Kowno - Kaunas - Litwa - lata 20-te. Róg Kiejstuta i Vaidelutes Dom, kamienica czynszowa, którą wybudował sobie dziadek Henryk Brzozowski i mieszkał tu, i tu miał kancelarię prawniczą, aż do wybuchu II wojny św. Wybudował też jeszcze mały domek jednorodzinny na obrzeżach Kowna dla swej sekretarki - konkubiny, z którą miał i wychowywał syna Henryka Jankowskiego urodzonego w 1930 r. (Nie znam go, ani on pewnie nic o nas nie wie).
Dzisiaj (w latach 90-tych) dom ten wygląda zupełnie inaczej. Okoliczna zabudowa różni się szczególnie - wokół duże domy. Ponadto na tym zdjęciu nie widać oficyny i zaplecza, które obecnie jest głęboko zabudowane równie wysokim domem. W tym wszystkim mieści się instytucja pomocy społecznej czy coś w tym rodzaju. Dziadek Henryk Brzozowski wynajmował mieszkania w tej kamienicy, sam zajmując pierwsze piętro.
Gdy wrócili Brzozowscy z Rosji (z Estonii) po utworzeniu się Litwy i chłopcy musieli podjąć naukę w Gimnazjum Polskim w Kownie, to właśnie tutaj mieszkali u swego ojca. Szczęsny i Janek przez parę lat, a najmłodszy Jerzyk przez całe gimnazjum.
Tutaj też Henryk Brzozowski, według opowiadań Jana (syna), wręczył po maturze każdemu z synów jednakowej wartości makiuk (woreczek z pieniędzmi) na zabezpieczenie studiów zagranicznych.