Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Abramowscy z Prus Książ. i Król. Polacy, czy Niemcy?

20.01.2011 20:24
Witam,

Otóż, moja gałąź rodziny Abramowskich wywodzi się ze wsi Abramy w ziemi liwskiej, do której przybyli w 1468 r. Wiem, że protoplastą rodu był Jarosław de Rzebri oraz jego syn Abraham, którzy pochodzą z ziemi zakroczymskiej.

W czym leży problem? Przez przypadek natrafiłem na rodzinę Abramowskich z Prus Książęcych zamieszkujących okolice Pisza i Gołdapi. Według niemieckich stron internetowych, założycielem rodu był Paul von Pomyana. Pojawia się pewna niezgodność, otóż Abramowscy "mazowieccy" pieczętowali się Jastrzębcem, a nie Pomianem, choć w żadnych źródłach dot. "pruskich" Abramowskich nie pojawia się wzmianka nt. jakiegokolwiek herbu, natomiast występuje jako przydomek.
Synem Paul'a był Abraham von Pomyana, który prawdopodobnie założył wieś Jebrammen (pol. Abramy, dziś: Jabramowo, pow. gołdapski). Abraham miał 3 synów: Sigmunda (Zygmunta), Michaela (Michała) oraz Albrechta (Alberta). Po raz pierwszy nazwa "Jebrammen" pojawia się w 1554 r. w akcie kupna 70 łanów ziemi (ok. 2 tys. ha) we wsi Stablauken (pol. Stabławki) przez Michael'a (syna Abrahama)i Albrechta von Zipperken ze starostwa piskiego. Prawdopodobnie ów rodzina wywodziła się ze wsi Zipperken (pol. Czyprki). Wracając do najstarszego syna Abrahama, Zygmunta. Akt kupna z 1558 r. wystawiany przez Caspara von Lehndorff, wspomina Zygmunta z Gebrannofa z piskiego. W 1559 r. podpisał się Gebranoufski. Jego synowie: Stenzeln, Bastian, Hans i Albrecht z biegiem lat piszą się Abramofsky. Datuje się, że nazwisko Abramowski lub podobne jego formy kształtują się już pod koniec lat 60 XVI wieku. Pod koniec tegoż wieku wymienia się tylko spolszczoną formę "Abramowski". Należy zauważyć, że Abramowsky lub Abramowski nie pochodzili z Mazur lub Prus.
Co ciekawe "O ludności polskiej w Prusiech niegdyś krzyżackich" W. Kętrzyńskiego stwierdza:
Abramowski h. Jastrzębiec, w Prusach i woj. trockim; swoje nazwisko wzięli od wsi Abramy w Prusach.
W 1584 roku dziedziczył w tej wsi Zygmunt Abramowski (Kętrz.). Posiadali te dobra do 1670 r., kiedy to zostały sprzedane rodzinie Szamborskich.

Szamborscy (Szymborsy) pochodzą ze wsi Szymbory, 0,5 km od Abramów na Mazowszu.

Nie znam żadnych koligacji rodziny Abramowskich z rodziną/wsią Zipperken.
Ostatnio udało mi się "dokopać" do bardzo licznej gałęzi Abramowskich z Prus Królewskich (Westpreussen), m.in. ze Świecia, Cichego, Lisnowa, Lubawy, Brodnicy, Grudziądza, Elbląga, Płowęża i Jajkowa. Warto zauważyć, że wszyscy byli wiary ewangelickiej.

Powiem szczerze, mimo wielu stron zapisek pogubiłem się Chciałbym dowiedzieć się skąd pochodzą tak naprawdę Abramowscy, z Polski czy z Prus.
Bardzo bym prosił o jakąkolwiek pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedzi (5)

7.02.2011 22:02
Witam serdecznie, po przeczytaniu stwierdziłem ,że powinienem coś wyjaśnić. Chodzi mianowicie o fakt herbu Abramowskich z mazowsza, pomimo iz sam zawsze uzywam jastrzebca dla mojego rodu(Abramowskich na Abramach par.Kałuszyn) to jednak istnieje duże prawdopodobieństwo iz Abramowscy mazowieccy byli jasieńczykami ze wzgledu na fakt,iz jasieńczykami byli Żebrowscy, a przeciez protoplasta Abramowskich -Abram-"Żebrowski".
Jest to o tyle ciekawsze ,że różni heraldycy połaczyli te dwa rody? Podając tym samym ,że Abramowscy w Prusiech są linią mazowiecką, inni natomiast odwrotnie. Napewno błedem było połaczenie "Abramowski h. Jastrzębiec, w Prusach i woj. trockim; swoje nazwisko wzięli od wsi Abramy w Prusach.
W 1584 roku dziedziczył w tej wsi Zygmunt Abramowski (Kętrz.). Posiadali te dobra do 1670 r., kiedy to zostały sprzedane rodzinie Szamborskich, w jeden zapis, gdyż ostatnia część tego wpisu dotyczy wsi Abramy w parafii Kałuszyn( z racji sprzedazy części wsi Szymborskim vel Szamborskim, a pozostałe Abramowskich w Prusiech.
8.02.2011 12:12
Po przeanalizowaniu faktów i zastanowieniu się nad Pańskim pytaniem , stwierdziłem iz najprawdopodobniej , są to odrębne rody.Napewno Abramowscy mazowieccy , jako ród wytworzyli się wczesniej gdyż w II połowie XVw natomiast Pruscy w I połowie XVIw). Chociaż to do końca nie jest pewne , aczkolwiek napewno mazowieccy byli pierwsi.Być może heraldycy znali fakty łączące te dwa rody, ale już nie opisywali tych połączeń, gdyż Abramowscy mazowieccy , byli małym i zaściankowym rodem szlacheckim. Nie wszystko co podawali heraldycy było zgodne z prawdą np. Seweryn Uruski w Rodzinie Herbarzu Szlachty Polskiej podaje"Abramowski h. Waga-Stefan Abramowski,towarzysz choragwii pancernej i żona jego Justyna z Chojeckich, nabyli w 1665r. Ostrów w województwie połockim od Butowicza..." wyodrebniając tych Abramowskich jako inny ród od mazowieckich Abramowskich . Tymczasem ustaliłem że w podobnym chronologicznie okresie , a dokładniej w 1676r. Jabramy 10 osób- 4 rodziny w tym 3 Abramowskich – Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie, 750. Stanisław , Andrzej Jabramowski, wdowa Jabramowska; Jakub Chojecki. Regest Pogłównego Prowincyi Wielko- Polskiey. Być może jest to zbieg okoliczności lecz przyjmując za prawdziwą hipotezę o wspólnym pochodzeniu obydwu rodów należy stwierdzić ,iż Stefan Abramowski pochodził z Abramów , rodowej wsi , gdzie ożenił się z Justyną Chojecką – krewną bądź córką Jakuba Chojeckiego, który w owym czasie zamieszkiwał Abramy! Co więcej z linni tych Abramowskich pochodził Edward Abramowski znany filozof, jeden z twórców polskiej spółdzielczości. Jakiś kilka lat temu nawiazałem kontakt z Panem K. Abramowskimz Trójmiasta, który to twierdził ,iż jest spokrewniony z wyżej wymieniomnym Edwardem Abramowskim, ale w przeciwieństwie do Uruskiego ,jego babka twierdziła że ich ród Abramowskich pieczetował się jastrzębcem? Tego typu i tym podobnych niejasności pochodzących z herbarz oraz innychźródeł jest o wiele więcej ,więc możliwe ,że i w przypadku omawianego tematu także postawiono błędną hipotezę?
16.03.2011 19:27
Witam!
Jeśli można - chciałbym trochę odbiec od głównego tematu.
Wpierw może moje powiązania z Abramowskimi:
Piotr Abramowski poślubił Franciszkę z Mroczków , z tego związku w roku 1809 (30 stycznia) urodziła się w Szymborach Marianna.
Marianna wyszła za Aleksandra Milewskiego (syna Mateusza i Małgorzaty z Roguskich) w roku 1827
jednym z owoców tego małżeństwa była Tekla Milewska ur 23.09.1835 w Milewie - moja 3xpra babka, żona Dyonizego Sroczyńskiego, zmarła 24 czerwca 1893 w Warszawie

Interesują mnie wiadomości z przełomu XVIII i XIX wieku o tzw "życiu codziennym" okolicy, związkach cała "otoczka" kałuszyńskich okolic

Służę informacjami, jeśli przydadzą się komuś do uzupełnienia drzewa (kopie ASC etc)

Pozdrawiam serdecznie
3.09.2023 17:55
Moja babcia że strony mamy miała na nazwisko Abramowska i pochodziła z Witów.
3.09.2023 17:58
Miała na imię Zofia i z tego co wiem miała dwóch braci (o tyłu wiem) jedem miał na imię Władysław a drugi chyba Edward. Wszyscy dostali w spadku pola w "Tarałach".