Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Testament Józefa Krukowskiego

16.11.2008 13:12
1768 roku listopada 10 dnia (wypis z miejskich ksiąg Łuckiego zamku)

Szlachcic Franciszek Krukowski dał do wpisu w miejskie księgi łuckie testament swojego zmarłego ojca rotmistrza Jego Królewskiej Mości, szlachcica Józefa Krukowskiego podpisany własnoręcznie następującej treści:

W imię Świętej Trójcy Ojca, Syna i Świętego Ducha Amen.

[blok]Ja rotmistrz wojsk Jego Królewskiej Mości zmarłego szlachcica Franciszka Krukowskiego syn, świętej pamięci Bazylego Krukowskiego wnuk przeżywszy wiele lat tak na służbie umiłowanej ojczyzny jak i w domu z umiłowaną rodziną jestem już sędziwy i osłabiony na zdrowiu i siłach, jak wszyscy śmiertelni, chcę póki mam zdrowy jeszcze umysł i pamięć, a nie znam czasu, w którym wypełni się moja służba dla Boga, rozporządzić dobra moje.
Po pierwsze duszę moją oddaję Bogu, ciało moje jako proch ziemi oddaję, a całą resztę ojcowizny Holeszów składającą się z siedemnastu chłopów, ze wszystkimi chłopami i wszystkim dobytkiem, sprzętami, jak również wszystkie ruchomości, konie, stada, bydło rogate i nierogate, meble, srebro, złoto, sprzęty gospodarskie i domowe zapisuję i przekazuję dla użytkowania i rozporządzania umiłowanej mojej żonie Annie ze Słowickich Krukowskiej do ostatnich dni jej życia. Po długoletnim da Bóg jej życiu wspomniane ruchomości i nieruchomości majątkowe nikomu innemu tylko umiłowanemu synowi naszemu mają się dostać i tak ma być. Jeśli by mojej umiłowanej żonie podobało się coś z dożywotniego majątku synowi naszemu ustąpić to ma to uczynić
W gotówce 200 złotych polskich, z nich 120 naszemu furmanowi Matwiejowi zapisuję i go od poddaństwa na zawsze z żoną jego Paraszką oswobadzam, a 80 złotych polskich na pogrzebanie ciała mojego przeznaczam. Sumę 5ooo złotych polskich u szlachcica Jana Szmidowicza podkomorzego Łęczyckiego złożone na procenty, z rocznym procentem synowi mojemu Franciszkowi Krukowskiemu powierzam, darowuję i wziąć do ręki pozwalam.
Tak poczyniwszy rozporządzenie całego majątku mojego żegnam się z Wami ukochana żono i ukochany synu, polecam Was opatrzności, daję błogosławieństwo ojcowskie.
Własnoręczny podpis, pieczęć , podpisy zaproszonych przyjaciół

Zaproszony do podpisania testamentu Aleksander Nowoszwedzki
Zaproszony do podpisania testamentu Mikołaj Ołdaczyński

Holeszów listopada 6 dnia 1767 roku
[blok][blok]