[herb_lewa]korwin1. Bardzo popularne i często spotykane nazwisko Piotrowski powstało od imienia Piotr i od miejscowości, w których nazwie znajduje się imię Piotr ( „Piotr” + „owski” ) .
2. Piotrowscy wywodzili się z wielu różnych rejonów Polski, potem część z nich przemieściła się na Kresy Wschodnie ( na Litwę, Białoruś i Ukrainę ), zaś po rozbiorach - do Cesarstwa Rosyjskiego. Dlatego nie można mówić o jednym rodzie, z którego powstały różne linie genealogiczne, lecz raczej mamy do czynienia z wielu niezależnymi rodami, które powstały w różnym okresie i w różnych województwach. Legitymowali się oni co najmniej 27 herbami i kilkunastoma przydomkami, co jeszcze bardziej uprawdopodabnia tę hipotezę.
3. Z ogólnej populacji Piotrowskich o szlacheckim pochodzeniu, wyodrębnienie oddzielnego rodu Korwin-Piotrowskich jest dosyć skomplikowane, ponieważ legitymowali się oni dwoma herbami:
KORWIN i ŚLEPOWRON, a co szczególnie mylące - ta sama rodzina wpierw używała jednego, a potem drugiego herbu. Jako przykład można przytoczyć rodzinę Stanisława, sekretarza królewskiego, który w 1775 roku wraz z szlachectwem otrzymał herb Ślepowron, lecz jego wnukowie podczas legitymowania się w 1887 roku używali już przydomku Korwin, co świadczy o tym, że Ślepowrona zamienili na Korwina. Podobnie zamieniali Ślepowrona na Korwina członkowie innych rodów - widać był to ówcześnie panujący trend.
Dodatkowym utrudnieniem jest też mylne legitymowanie się przez niektórych Piotrowskich herbem
Abdank zamiast herbem Ślepowron, przez to te same osoby znajdują się w herbarzach raz, jako legitymujące się Ślepowronem, w drugim miejscu, jako używające herbu Abdank.
4. Jednakże przyjęto w genealogii rodu Korwin-Piotrowskich przypisanie ich do dwóch równorzędnie traktowanych herbów: herbu Korwin i herbu Ślepowron, mimo, że przydomek Korwin wyraźnie wskazuje na herb Korwin.
Zapraszam na Stronę Internetową Korwin-Piotrowscy http://www.korwin-piotrowscy.strefa.pl
Opracował: Witold Antoni Ciechanowicz