Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Pochodzenie nazwiska Dejneka,Aleksander Metody Dejneka

13.12.2010 17:33
Szukałam,szukałam i wreszcie coś znalazłam,Nie jest to może najchlubniejsza historia ,ale zawsze już coś!

Dejnecy (uk.: дейнеки) – radykalny ruch ludowy (1657—1665) na Polesiu, wymierzony przeciwko uciskowi ekonomicznemu i uprzywilejowanej pozycji szlachty, starszyzny kozackiej i bogatego mieszczaństwa.
Dejneka – buntownik chłopski, przedstawiciel szeregowego kozactwa, czerni. Początkowo słowo kojarzone z ruskim de ne jakij 'lada jaki', obecnie wywodzone z języka tureckiego: dejnek – kij, stąd "dejneki" –'czerń uzbrojona w kije, drągi' (pogardliwe określenie słabo uzbrojonych buntowników utworzone przez starszyznę kozacką).
Powstanie dejneków 1657-1658

Powstanie chłopskie przeciwko rosnącemu uciskowi społeczno-ekonomicznemu na lewobrzeżnej Ukrainie w l. 1657-58. Ośrodkiem wystąpienia stała się Połtawszczyzna. Jesienią 1657 r. wybuchło powstanie ludowe. Powstańcy żądali przywrócenia tzw. wolności kozackich: prawa swobodnego pędzenia wódki, swobody polowań i rybołówstwa, swobody przechodzenia na Zaporoże i wybierania hetmana przez czarną radę. Na czele powstania stanęli S. Dowhal (С. Довгаль), I. Dowhal (І. Довгаль), M. Stryżna (М. Стрижна), I. Iskra (І. Іскра), M. Zełenski (М.Зеленський).
Ludowy ruch dejneków został wykorzystany przez niezadowoloną z polityki hetmana Iwana Wyhowskiego promoskiewską frakcję starszyzny kozackiej, która chciała pozbawić Wyhowskiego urzędu. Dejnecy połączyli się z buntownikami Martyna Puszkara i atamana koszowego Jakiwa Barabasza, którzy rozpoczęli powstanie przeciwko Wyhowskiemu. Próby porozumienia się hetmana z opozycją zakończyły się niepowodzeniem. 1 czerwca 1658 r. wojska hetmańskie wraz z posiłkującymi w tym czasie Rzeczpospolitą Tatarami rozbiły siły Puszkara i Barabasza pod Połtawą, w tym także oddziały dejneków.
Małosia

Komentarze (1)

27.07.2013 12:24
Dejneka Metody Aleksander ur 1897.08.19 w Przemyślu .Syn Andrzeja Dejneka i Marii z domu Pinda ,przyszedł na świat jako nieślubne dziecko tak wynika z dokumentów ,ponieważ jego rodzice wzięli ślub dopiero 14.11 19897 roku czyli trzy miesiące po narodzinach pierworodnego syna.
Andrzej był wyznania greko-katolickiego , a Maria rzymsko- katolickiego.
Nic nie wiem na temat dzieciństwa Olka ,ale z dokumentów wynika ,ze w 1903 roku rozpoczął naukę w 4-klasowej Szkole ludowej męskiej im.Konarskiego we Lwowie. Uczył się wielu przedmiotów, a między innymi :religii,czytania ,pisania,j.polskiego,rachunków,śpiewu i gimnastyki. Świadectwa są napisane piękną kaligrafią i podpisane przez rodziców.W następnych latach doszły następne przedmioty jak rosyjski ,niemiecki i rysunki. Następne dwa lata spędził w Szkole wydziałowej męskiej im.Św.Marcina we Lwowie ,a potem rozpoczał edukację
w C.K.Gimnazjum czwarte we Lwowie.I tu widać iż młody Aleksander nie przykładał się do nauki, bo na Świadectwie rocznym jest taki wpis:
"Do klasy następnej na ogół uzdolniony .Gdyby przy końcu następnego roku szkolnego jego postęp w języku niemieckim był znowu niedostateczny musi te klasę bezwarunkowo powtórzyć" I niestety tak się stało w 1911 roku Metody Aleksander nie przeszedł do następnej klasy. I tu niestety kończą się świadectwa
i nie wiem czy mój cioteczny dziadek dalej kontynuował naukę ,prawdopodobnie tak ponieważ w roku 1921 wstąpił na Uniwersytet Jana Kazimierza na wydział prawa i tu zagadka bo wpisy w indeksie są tylko na rok 1921 /1922.
Posiadam Kartę identyczności, nie wiem czy to odpowiednik książeczki wojskowej czy jakiś inny dokument plutonowy Aleksander Dejneka przydział służbowy -oddział techniczny i religia rzymsko- katolicka i tu zagadka bo wcześniej na dokumentach widnieje greko -katolicka. Książeczka wydana w 1920 roku przez Dowództwo Szwadronu zapasowego M.O.A.O.
Apellido Nombre Edad Estado Civil Nacionalidad Lugar de Nacimiento Profesión Fecha de Arribo Barco Puerto
DEJNEKA ALEKSANDER 4 S POLACA WOLYNSKIE SIN PROFESION 1937/12/14 KOSCIUSZKO/POLONER GDYNIA
Se obtuvieron 1 resultados - Mostrando de 1 a 1 AnteriorSiguiente
A to znalazłam w internecie,tylko jest to nastepna zagadka .Być może Aleksander wrocił z pierwszego wyjazdu i popłynał znowu w roku 1937 ?? Ale tego nie dowiem się juz nigdy.
Posiadam również Tymczasową książeczkę żeglarską Aleksandra wydaną w 1921 roku w Gdańsku.
A w roku 1923 .07 .13 otrzymał Zaświadczenie od Urzędu Emigracyjnego , iż jest delegowany przez urząd w celu zbadania warunków podróży emigrantów na okręcie Atlanta Towarzystwa "Cisulich Line odchodzącym 10 sierpnia 1923 r z Triestu do Santos i do Buenos Aires.
Znalazłam wpis w internecie ,że młody 26 letni Aleksander Dejneka przybył na tym okręcie do Buenos Aires i poczuł się wolnym Polakiem i katolikiem.
Istnieje jeszcze w rodzinnych dokumentach przysłane prawdopodobnie przez niego do matki zaświadczenie ,że był pracownikiem banku First National Bank of Boston w latach 1929/1932.
W roku 1933 napisał do matki krótki list przesyłając poczta lotniczą pieniądze.Pisał w nim ,iż chorował trochę ,ale to już minęło i że wróci do domu ale jeszcze nie tego lata....( list jest tak nabazgrany ,że ciężko go odczytać)
I to tyle informacji ,bardzo bym chciała wiedzieć czy wrócił do Lwowa (prawdopodobnie nie) ,bo przecież w 1939 wybuchła wojna.Czy założył rodzinę i miał dzieci i jakie były Jego dalsze losy.