Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bienicki

8.11.2008 23:51
[imglewa]http://2.bp.blogspot.com/_Jo-vKOvVvyU/SRYc3_WGbwI/AAAAAAAAAs4/Zf52xM2KOGc/s320/image002.jpgBienicki h. Natarcz, v. Bieniecki, z Bienicy w powiecie oszmiańskim.
Wg Kojałowicza przodkiem tej rodziny był szlachcic nazwiskiem Natarcz, który w nagrodę za obronę zamku w Krewie przed Krzyżakami, dostał od w. ks. Gedymina na pamiątkę ten herb, a zarazem znaczne włości, położone nad rzeką Bienicą w W. Ks. Litewskim.
Bohdan Pawłowicz Bienicki otrzymał 1506 r. od Aleksandra Jagiellończyka kawał puszczy w powiecie trockim, nad rzeką Kirsną.
B-ccy podpisali elekcję Stanisława Augusta w 1764 r. z powiatem wołkowyskim. Podpisali też manifest szlachty litewskiej w 1763 r.
Herb — w polu czerwonym strzała między dwiema blankami; na hełmie w koronie ręka zbrojna trzyma w lewo dzidę żelazem w górę.

• JERZY Bienicki, stolnik grodzieński, jeden z zaufanych dworzan Jana Kazimierza, w r. 1658 został wysłany do Moskwy dla zawiązania układów o pokój; wróciwszy z tej misji, został księdzem i był kanonikiem i kustoszem wileńskim, następnie regentem kancelarii większej litewskiej i sekretarzem królewskim 1662 r.
[Bon. I 244-245; Urus. I 197 ]

[biografie]Bienicki

http://polishgenealogy.blogspot.com/200 ... nicki.html

Odpowiedzi (1)

22.04.2010 09:56
BIENICKI h. NATARCZ. Herb—w polu czerwonem strzała między dwiema bankami; na hełmie w koronie ręka zbrojna trzyma w lewo dzidę żelazem w górę.
Podług Kojałowicza przodkiem tej rodziny był szlachcic, nazwiskiem Natarcz, który w nagrodę obrony zamku krewskiego, oblężonego przez Krzyżaków, dostał od wiel. ks. Gedymina na pamiątkę ten herb a zarazem znaczne włości. Po jednym z jego potomków, po Włodzimierzu, zostało 8 synów, z których dziedziczący na majętnościach, położonych nad rzeką Bienicą, w w. Ks. Litewskiem, mieli wziąć nazwisko Bienicki; zdaje się jednak, że szlachectwo tej rodziny nie sięga jak czasów Aleksandra Jagiellończyka, który Bohdanowi Pawłowiczowi Bienickiemu nadał w nagrodę zasług pewne ziemie nad rzeką Kirsną, w wojew. trockiem, syn tego Bohdana Marcin, pisarz ziem. miński, z żony N. Makarowicz miał syna Daniela, po którym z dwóch żon, Uniehowskiej i Wołłowiczówny zostało kilku synów, z których: 1) Eustachy poległ w bitwie ze Szwedami pod Białym Kamieniem w Inflantach; 2) Jan, 3) Mikołaj, stolnik grodzieński, pułkownik wojsk litewskich, wojownik przeciw Szwedom, a jego syn Jerzy, stolnik grodzieński, jeden z poufnych dworzan Jana Kazimierza, a w r. 1658 wysłany był do Moskwy dla zawiązania układów o pokój; wróciwszy z tej misyi, został księdzem i był kanonikiem i kustoszem wileńskim, następnie regentem kancelaryi większej litewskiej i sekretarzem królewskim 1662 r. (V. L.). Józef, Michał i Inocenty podpisali manifest szlachty litewskiej 1763 roku.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego