40 rodzin oraz 50 sezonowych. Wydatek roczny na robociznę wynosi około 50.000 zł. W tych cyfrach nie są objęci urzędnicy administracji.

Majętność pozostaje od 100 lat w rękach rodziny obecnego właściciela. Zniszczona trzykrotnie podczas wojny światowej, ukraińskiej i bolszewickiej, przy czym trzy folwarki zrównano z ziemią, została w zupełności odbudowana. Przy dworze jest piękny park angielski, założony przez słynnego ogrodnika – pejzażystę Burghardta.
W lesie zachowany został kamienny most sklepienny, wybudowany przez Króla Jana III. Obecny właściciel brał udział w obronie Lwowa, odznaczony Krzyżem Walecznych, a przez 2,5 roku był oficerem łącznikowym naczelnika dowództwa WP przy sztabie marszałka Foch’a.

Bibliografia

Rolnik 1857 - 1937