Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bispink

2.11.2008 19:31
[imglewa]http://www.divshare.com/img/thumb/5728198-dbb.jpgBispink h. własnego, v. Bisping, Biszpink, używają przydomku von Gallen. Bispingowie zamieszkiwali powiat starodubowski.
Podpisali elekcję Jana III, pisali się z województwem smoleńskim i mińskim na elekcję Augusta II.
Aleksandra z Bispingów Święczycowa i Józefa z Bispingów Wojczyńska założyły w XIX wieku Ordynację Massalańską dla Bispinków na Litwie.
Przywilej cesarza Rudolfa II z 1609 r., poświadczający, że przodkowie Jana Bispinga, który pierwszy z tej rodziny przeniósł się na Litwę i tam osiadł, pochodzą ze starożytnej szlacheckiej rodziny i piastowali różne urzędy w m. Monasteryjskiem, tak herb tej rodziny opisuje: na tarczy w połowie ściętej, w dolnym polu błękitnym, gwiazda ośmiopromienna złota, w górnym białym trzy winne grona, każde z nich ozdobione trzema zielonymi liśćmi; w szczycie hełmu ozdobionego piórami strusimi, w pośrodku błękitnym, a z boków białymi, na których skręcona wstęga tychże kolorów, dwa skrzydła błękitne, w pośrodku których nad wstęgą trzy winne grona, a pod nią gwiazda, jak na tarczy.

• Jan Biszpink, kleryk miasta i diecezji monasterskiej 1479 r. w Rzymie.
• Jan, 1765 r. horodniczy, 1767 r. podstoli, 1773 r. pisarz ziemski, 1781 r. chorąży, 1786 r. marszałek starodubowski, w końcu kasztelan pierwszy i ostatni starodubowski 1793 roku. W 1776 r. kawaler orderu Św. Stanisława.
[Bon. I 272-273 ]