Kardynał August Hlond (1881-1948), Prymas Polski,
Urodził się 5 lipca 1881 r. w Brzęczkowicach na górnym Śląsku. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum w Mysłowicach wstąpił do salezjanów we Włoszech. W latach 1897-1900 studiował filozofię na Uniwersytecie gregoriańskim w Rzymie. W 1905 r. przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie. W kolejnych latach pracował jako przełożony i dyrektor zakładu salezjańskiego w Przemyślu i Wiedniu.
Był administratorem apostolskim Górnego Śląska, pierwszym biskupem diecezji katowickiej, a w 1926 r. został powołany na arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego oraz Prymasa Polski. W 1927 r. został kardynałem i metropolitą warszawskim.
Kardynał Hlond myślał o wychodźcach polskich, którzy przeżywają ciężki los poza granicami ojczyzny. Odwiedzał ośrodki polonijne za granicą i często powtarzał: "Na wychodźstwie dusze polskie giną".
W 1931 r. papież Pius XI mianował go Protektorem Polonii. Kardynał podjął się powołania do życia w 1932 r. nowego zgromadzenia zakonnego do opieki nad emigrantami polskimi - Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Dziś to Zgromadzenie obejmuje troską duszpasterską Polaków mieszkających na stałe i przebywających czasowo w następujących krajach: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, RPA, Australii, Nowej Zelandii, we Włoszech, Francji, w Niemczech, Holandii, Anglii, Szkocji, Irlandii, Islandii, na Węgrzech, Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie.
Źródło: Instytut Duchowieństwa