Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Portale mapowe z których można korzystać

1.12.2010 21:44
Witam,

Oto lista ciekawych linków do Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego (1919-1939):
Mapa operacyjna Polski
Mapa taktyczna Polski
Mapy alianckie
Mapy austro-węgierskie
Mapy niemieckie do 1919
Mapy niemieckie 1919-1945
Mapy rosyjskie i radzieckie
Plany miast
Literatura - przedwojenne publikacje kartograficzne; klucze znaków przyjętych do odczytywania map polskich, niemieckich, rosyjskich i austro-węgierskich; indeksy map i wiele innych.

Dodatkowo jeszcze:
- mapy Litwy: Istoriai Žemėlapiai - MAPS4U.LT
- mapy ziem zachodnich: Archiwum Map Zachodniej Polski
- mapy pomorza wschodniego: Archiwalne Mapy Pomorza Gdańskiego
- serwis MAPSTER - mnóstwo starych map terenów Polski
- serwis MAPIRE - XVIII i XIXwieczne mapy Galicji i nie tylko (aby znaleźć punkt, przesuń suwak po prawej stronie do zera i wybierz na dole po prawej jedną z dwóch "base map", odnajdź miejscowość, przybliż i przesuń suwak z powrotem do 100%

Pozdrawiam.

!?! - Pomocy na wszelkie inne tematy, zasady, kody itp.

Odpowiedzi (3)

3.12.2010 15:31
Tak - to świetne mapy - mają tylko jeden mankament - nie można znaleźć żadnej miejscowości wpisując do wyszukiwarki nazwy
A u nas takie coś działa - mamy już ponad 100.000 miejscowości - często wraz z lokacjami cmentarzy, archiwów, kościołów, dworów opisami, zdjęciami.
Trzeba natomiast jeszcze pomocy w dodawaniu miejsc - właśnie z tych map w WIG
3.12.2010 20:44
Z chęcią dołączę do tego projektu w najbliższym czasie. Czy na mapie można też zaznaczać miejscowości o nazwach, które już wyszły z użycia, czy może dodawać takie informacje do opisów miejscowości o współczesnych nazwach?
Dla przykładu: Jarocin w średniowieczu nosił też nazwę Kessilberg/Kesselberg;
albo przykład wsi, której nazwa do końca I wś wyglądała w ten sposób: Małżyw; w latach 1918-1939 powoli ta nazwa wyszła z użycia i przekształciła się w Malżyn.
Jeśli byłaby taka możliwość z chęcią zająłbym się wpisywaniem informacji tego typu, oprócz oczywiście zaznaczania kolejnych miejscowości na mapie.

Pozdrawiam.
4.12.2010 16:36
Oczywiście

Właśnie na tym polega siła naszego lokalizatora że wpisujemy miejscowości pod wszystkimi nazwami znajdowanymi w publikacjach - no powiedzmy pod bardziej popularnymi (W słownikach historycznych czasem jedna miejscowość ma 30 wersji zapisu). Pod nazwą historyczną wpisujemy w opisie nazwę prawidłową, a pod nazwą współczesną wszystkie historyczne.
Opis w lokalizatorze jest skrótowy - najwyżej parę linijek. Gdy mamy więcej informacji tworzymy opis miejscowości tu w Herbarzu i linkujemy wzajemnie.

Najbardziej potrzeba wstawiać miejscowości które obecnie znajdują się poza granicami polski, w zapisie XIXwiecznym - dlatego spisywanie tych starszych map z WIGu jest najcenniejsze. Robi się to tak - że się otwiera taką mapę i leci pasami. Silnik mapy ma stronę administracyjną w której wystarczy odpowiednio kliknąć w mapę i są wyświetlane współrzędne - tak więc jeśli mamy w jednym okienku mapę historyczną a w drugiej mapę do zaznaczania - porównujemy i mamy wszystkie dane. Brakuje tylko powiatu, ale wystarczy wpisywać np. "obecnie Ukraina" - a powiat uzupełni się kiedyś w przyszłości, podobnie jak dalsze opisy.

Wprowadzając nazwę jakiejś miejscowości którą się dobrze zna można też wprowadzić charakterystyczne miejsca w niej - np. kościół, cmentarz itp - jako osobne lokalizacje.