Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Katerlów h. Róża-Poraj

20.12.2010 11:35
Witam,

Zwracam się do Szanownego Grona Forumowiczów o pomoc w pozyskaniu wszelkich informacji na temat rodziny Katerla pieczętującej się herbem Róża-Poraj.
Posiadam w tej chwili skromnie zrekonstruowane drzewo przodków Stefana Żeromskiego.
Zaczyna się ono na: Józefie Katerli i Barbarze z Paczków. Ich potomstwo to: Marianna, Barbara, Franciszek i Józef, który ożenił się z Agnieszką Jackowską i miał z nią dzieci: Annę, Włodzimierza, Franciszka, Teklę, Antoniego, Mariannę, Michała i Józefę Franciszkę - matkę Stefana Żeromskiego.
Rodzina ta związana była z miejscowością Lubachowy - wsią dziś znajdującą się w zachodniej części województwa świętokrzyskiego (gmina Moskorzew, powiat Włoszczowa).

Za wszelkie informacje o rodzie Katerlów z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

Odpowiedzi (42)

Strona z 3 < Poprzednia Następna >
25.12.2010 09:22
Jan, kapitan wojsk koronnych, dziedzic na Laskach 1765 r., żonaty z Anną Romanowską, pozostawił córkę Wiktoryę, za Jackiem Strzyżowskim, zmarłą 1829 r. w Ossie, pochowaną w Odrzywole i synów: Józefa i Michała (Perp. Czers. 33 f. 19 i 40 f. 343; Deb. Czers. 2 f. 120).


Interesuje mnie osoba Jana Katerli. Czy może ktoś z Szanownego Grona Forumowiczów wie, o które Laski (względnie Łaski) chodzi? Tych miejscowości w Polsce jest multum. Ciekawy jestem także osoby Anny Romanowskiej. Z których Romanowskich mogła się wywodzić?

Pozdrawiam.
25.12.2010 10:20
Sporo w niej piszę o Katerlach h. Poraj gdyż wieś Jeżówka w gminie Wolbrom była w XIX wieku własnością dziedzica Michała Katerli z lubachowy oraz jego żony Małgorzaty z Tomickich h. Łodzia.Tzn. wieś była własnością Małgorzaty a Michał się tu po prostu wżenił.


Szanowny Panie Ryszardzie,

Czy związek Michała Katerli z Małgorzatą z Tomickich nie był drugim małżeństwem Michała w jego życiu?
Posiadam informacje, że Michał Katerla wcześniej (prawdopodobnie) był w związku z Heleną Bronicką i miał z nią syna Ludwika Antoniego Stefana.

Pozdrawiam.
25.12.2010 21:02
Michał Katerla, dziedzic Dóbr Jeżówka był wnukiem Jana - kapitana wojsk koronnych po synu Michale. Michał senior był właśnie żonaty z Heleną Bronicką - córką dziedzica Poręby Dzierżnej Józefa Bronickiego i jego drugiej żony Ludwiny z laskowskich. Zatem pani Helena Bronicka to mama naszego dziedzica. Ponieważ jej rodzice trzymali wieś sąsiedzką Jeżówce i wiedzieli, że za miedzą jest posażna panna na wydaniu, zatem można domniemywać ingerencji mamy Heleny, która dopilnowała sprawy i udało się jej dość dobrze ożenić syna.
25.12.2010 21:37
Dziękuję serdecznie za informacje. Szczerze przyznam, że jestem skołowany. Czy może zna Pan imię brata Michała Katerli (syna Michała Katerli)?
Do tej pory myślałem, że Jan Katerla był prapradziadkiem Stefana Żeromskiego, ale w tej chwili zdaje mi się, że był praprapradziadkiem.

Może zacznę w ten sposób:
Jan Katerla miał synów: Michała i Józefa.
Michał ożenił się z Heleną Bronicką i miał syna Michała (o którym Pan wspomniał) i jeszcze jednego syna?

Oczywiście że z tych Katerlów wywodzi się po babce Stefan Żeromski. Jego dziad Józef Katerla, a bratanek naszego dziedzica był swego czasu dziedzicem wsi Brzozówka k/ Wolbroma.


Zatem Józef Katerla był bratankiem dla Michała seniora czy juniora?

Za wszelkie informacje z góry dziękuję.

Pozdrawiam i życzę miłych świat!
25.12.2010 23:57
Chyba wpadłem na dobry trop jednakże potrzebuję potwierdzenia.
Czy Michał Katerla (syn Michała) miał brata Ludwika Antoniego Stefana?

Pozdrawiam.
26.12.2010 10:05
Tak, tak, wg mojego rozeznania to może być właściwy trop. Otóż Michał Katerla senior, tytułowany chorążym bracławskim nabył wieś lubachowy, albo może tą włość kupił mu ojciec, wydaje się, że nabył ją na spółkę z bratem Józefem. Pod koniec XVIII wieku ta nieduża miejscowość była jeszcze w innych rękach (lustracja 1789), zatem dostała się Katerlom po 1790 roku. Brat ludwik był chyba najmłodszy, ponieważ dość długo on właśnie przewija się jako dziedzic Lubachowy. W 1825 pod dokumentem ślubnym córki Michała, Julianny, oprócz ojca - Michała Katerli lat 50 dziedzica Jeżówki, wpisany jest Ludwik jako stryj lat 40 dziedzic Lubachowy.
Ciekawi mnie dlaczego pan tak docieka historii tego rodu, czy mam do czynienia z potomkiem Katerlów, czy z kimś może z rodziny Żaromskich?
W swoich opracowaniach o Chlinie dość szeroko rozwinął powiązania rodzinne Katerlów, Bronickich tudzież innych rodów szlacheckich pan Zdzisław Piątkowski. Seria artykułów z tego zakresu była swego czasu umieszczana w "Echu Żarnowca". Zbiór ten jest dostępny w bibliotece gminnej w Żarnowcu pow. Zawiercie.
Pozdrawiam i życzę dobrego wypoczynku w święta.
26.12.2010 10:54
Dziękuję serdecznie za informacje. Teraz mi się wszystko zgadza. Historia Katerlów jest bardzo ciekawa.

Ciekawi mnie dlaczego pan tak docieka historii tego rodu, czy mam do czynienia z potomkiem Katerlów, czy z kimś może z rodziny Żeromskich?


I jednym i drugim zarazem.
Stefan Żeromski jest moim prapradziadkiem po kądzieli.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy wie Pan może coś o miejscowości Laski, o których napisał Boniecki, że Jan Katerla był ich dziedzicem w 1765? Nie wiem, o które Laski chodzi. Jest ich dość dużo w całej Polsce.
Z góry za wszelkie informacje dziękuję.

Pozdrawiam i także życzę miłego wypoczynku w święta.
27.12.2010 19:28
Witam!
Miło mi, że mam do czynienia z potomkiem rodu Katerlów i Żeromskich. Jeśli chodzi o te Laski Jana Katerli, to naprawdę nie wiadomo, która to wieś. Na pewno jedne z tych w Kongresówce, o ile nie zachodzi tu jeszcze jakaś inna pomyłka. Radziłbym przeczytać książkę Kazimiery Zapałowej "Rodzina Stefana Żeromskiego w Świętokrzyskiem" Kielce 2003 r. Kiedy pisałem książkę o Jeżówce miałem kontakt telefoniczny z panią Zapałową. Ona bardzo skrupulatnie badała te koligacje rodzinne Stefana Żeromskiego. Jeździła po miejscowościach, nawet była w Jeżówce. Książka jest dostępna w czytelni biblioteki wojewódzkiej w Kielcach. Mogę jeszcze dopowiedzieć, że Ludwik Katerla bardzo opiekował się rodziną po Michale. Był pełnomocnikiem w sprawach spadkowych i w latach 50-tych XIX wieku jeszcze żył. Figuruje jako dziedzic wsi Zagórowa w olkuskim.
Pozdrawiam K.R.
28.12.2010 15:29
Dziękuję za informacje.
Tak, z Ludwikami Katerlami jest sporo pracy. Jest ich aż trzech. Czasem trudno odróżnić jednego od drugiego.
Czy może zna Pan imię i nazwisko małżonki wspomnianego przez Pana Ludwika Katerli? Próbuję odnaleźć informacje o niej, ale niestety nie mogę nigdzie ich zdobyć.
Postaram się zdobyć publikację pani Zapałowej. Póki co próbowałem w Bibliotece Śląskiej, ale niestety jej nie ma w zbiorach.
Jeszcze raz dziękuję za wszelkie informacje. Każdy Pana post skrupulatnie zapisuję i analizuję, i z każdym coraz więcej dopisuję informacji do drzewa.

Pozdrawiam.
28.12.2010 22:11
Szanowny Panie Ryszardzie,
Natrafiłem podczas przeczesywania internetu na informacje o osobie Stanisława Katerli.
Krótki tekst na temat jego życia i twórczości napisał pan Roland Młynik w artykule pt. USOLE I IRKUCK W PRACACH STANISŁAWA KATERLI.
Oto cytat z pracy pana Rolanda Młynika: Z naukowych opracowań i dokumentów archiwalnych wiadomo, że Stanisław Katerla pochodził z rodziny szlacheckiej osiadłej w guberni radomskiej. Według Lidii Askarowej, która sięgnęła do materiałów przechowywanych w Irkucku, urodził się w 1830 roku. Natomiast Wiktoria Śliwowska i Anna Brus podają w kartotece zesłańców późniejszą datę – 1833 rok. O jego wczesnych latach życia zachowało się niewiele informacji. Wiadomo jedynie, że w miejscowości Wolbrom sprawował obowiązki poczmistrza – spedytora i zajmował się końmi pocztowymi. Za udział w powstaniu styczniowym został skazany przez sąd polowy w Kielcach na 10 lat ciężkich robót w twierdzach na Syberii. Po wyroku przewieziono go do Warszawy. W dokumentacji X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej znajduje się jego karta osobowa, w której nie ma informacji, by był tam więziony. Wiadomo, że nie przetrzymywano go również na Pawiaku.
Po zatwierdzeniu wyroku Stanisław Katerla z partią więźniów wyruszył 28.10.1863 r. etapami na zesłanie. Ze wspomnień księdza Stanisława Matrasia wiadomo, że w Tarze dołączono go wraz z 36 więźniami politycznymi do grupy „złoczyńców”. W jego partii znajdowali się m.in.: ks. Syrwid, ks. Józef Tuszewski z Sandomierskiego, ks. Karecki z Wielunia, Pacewicz, Zabłocki i Cytowicz z Dyneburga, Korycki, Śliwiński, Rychter i Siwiński z Warszawy. 27.03.1864 r. więźniowie przybyli do
Tomska. 27.05.1864 r. wraz z drugą partią Katerla dotarł do Krasnojarska, skąd odprawiono go do Irkucka 3.05. 1864. Po prawie rocznej podróży przybył na miejsce katorgi do warzelni soli w Usolu nad Angarą (wiadomo, że przebywał tam w maju 1865). Po odbyciu części kary w 1873 roku przeniósł się do Irkucka jako osiedleniec. W dokumentach
Państwowego Archiwum Obwodu Irkuckiego dotyczących osób poddanych nadzorowi policyjnemu w guberni figurował pod numerem 35. Odnotowano tam również, że w mieście przebywał jeszcze w latach 1880-1881 i zajmował się malarstwem. Po dwudziestu latach spędzonych na Syberii Katerla powrócił do kraju. Początkowo zamieszkał w Warszawie, gdzie prowadził sklepik z artykułami spożywczo – kolonialnymi. Zmarł w 1900 roku w swych rodzinnych stronach jako osoba samotna.


Czy podczas badań natknął się Pan może na osobę Stanisława Katerli? Zwłaszcza, że pracował on w Wolbromie.
Być może wie Pan jak ów człowiek był spokrewniony z Katerlami, o których rozmawiamy?
Za wszelkie informacje dziękuję z góry.

Pozdrawiam.
29.12.2010 11:54
Witam!
Jestem pełen podziwu dla pana dociekliwości. Ród Katerlów h. Poraj dzięki panu jakby ożywa na nowo. Będzie pan miał na pewno jeszcze dużo roboty, gdyż zapewne już pan wie, że istniała jeszcze gałąź Katerlów litewskich, a to ta sama rodzina. No ale zajmijmy się na razie Katerlami z Kongresówki.
Oczywiście, że Stanisław Katerla jest mi "znajomym". Zbierając materiały o Jeżówce natknąłem się na niego, ale po kolei.
W oparciu o księgi parafialne z Tczycy, Chliny i Poręby Dzierżnej napiszę pokrótce. W latach 20-tych XIX wieku przemieszkiwał w jeżowskim dworze u swojego stryjostwa młody chłopak Jan Katerla ur ok 1802 r. Nie pamiętam już, bośmy z panią Zapałową próbowali dojść, czyim był synem. Józefa, czy może kogoś innego, nie wiem na czym stanęło? W latach 20-tych pojął za żonę Zofię Łodzińską h. Radwan, córkę Jana Gwlaberta Łodzińskiego - oficera wojsk polskich, dziedzica wsi Wierzbie. Ponieważ młodzi nie mieli gdzie mieszkać, Jakiś czas (trochę długo) przemieszkują w jeżowskim dworze, chyba do ok 1840 roku. Jan pełni jakiś czas urząd wójta wsi jeżówka i jest też ekonomem dworskim u swego stryja. Rodzą się dzieci i niektóre umierają. "..W dniu 17 IV 1837 roku o godz 5 po południu zmarła Władysława niespełna lat 2 mająca, córka Jana i Zofii z Łodzińskich małżonków Katerlów .. - o czym plebana chlińskiego powiadamiają: ojciec dziecka Jan katerla lat 37 liczący - ekonom dworski i Franciszek Rams - fornal dworski". Wcześniej pan Jan pochował synka Ignasia, który żył tylko rok. Około 1840 roku Jan Katerla z małżonką i synkiem Stasiem wyjeżdżają z Jeżówki. Stanisław urodził się dopiero około 1840 roku i poszedł do powstania jako dwudziestoletni młodzieniec - tak mi się wydaje. Chyba nie natknąłem się na jego metrykę urodzenia w naszych parafiach, możliwe, że jest on z 1842 roku. Jan Katerla znalazł sobie zatrudnienie przy komorze celnej Baran k. Krakowa. Syn Stanisław doczekał pełnoletności. Jakiś czas pełnił wymienione funkcje w Wolbromiu, gdyż miał tu wejścia przez swoich z Jeżówki i Bronickich z Poręby Dzierżnej. Zaś w 1863 roku wstąpił w szeregi powstańców no i jego los się tak ułożył jak pan pisze. Nie wiem gdzie spoczywa?
5.01.2011 09:22
Witam,

Panie Ryszardzie, czy zna Pan może imię dziadka Stanisława Katerli? Taka informacja z pewnością pozwoliłaby na ustalenie, z której linii się on wywodził.

Pozdrawiam.
5.01.2011 16:27
Witam.
Niestety, nie mogę dać jednoznacznej odpowiedzi czyim synem był Jan Katerla, zatem i nie wiadomo czyim wnukiem był Stanisław. Opisujący historię Chliny pan Zdzisław Piątkowski – już nie żyjący, uważa Jana Katerlę za syna Michała i Małgorzaty Katerlów - dziedziców Jeżówki. Mnie, ta sugestia wydaje się myląca. Piątkowski spotkał w naszych aktach parafialnych sporo wzmianek o Janie Katerli. Mieszkał on w Jeżówce długie lata i uczestniczył w wielu uroczystościach rodzinnych tutejszej szlachty. Ani pan Piątkowski, ani ja nie natknęliśmy się jednak na jego metrykę urodzenia. Ponadto przeglądając teczkę akt wsi Jeżówka z lat 30-tych XIX wieku, w archiwum państwowym w Jędrzejowie spotkałem się z dokumentami naszych dziedziców, którzy oświadczają, że jedyną spadkobierczynią dóbr jest ich córka Julia wraz z zięciem Onufrym małżonkowie Chodylscy h. Ostoja. Mniemam zatem, że Jan urodził się w Lubachowy i jego akta mogą być w archiwum kościoła w Moskorzewie. Prawdopodobnie są do wglądu w archiwum diecezjalnym w Kielcach. Ja też się zastanawiałem i podejrzewałem nawet, że może być najmłodszym synem Michała seniora i Heleny Bronickiej - Jednak nie pasują latami. Pani Helena bardziej mogłaby być, ale jego babcią.
Z mojej orientacji ogólnej wynika, że jest pan potomkiem w prostej linii Michała Katerli seniora i Heleny Bronickiej. Zatem jeżeli się nie mylę i tak jest, to o tych pana prapra…dziadach mógłbym coś dopowiedzieć. Ponadto nic pan nie wspomina o wsi Tyniec gmina Oksa pow. Jędrzejów, a tam przecież zaraz po ślubie zamieszkali Katerlowie - dziadkowie Żeromskiego ze strony matki.
5.01.2011 20:50
Dzień dobry,

Panie Ryszardzie, jestem potomkiem brata Michała Katerli seniora - Józefa Katerli.
Wincenty Żeromski i Franciszka Józefa Katerla to moi praprapradziadkowie.
Rodzice Franciszki Józefy Katerli - Józef Katerla i Agnieszka Jackowska to moi prapraprapradziadkowie.
Rodzice Józefa Katerli - Józef Katerla (brat Michała Katerli seniora) i Barbara Paczko to moi praprapraprapradziadkowie (5 razy pra).
Rodzice Józefa Katerli seniora - Jan Katerla i Anna Romanowska to moi prapraprapraprapradziadkowie (6 razy pra). Jan Katerla był ojcem Michała Katerli seniora.

Bardzo mnie interesuje cała historia rodu Katerlów. Nie tylko moich przodków, ale wszystkich osób z tego rodu.
Z wielką chęcią przeczytam kolejne wiadomości na temat tego rodu. Na podstawie Pana wiadomości udało mi się kilka gałęzi Katerlów ze sobą powiązać i wzbogacić o wiele notatek.

Tak, o Tyńcu i Katerlach przeczytałem tylko pewne wzmianki. O ile dobrze pamiętam to Józef Katerla wżenił się w rodzinę Jackowskich i dlatego został w Tyńcu.
A czy zna może Pan przodków Agnieszki Jackowskiej, żony Józefa Katerli? Chciałbym i z tej strony odtworzyć drzewo genealogiczne.

Życzę wszystkiego dobrego!
Pozdrawiam!
6.01.2011 19:00
Witam pana.
No tak. W takim razie dziedzice jeżowscy to tylko dalecy pana krewni. Zbierałem wiadomości do swojej książki przed i po 2000 roku tj. blisko 10 lat temu. Jeszcze nie miałem komputera i aparatu cyfrowego do fotografii. Sporządzałem notatki. Dla lepszej przejrzystości pozostawiałem tylko te, które miały bezpośredni związek ze wsią Jeżówka, inne po prostu skasowałem. Dlatego dziś mało mam materiału postronnego o Katerlach. Szkoda, bo byłby teraz przydatnym. Nadmienię, że w 1 poł. XIX wieku wieś Zagórowa w olkuskim była własnością Ludwika Katerli. Podobnie wieś Zarogowa w miechowskim, też była własnością Ludwika Katerli, pytanie tylko czy chodzi o tą samą osobę. Katerlowie z Zarogowej spoczywają na cmentarzu w Nasiechowicach. Jest tam zachowany bardzo ładny grobowiec żelazny – niestety dziś już mocno uszkodzony z zaledwie jedną tabliczką, a na niej napis: Paulina z Politalskich Katerla. Żyła lat 23 zm. 8.II. 1849r. Obok niedaleko kamienny pomnik Onufrego Chodylskiego - zięcia Michała Katerli z Jeżówki.
Natomiast, jeśli chodzi o dalekie pana stryjostwo w Jeżówce to rzecz się ma następująco. Gdzieś około 1800 roku po śmierci teściów Tomickich, Michał Katerla sprowadza z Lubachowy do Jeżówki swoich rodziców. Mieszkają tu oboje jakieś 10 lat i tu umierają. Zostali pochowani w Tczycy. Groby zaginęły. Nie ma też żadnych tablic epitafijnych, gdyż te zostały zniszczone w czasie przebudowy kościoła w 1900 roku. ..Dnia 11 II 1811 roku zmarł Michał Katerla lat 61 dziedzic wsi Lubachowy, obecnie u syna pod nr 1 w Jeżówce zamieszkały o czym plebana tczyckiego przybyli powiadomić : syn Michał Katerla lat 37 dziedzic wsi Jeżówka i Feliks Bronicki lat 36 bezżenny, szwagier zmarłego. Upłynął zaledwie miesiąc i przed plebanem tczyckim stawili się ci sami panowie informując, że ..dn. 7 III 1811 roku zmarła Helena z Bronickich Katerlowa lat 65 licząca, w dopisku; syn i brat zmarłej. W tym czasie było w naszym dworze więcej rezydentów. Jakiś czas mieszkała tu prababka St. Żeromskiego Barbara z Paczków Katerlowa – stryjenka Michała gdyż była żoną brata jego ojca, Józefa. Syn tegoż stryjostwa także Józef dzierżył wówczas sąsiedzką wieś Brzozówkę. Ciekawe, dlaczego mama nie chciała mieszkać u syna i wolała krewnych? Mieszkała też we dworze Justyna Bronicka – samotna krewna matki Michała. O Jackowskich nic panu nie mogę powiedzieć. Pisze o nich Kazimiera Zapałowa i musi pan dotrzeć do jej książki. W Internecie można też zasięgnąć informacji o Jackowskich pod adresem; Genealodzy.pl Genealogia - Ziemianie Polscy XX w. cz.7. Można też zajrzeć do herbarza Bonieckiego, tam jest sporo o Jackowskich, tylko czy panu chodzi o tych h. Gozdawa, czy Ostoja, albo może bezherbowych?
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w budowie drzewa rodowego.
11.02.2011 16:25
Dzien dobry!

jestem z Litwy - I hope that I can write in English, please do answer in Polish, razumiem po polsku

I am interested in the information about Jozefa Katerlow (Katerla), b.1852 - d. 1895, she was a wife of Adam Wojdat (1840-1912) in Lithuania. They had a manor in Josvainiai, Litwa.

Jozefa Katerlow is my great-great-grandmother, but we do not know much about her origins. There is a story in the family that her father was Napoleon's army officer.

Can she be related in some way to Franciszek Katerla...?
11.02.2011 16:45
Laba diena!

Miło mi poznać dalekiego kuzyna!

Zapewne Pana praprababcia jest spokrewniona z Franciszkiem. Linia Katerlów litewskich i linia Katerlów polskich to jedna rodzina. Niestety nie wiem gdzie w dziejach znajdują się przodkowie, którzy łączą obydwa drzewa. Póki co cały czas szukam jakichkolwiek informacji. Jeśli będę wiedział cokolwiek nowego z pewnością tutaj napiszę.

Pozdrawiam!
18.04.2012 13:38
Witam,

Oto genealogia litewska ;

1Kazimierz Milwid h. Masalski + Katarzyna Narbutt wdowa po Kotowiczu
2 Antoni Franciszek Milwid 1785-? + Marianna Dulewicz (w tym pokoleniu) Hieronim Katerla + Józefa Katarzyna Giełgud
3 Aleksander Leopold Milwid 1813-? + Norberta Katerla 1826-?
Oraz
2 Marcelina Milwid 1792-? + Jakub Bereźnicki (Marcelina siostra w/w Antoniego Franciszka) moi przodkowie

Piotr Ossowski
30.04.2012 13:54
Pochodzę z rodziny Katerlów, ale niestety moje poszukiwania utknęły na Antonim Katerla (ur. 1828), jego żona to Franciszka Koj (ur. 1844). Wiem, że to niewiele informacji, szczególnie, że brak lokalizacji, ale czy jest jakieś możliwe pokrewieństwo z poprzednio wymienionymi Katerlami?
3.09.2012 12:10
Witam,
Szukam wszelkich/jakichkolwiek informacji o:
1. Sulnickich z Przedborza (znam indeksy ze strony rodu Strychalskich - www.rodzinastrychalskich.pl)
Ur. Ignacy Sulnicki w 1789r. był od kilku lat ekonomem starostwa przedborskiego (za czasów starosty Piotra Małachowskiego)
2. Katarzynie z Katerlów 1v Ignacowej Sulnickiej (ślub 1799, par. Moskorzew) 2v Taszyckiej (znam książkę Pani Kazimiery Zapałowej) - szczególnie zainteresowany jestem bliższymi informacjami o śmierci 1go męża i 2gim małżeństwie Katarzyny Katerli.
3. Kazimierze Sulnickiej córce Katarzyny Katerli i Ignacego Sulnickiego. W oparciu o metrykę jej ślubu z Ignacym Stępkowskim wnioskować można iż jej matka Katarzyna była córką Michała Katerli seniora a siostrą Michała Katerli juniora.
Pani Kazimiera Zapałowa, w swojej książce o rodzinie Żeromskiego, nieco odmiennie lokuje Katarzynę w drzewie Katerlów.
4 . Wszelkich bliskich krewnych wyżej wymienionych.
Pozdrawiam
Hubert Niewęgłowski
Strona z 3 < Poprzednia Następna >