Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Rączkowski Ludwik

13.03.2011 17:15
Rączkowski Ludwik Ludwik Rączkowski - najmłodszy syn Wincentego i Wiktorii Rączkowskich. Urodził się 9 maja 1892 roku w Siarach. Śladem swojego starszego brata Józefa przeszedł podobną drogę ku zdobyciu wykształcenia. Było mu zapewne łatwiej, niż bratu, mając w nim oparcie i będąc pod jego opieką. Początkowe lata nauki to szkoły w Siarach i Gorlicach, a nastepnie lata nauki w C.K. Pierwszej Wyższej Szkole Realnej w Krakowie, w której w 1911 roku złożył egzamin maturalny, na podstawie którego uznano go dojrzałym do studiów politechnicznych. Po pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym Ludwik studiował w latach 1911 -1914 na Politechnice Lwowskiej budowę maszyn, kurs górniczy, oraz w Akademii Górniczej w Leoben w Austrii.
W czasie nauki w Krakowie i studiów we Lwowie i w Leoben podstawą utrzymania się były udzielane korepetycje i skromna pomoc brata Józefa. Studia ukończył Ludwik Rączkowski w 1914 roku. Lata 1914 -1918 wypełniałniła służba wojskowa. W 1914 roku został powołany do wojska austryjackiego. W Karpatach wzięty do niewoli, trafił na Syberię do Omska. W roku 1917 Ludwik Rączkowski uciekł z Syberii, jadąc przez Moskwę do Mińska. W Mińsku wstąpił do I-go Korpusu Muśnickiego, będąc komendantem kompanii sztabowej . Należał do P.O.W. i prowadził akcje w korpusie razem z pułk. Lisem - Kulą. Po likwidacji korpusu pracuje dalej w Kijowie w P.O.W. W 1920 roku wstępuje jako ochotnik porucznik do wojska, zostaje przydzielony do Wydziału II D.O.K. Kraków.
W 1920 roku Ludwik Raczkowski współpracował ze swym bratem Józefem. Związani byli z ludowcami ze Stronnictwa Piast, a Wincenty Witos w okresie przedwyborczym w 1919 roku wysyłał L. Rączkowskiego na zebrania, był wtedy sekretarzem Stronnictwa, doskonałym „ gadaczem” na wielkich wiecach, ponieważ miał i potężny głos, i dar wymowy.
W 1921 roku został wicedyrektorem handlowym Związku Ekonomicznego Kółek Rolniczych w Krakowie.
W latach dwudziestych Ludwik Rączkowski pracuje również w Fabryce Maszyn Rolniczych „Odlew” w Krakowie i w krakowskim biurze Odlewni Żelaza i Metali „Potęga” przy ulicy Basztowej, w 1924 roku zostaje dyrektorem krakowskiego Towarzystwa Fabryk Maszyn Rolniczych.
W latach 1920 – 1927 prowadził ożywioną działalność polityczną w PSL Piast
w Krakowie, pełniąc m. in. funkcję prezesa Oddziału Organizacyjnego Stronnictwa. Działał w Kole Inteligencji Ludowej i Małopolskim Towarzystwie Rolniczym. Od 1934 roku był prezesem Komitetu Chłopskiego Stronnictwa Ludowego na woj. Krakowskie, a zarazem wydawca i redaktorem „Gazety Chłopskiej”, organu Stronnictwa. W 1938 roku zostaje posłem na sejm II RP z ramienia Stronnictwa Ludowego. W latach trzydziestych został odznaczony Krzyżem Niepodległości.
Ludwik Rączkowski od 1946 do 1949 roku był sekretarzem wojewódzkim PSL Nowe Wyzwolenie w Krakowie. Pracował również w wydawnictwie tygodnika „Jedność Ludowa”. Od 1950 do 1960 roku był kierownikiem Działu Produkcji Eksportowej Okręgowego Związku Spółdzielni Inwalidów w Krakowie. W 1959 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za pracę w organizacji spółdzielni inwalidzkich. W 1960 roku przeszedł na emeryturę. Był żonaty z Wiktorią z Krukowskich, miał syna Andrzeja i córkę Krystynę.
Ludwik Rączkowski zmarł na zapalenie płuc 26 lipca 1968 roku w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

za: Polski Słownik Biograficzny, Józef Rączkowski "Wśród Polityków i Artystów" ( ze wspomnień redaktora) 1969 LSP