Dejneka Metody Aleksander ur 1897.08.19 w Przemyślu .Syn Andrzeja Dejneka i Marii z domu Pinda ,przyszedł na świat jako nieślubne dziecko tak wynika z dokumentów ,ponieważ jego rodzice wzięli ślub dopiero 14.11 19897 roku czyli trzy miesiące po narodzinach pierworodnego syna.
Andrzej był wyznania greko-katolickiego , a Maria rzymsko- katolickiego.
Nic nie wiem na temat dzieciństwa Olka ,ale z dokumentów wynika ,ze w 1903 roku rozpoczął naukę w 4-klasowej Szkole ludowej męskiej im.Konarskiego we Lwowie. Uczył się wielu przedmiotów, a między innymi :religii,czytania ,pisania,j.polskiego,rachunków,śpiewu i gimnastyki. Świadectwa są napisane piękną kaligrafią i podpisane przez rodziców.W następnych latach doszły następne przedmioty jak rosyjski ,niemiecki i rysunki. Następne dwa lata spędził w Szkole wydziałowej męskiej im.Św.Marcina we Lwowie ,a potem rozpoczał edukację
w C.K.Gimnazjum czwarte we Lwowie.I tu widać iż młody Aleksander nie przykładał się do nauki, bo na Świadectwie rocznym jest taki wpis:
"Do klasy następnej na ogół uzdolniony .Gdyby przy końcu następnego roku szkolnego jego postęp w języku niemieckim był znowu niedostateczny musi te klasę bezwarunkowo powtórzyć" I niestety tak się stało w 1911 roku Metody Aleksander nie przeszedł do następnej klasy. I tu niestety kończą się świadectwa
i nie wiem czy mój cioteczny dziadek dalej kontynuował naukę ,prawdopodobnie tak ponieważ w roku 1921 wstąpił na Uniwersytet Jana Kazimierza na wydział prawa i tu zagadka bo wpisy w indeksie są tylko na rok 1921 /1922.
Posiadam Kartę identyczności, nie wiem czy to odpowiednik książeczki wojskowej czy jakiś inny dokument plutonowy Aleksander Dejneka przydział służbowy -oddział techniczny i religia rzymsko- katolicka i tu zagadka bo wcześniej na dokumentach widnieje greko -katolicka. Książeczka wydana w 1920 roku przez Dowództwo Szwadronu zapasowego M.O.A.O.
Apellido Nombre Edad Estado Civil Nacionalidad Lugar de Nacimiento Profesión Fecha de Arribo Barco Puerto
DEJNEKA ALEKSANDER 4 S POLACA WOLYNSKIE SIN PROFESION 1937/12/14 KOSCIUSZKO/POLONER GDYNIA
Se obtuvieron 1 resultados - Mostrando de 1 a 1 AnteriorSiguiente
A to znalazłam w internecie,tylko jest to nastepna zagadka .Być może Aleksander wrocił z pierwszego wyjazdu i popłynał znowu w roku 1937 ?? Ale tego nie dowiem się juz nigdy.
Posiadam również Tymczasową książeczkę żeglarską Aleksandra wydaną w 1921 roku w Gdańsku.
A w roku 1923 .07 .13 otrzymał Zaświadczenie od Urzędu Emigracyjnego , iż jest delegowany przez urząd w celu zbadania warunków podróży emigrantów na okręcie Atlanta Towarzystwa "Cisulich Line odchodzącym 10 sierpnia 1923 r z Triestu do Santos i do Buenos Aires.
Znalazłam wpis w internecie ,że młody 26 letni Aleksander Dejneka przybył na tym okręcie do Buenos Aires i poczuł się wolnym Polakiem i katolikiem.
Istnieje jeszcze w rodzinnych dokumentach przysłane prawdopodobnie przez niego do matki zaświadczenie ,że był pracownikiem banku First National Bank of Boston w latach 1929/1932.
W roku 1933 napisał do matki krótki list przesyłając poczta lotniczą pieniądze.Pisał w nim ,iż chorował trochę ,ale to już minęło i że wróci do domu ale jeszcze nie tego lata....( list jest tak nabazgrany ,że ciężko go odczytać)
I to tyle informacji ,bardzo bym chciała wiedzieć czy wrócił do Lwowa (prawdopodobnie nie) ,bo przecież w 1939 wybuchła wojna.Czy założył rodzinę i miał dzieci i jakie były Jego dalsze losy.