Syn Symeona Tacikowskiego i Pauliny z domu Liżewskiej. Urodził się w Stanisławowie 5 października 1843 roku o godzinie 5-ej po południu. Ojcem chrzestnym był Franciszek Maksymilian. W chwili śmierci matki miał 5 lat. Prawdopodobnie przez jakiś czas po jej śmierci przebywał u rodziny Liżewskich w Warszawie. Maksymilian mając dziewiętnaście lat ożenił się z Elżbietą Dobosiewicz (lat dwadzieścia), córką Pawła i Marianny z domu Ciuchcińskiej. Ślub ich odbył się w Stanisła-wowie 1 lutego 1863 roku, udzielono go na podstawie dyspensy Arcybiskupa Archidiecezji NR 476. Byli spokrewnieni - 4 pokolenie. Działo się w Stanisławowie Dnia Szesnastego Listopada Tysiąc osiemset czterdziestego drugiego roku o godzinie piątej po południu Stawił się Paweł Dobosiewicz lat dwadzieścia pięć liczący, kowal w Stanisławowie zamieszkały w obecności Michała Skuzy lat dwadzieścia dwa i Błażeja Ołdaka lat trzydzieści mający obydwóch mieszczan w Stanisławowie zamieszkałych i okazał nam dziecię płci Żeńskiej urodzone tu w Stanisławowie dnia wczorajszego urodzone o godzinie piątej po południu z jego małżonki Maryanny z Ciuchcińskich lat dwadzieścia jeden mającej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym w dniu wczorajszym nadane zostało imię Elżbieta. Rodzicami jego chrzestnymi byli Błażej Ołdak i Franciszka Pisarska. Akt ten ...
Maksymilian i Elżbieta mieszkali w Stanisławowie mieli dziewięcioro dzieci, z których sześcioro prawdopodobnie zmarło w dzieciństwie.
DZIECI MAKSYMILIANA I ELŻBIETY:
1. MARIANNA – ur. 1864 r. zm.1865 r. 2. MARIANNA – ur. 1865 r. zm.1866 r. 3. ANTONI – ur. 1867 r. zm. 1867 r. 4. LEON – ur. 1869 r. 5. JÓZEFA – ur. 1870 r. 6. JÓZEF – ur. 1872 r. zm. 1903 r. 7. PAULINA – ur. 1875 r. zm. 1918 r. 8. ZOFIA – ur. 1878 r. zm. 1882 r. 9. STANISŁAW – ur. 1882 r. zm. 1944 r.
Nie udało się ustalić gdzie i kiedy zmarli Maksymilian i Elżbieta. Także losy ich dzieci są bardzo mało znane. Udało się właściwie zebrać tylko informacje o ich synu Stanisławie. Podobno Maksymilian zmarł w Stanisławowie. Jego żona Elżbieta zmarła rzekomo mając ponad 70 lat (ok. 1915 r.). Opiekowała się nią córka Paulina, która była panną.
NR 5 Stanisławów miasto. Działo się w Stanisławowie dnia pierwszego lutego tysiąc ośmet sześćdziesiątego trzeciego roku o godzinie pierwszej po południu. Wiadomo czynimy iż w przytomności świadków Pawła Ciuchty lat trzydzieści pięć i Karola Boruckiego lat trzydzieści trzy liczących, obydwóch mieszczan w Stanisławowie zamieszkałych, na dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo między Maksymi-lianem Tacikowskim młodzianem w Stanisławowie przy ojcu zamieszkałym, synem Symeona Tacikowskiego w Stanislawowie na gospodarstwie zamieszkałego i niegdyś Pauliny z Liżewskich Tacikowskiej urodzonym tu Stanisławowie lat dzie-więtnaście mającym a Elżbietą Dobosiewiczówną panną uro-dzoną tu w Stanisławowie z Pawła i Maryanny z Ciuchciń-skich małżonków Dobosiewiczów w Stanisławowie na go-spodarstwie rolnem zamieszkałych lat dwadzieścia mającą, tu w Stanislawowie przy rodzicach zostającą i zamieszkałą. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi w Kościele Para-fialnym tutejszym w dniach osiemnastym, dwudziestym stycznia i pierwszym lutego roku bieżącego ogłoszone. Prze-szkoda zaś wynikająca z pokrewieństwa w stopniu czwartym zniesioną została dyspensą przez Jaśnie Wielmożnego Arcybi-skupa Archidiecezji Warszawskiej pod dniem dwudziestym ósmym stycznia roku bieżącego za numerem czterysta siedem-dziesiąt sześć wydaną. Jako też zezwolenie ustne ojca nowożeńca i rodziców nowo zaślubionej było oświadczone. Nowi małżonkowie oświadczają iż umowy przedślubnej z so-bą nie zawarli. Obrzęd religijny był dopełniony przez Xsiędza Walentego Trembińskiego proboszcza parafii Stanisławów. Akt ten stawającym i świadkom przeczytany przez Nas tylko podpisany, gdyż stawający i świadkowie pisać nie umieją. X. W. Trembiński prob. par. Stanisławów.