Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jeziorek - Uszew/Chronów - województwo małopolskie

2.02.2012 21:42
Najpierw słów kilka o Chronowie i Uszwi. Poniżej zamieszczam wpisy ze Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
odnośnie Chronowa vol. 1 (1880 rok) s. 645;
odnośnie Uszwi vol. 12 (1892 rok) s. 854

Starałem się zachować oryginalny zapis, jednak niekiedy, dla zwiększenia czytelności tekstu, dokonałem zmian.

Chronów z Borowną i Łopuszną - wieś, powiat bocheński, o 4 kilometry od Wiśnicza, 1212 morg. rozl., w tem 801 m. roli ornej, 115 domów, 770 mieszk., parafia katol. dek. brzeskiego w miejscu, wiernych 897. Kościół paraf. pod wezwaniem św. Ducha, nie wiadomo kiedy wybudowany, lecz istniał już w r. 1546;
od 1546 do 1784 filialny starowiśnicki, ma akta od r. 1782; szkoła ludowa 3-klasowa, położenie pagórkowate, gleba żytnia, niezbyt urodzajna.

Uszew z Zawadą - wieś, powiat brzeski, nad Uszwicą (dopływ Wisły), w okolicy pagórkowatej, urozmaiconej lasami bukowemi. Gleba jest żytnia, średnio urodzajna. Wieś należąca dawniej do biskupów krakowskich jest zamożną i dobrze zabudowaną; posiada parafię rzymsko-katolicką i szkołę 3-klasową, kościół murowany,
z wieżą, zbudowany w miejsce spalonego w 1806 roku. Rok założenia parafii niewiadomy, była jednak za Długosza (L. B., II, 276) i miała kościół drewniany p. t. WW. ŚŚ. Parafia należy do dekanatu brzeskiego. Wraz z obszarem dworskim kameralnym ma wieś 288 domów i 1577 mieszkańców; 1541 rz.-kat. i 36 izrael. Pos. więk. wynosi 228 mr. roli, 27 mr. łąk, 1512 sąż. ogr., 3 mr. past. 244 mr. lasu i 1 mr. 378 sąż. parcel budowlanych; pos. mn. ma 1092 roli, 216 łąk i ogrodów, 50 pastwisk
i 94 mr. lasu. Za Długosza było tu 18 łan. km., w r. 1581 zaś 14 łan km., 11 zagr. z rolą, 1 kom. z bydł., 5 kom. bez bydła, 1 rzemieślnik i karczmarz na półłanku. Przez wieś prowadzi gościniec z Brzeska do Tymowy. Najbliższa stacya poczt. i tel. jest w zakładach fabrycznych Goetza w Okocimiu (3,7 klm.). Wólka Zawada leży
na płd. Graniczy na płn. z Porębą Spytkowską, na płd. z Gnojnikiem i Zawadą Wielką, na zach. z Chronowem a na wschód przez lasy z Dołami i Łomowem.

Oto kolejne wpisy dotyczące historii Chronowa i kościoła parafialnego. Pochodzą ze strony http://www.chronow.katolicki.eu/historia.html

1232 - Prawdopodobny rok wybudowania pierwszego drewnianego kościoła (raczej kaplicy grodowej Gryfitów).
1326 - Najstarszy znany zapis wymieniający parafię odnaleziony w spisie dziesięciny papieskiej.
1375 - Budowa pierwszego kościoła parafialnego w Chronowie.
1398 - Najstarsza notatka o istnieniu kościoła i parafii w Chronowie odnaleziona w zapisach sądu ziemskiego krakowskiego.
1465 - Pierwsza pisemna notatka o szkole parafialnej w Chronowie.
1520 - Prawdopodobny okres datowania obrazów kościelnych.
1529 - Notatka o uposażeniu plebana: "dziesięcina snopowa wartości 10 grzywien z całego Chronowa oraz kopa groszy od 7 zagrodników z Borównej".
1539 - Biskup Piotr Gamrat wyniósł probostwo w Starym Wiśniczu do godności prepozytury i erygował przy niej kolegium mansjonarzy.
1545 - Piotr Kmita z Wiśnicza zakupił cząstki ziemi w Chronowie i Łopusznej.
1546 - 15 grudnia Biskup Samuel Maciejowski wcielił parafię jako wikarię wieczystą do parafii w Starym Wiśniczu. Kościół w Chronowie otrzymał status kościoła filialnego lub kapelanii. Patronat nad kościołem przejął Piotr Kmita z Wiśnicza. Stan ten trwał do 1784 roku. W drugiej połowie XVIII w. w pożarze plebanii Starego Wiśnicza spłonęły też wszystkie księgi metrykalne Chronowa.
1562 - Założenie zakamuflowanego zboru ariańskiego przez część szlachty zagrodowej i chłopów. Kościół pozostał w rękach katolików.
1570 - Źródła kościelne zanotowały informację o trzech szlachcicach chronowskich, którzy byli szczególnie aktywnymi propagatorami arianizmu.
1585 - Łopuszna należąca do parafii Gnojnik, z powodu utraty kościoła zajętego przez arian, przyłącza się do Chronowa. W 1596 roku, informuje o tym wizytator Biskupa Jerzego Radziwiłła.
1596 - Z akt powizytacyjnych archidiakona Krzysztofa Kazimierskiego i przekazu Jana Długosza dotyczących uposażenia kościoła i parafii w Chronowie wynika, że kościół posiadał łan ziemi, na który składały się trzy pola: Grondy, Farzyna i Stronie. W Grondach koło potoku stała plebania otoczona ogrodem, a opodal niej były dwa stawy rybne i młyn. Poza tym pleban otrzymywał dziesięcinę snopową od łanów ziemiańskich i zagrodników z Chronowa oraz od łanów ziemiańskich i jednego kmiecia z części Borównej.
1638 - Założenie przy kościele bractwa Świętego Ducha, którego zadaniem miało być wyplenienie "błędów ariańskiej herezji.
1639 - Ufundowanie przy kościele przytułku dla kalek, starców i ubogich. Fundatorem i dobroczyńcą przytułku był sekretarz królewski, Jan Chronowski, który w testamencie z dnia 18 lutego legował na przytułek kwotę 2 tysiące florenów, zabezpieczoną na dobrach w Chronowie i Borównej.
1668 - Sukcesor Jana Chronowskiego Jan Kazimierz Chronowski potwierdził zapis testamentalny Jana Chronowskiego,.
1685 - Proboszcz starowiśnicki i kapelan chronowski, ks. Paweł Dudzicki podjął trud budowy nowego kościółka w miejscu starego, który uległ naturalnemu zniszczeniu. Kościół wzniesiono w okresie od 7 maja do 8 września.
1687 - Konsekracja nowej (stojącej do dziś) świątyni przez biskupa Mikołaja Oborskiego.
1772 - Pierwszy rozbiór Polski, Chronów pod zaborem monarchii austriackiej.
1773 - Odnowienie aktu przynależności parafii chronowskiej i kościoła do prepozytury w Starym Wiśniczu. Skasowano prepozyturę starowiśnicką i klasztor karmelitów.
1784 - ]Na plebani osiedli na stałe komendarze, którzy pełnili funkcje proboszczów. Pierwszym z nich był ks. Andrzej Cervus, który założył nowe księgi metrykalne dla Chronowa, Łopusznej i części Borównej.
1786 - Utworzono nową diecezję tarnowską, którą usankcjonował papież Pius VI bullą z 13 marca. W ramach diecezji utworzono nowy dekanat brzeski, któremu został podporząd­kowany kościół w Chronowie.
1817 - Szkółka parafialna przestaje istnieć, a w budynku szkolnym zamieszkał organista, który w posługach kościelnych zastąpił nauczyciela.
1826 - Diecezję tarnowską ostatecznie zatwierdził papież Leon XII bullą z dnia 23 kwietnia.
1827 - Biskup tarnowski Grzegorz Tomasz Ziegler utworzył w Chronowie niezależną kapelanię.
1828 - Potoccy oficjalnie zrezygnowali z patronatu nad kościołem.
1857 - 18 lutego biskup tarnowski Józef Alojzy Pukaiski przywrócił kościołowi pełne prawa parafialne. Pierwszym proboszczem restytuowanej parafii został ks. Augustyn Nowicki.
1858 - Najbogatsza właścicielka części Chronowa Marianna Jastrzębska przejęła patronat nad kościołem.
1867 - Do organistówki dobudowano z inicjatywy ks. Józefa Rosnera oddzielną izbę szkolną, która służyła dzieciom do 1902 roku.
1868 - Ks. Józef Rosner generalnie odnowił wnętrza kościoła. Ściany świątyni zostały pokryte polichromią przez malarza Ferdynanda Tarczałowicza z Bochni.
1872 - Ks. Józef Oświęcimski dobudował nową kruchtę od strony południowej oraz poszerzył przyziemie wieży i wygospodarował w niej dwie komórki na sprzęt kościelny.
1873 - Wybudowano poza placem przykościelnym nad potokiem nową, drewnianą kapliczkę św. Jana Nepomucena, patrona dróg i mostów.
1876 - Powstała najstarsza obecnie figura przydrożna umiejscowiona przy drodze spod dawnego Białego Dworu do Studzionek i Gnojnika (ufundowana przypuszczalnie przez Wacława Saliera).
1878 - Ufundowanie murowanej kapliczki na placu przykościelnym przez Andrzeja Kozickiego, który później spoczął w jej podziemiu.
1880 - Ks. Władysław Smołucha wybudował nowe mieszkanie dla organisty, gdyż organistówka chyliła się ku upadkowi.
1883 - Ks. Władysław Smołucha z Mszany Dolnej sprowadził nowe organy.
1891 - Ks. Franciszek Romański otoczył kościół ogrodzeniem.
1898 - Ufundowanie przez Józefa Stachonia okazałej figury przy rozwidleniu dróg do Dębiny i pod kościół.
1905 -Wybudowanie od strony północnej na prawym brzegu Borowianki murowanej plebani krytej dachówką.

I jeszcze jeden wpis pochodzący z tej strony:

http://www.nw.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=815&Itemid=163

Chronów - Jedna z dwunastu miejscowości Gminy Nowy Wiśnicz
CHRONÓW położony jest we wschodniej części gminy, na uboczu, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Zajmuje powierzchnię 7,18 km2. Teren zamieszkuje około 550 mieszańców w prawie 190 domach, rozrzuconych po przysiółkach wsi. Na temat powstania nazwy wsi istnieją trzy hipotezy. Według jednej z nich nazwa Chronów pochodzi od imienia pierwszego znaczącego osadnika z IX lub X wieku, który zwał się Chron. Miejscowa tradycja wskazuje słowo "chronienie" jako źródłosłów nazwy wsi. Jeden z przekazów ludowych mówi, że lasy dzisiejszego Chronowa były miejscem gdzie ludność chroniła się przed najazdem Tatarów. Według kolejnej hipotezy nazwa pochodzi od nazwiska braci Chronowskich, którzy prawdopodobnie byli założycielami wioski.
Nieznana jest dokładna data powstania miejscowości. Początek osadnictwa na tych terenach szacuje się na młodszą epokę kamienną. Intensywniejszy rozwój osadnictwa oraz większa jego stabilność nastąpił we wczesnym średniowieczu, w okresie gdy obszar ten wchodził w skład terytorium należącego do plemienia Wiślan. Proces zasiedlania jeszcze bardziej przybrał na sile w okresie formowania się państwa polskiego. Pod koniec XII wieku nastąpiła kolejna ekspansja osadnictwa na terenach Pogórza Wiśnickiego, w tym okresie ziemie te znalazły się w rękach rodu Gryfitów. Według informacji z zachowanych dokumentów historycznych Chronów powstał prawdopodobnie w XIII wieku, pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1286 roku. W krakowskich i czchowskich księgach sądowych na przestrzeni lat 1387-1420 odnotowano imiennie 86 mieszkańców a zarazem właścicieli niewielkich cząstek Chronowa. W 1398 roku powstał Chronów Nagórzni a rok później Chronów Dolny. Na przełomie XIV i XV wieku w miejscowości było już gwarno i rojno od drobnego rycerstwa, jednak Chronów był gniazdem rodowym przede wszystkim tej gałęzi Gryfitów, która później przyjęła nazwisko Chronowskich herbu „Gryf” i zawołania „Swoboda”.
W 1545 roku Piotr Kmita z Wiśnicza, marszałek wielki koronny i wojewoda krakowski, kupując ziemie na terenie Gnojnika zakupił również kilka działek w Chronowie i Łopusznej. Fakt ten poważnie zaważył na losach parafii chronowskiej, która już w następnym roku została włączona do parafii w Starym Wiśniczu, a kościół, nad którym patronat przejął Piotr Kmita otrzymał status kościoła filialnego. Od tego czasu aż do 1828 roku patronat nad kościołem w Chronowie nominalnie sprawowali właściciele Wiśnicza. Piotr Kmita zmarł bezpotomnie w 1553 roku. Pomiędzy spadkobiercami toczył się zacięty spór o podział majątku, w wyniku czego Chronów został sprzedany i około roku 1560 znalazł się w posiadaniu rodu Ocieskich. Zarówno Piotr Kmita jak i Ociescy a później Wielopolscy nigdy nie mieszkali na terenie Chronowa. Dobrami tymi zarządzali administratorzy lub dzierżawcy. W 1585 roku Gnojnik wraz z częściami w Chronowie i Łopusznej zakupił arianin Jan Przypkowski z Górnych Przytkowic, herbu Radwan. W rękach rodziny Przypkowskich, która odegrała poważną rolę w ruchu reformacyjnym jako propagatorzy i działacze ariańscy, część Chronowa i Łopusznej pozostawały przez ponad 40 lat.
Poważne zmiany rodowo-własnościowe w Chronowie odnotowuje rejestr poborowy z 1581 roku. W tym czasie wieś była podzielona pomiędzy 17 właścicieli, z których jedynie pięciu można uznać za Gryfów - Chronowskich, a pozostali to Prusowie lub Brochwiczowie. Wiek XVII spotęgował migrację Chronowskich, a zarazem ujawnił dążność do likwidacji szlachty zagrodowej, której miejsce powoli zaczęła zajmować silniejsza ekonomicznie szlachta cząstkowa. Podobne przemiany występowały nadal w ciągu XVIII wieku, a w ich rezultacie u progu XIX wieku w Chronowie pozostały trzy dworki szlacheckie, a w Łopusznej, będącej dziś tylko przysiółkiem Chronowa, dwa. Równocześnie z tymi zmianami wzrastała liczba ludności chłopskiej osiadającej na tych terenach.
W czerwcu 1773 roku Chronów wraz z całą okolicą znalazł się pod panowaniem austriackim, stając się maleńkim punktem, na mapie Galicji. Działania wojenne w okresie I wojny światowej na terenie Chronowa nie spowodowały większych zniszczeń. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku miejscowość znalazła się w granicach województwa krakowskiego. Do czasu reformy administracyjnej w 1934 roku stanowił samodzielną gminę wiejską, którą według danych z 1921 roku zamieszkiwało około 840 osób, utrzymujących się z pracy na roli. Po reformie już jako gromada wszedł w skład gminy zbiorowej w Lipnicy Murowanej. Ostatnim wójtem gminy chronowskiej był Władysław Wrona, zaś pierwszym sołtysem gromady został Franciszek Tobiasz, zwany Machetą, który funkcję tę pełnił przez cały okres okupacji.
Chociaż w czasie II wojny światowej Niemcy nie wkroczyli do Chronowa, to jednak od 6 września 1939 roku znalazł się on pod okupacją hitlerowską. Klęska wrześniowa, będąca wynikiem najazdu niemieckiego i sowieckiego, wydała nasz kraj na łup zwycięzców i spowodowała trwającą do 1945 roku okupację. Chronów obciążono kontyngentami zbożowymi i mięsnymi już w pierwszym roku wojny i ściągano je rygorystycznie w latach następnych, przy czym gwałtownie zwiększał się ich wymiar. Chlubną kartą dziejów okupacyjnych Chronowa było istnienie i działalność drużyny Armii Krajowej.

...

Odpowiedzi (5)

13.02.2012 22:46
Dodaję "drzewko" interesujące mnie najbardziej Rodzina Jeziorek z Chronowa oraz Uszwi i rodziny spokrewnione:
Nieskromny będę i zaznaczę siebie w tym drzewku pogrubioną i zieloną czcionką /zielony to kolor nadziei/ :

1. Stanislaus Jeziorek ur. ? zm. ? + Marianna Jeziorek z d. Duda ur. ? zm. ?
1. 1. Catharina Jeziorek ur. ? zm. 24. 01. 1847 r. Borowna
1. 1. 1. Thomas Jeziorek ur. 1815 r. zm. 22. 05. 1885 r. Chronów /phtysis/ + Marianna Jeziorek z d. Klupa ur. 11. 03. 1820 r. Chronów zm. 21. 01. 1885 r. Chronów /apopleksja/ - ślub 1840 r. Chronów
1. 1. 1. 1. Jacobus Jeziorek ur. 02. 07. 1841 r. zm. 08. 07. 1845 r. Łopuszna /phtysis/
1. 1. 1. 2. Josepha Kamiński z d. Jeziorek ur. 11. 04. 1845 r. Chronów zm. ? + Andreas Kamiński ur. 1830 r. zm. 17. 04. 1872 r. Chronów /astma/ - ślub 1869 r. Chronów
1. 1. 1. 2. 1. Franciscus Kamiński ur. 31. 07. 1870 r. Chronów zm. ?
1. 1. 1. 2. 2. Adalbertus Jeziorek ur. 12. 04. 1875 r. Chronów zm. ?
1. 1. 1. 3. Michael Jeziorek ur. 1845 r. zm. 14. 07. 1852 r. Łopuszna – wygląda na to, że brat bliźniak Józefy, chociaż rok ma 12 miesięcy
1. 1. 1. 4. Marianna Jeziorek ur. 28. 11. 1847 r. Łopuszna zm. 22. 06. 1852 r. Łopuszna
1. 1. 1. 5. Joannes Jeziorek ur. 24. 04. 1851 r. Łopuszna zm. 16. 09. 1851 r. Chronów
1. 1. 1. 6. Andrzej Jeziorek ur. 26. 11. 1852 r. Chronów zm. ? Uszew + Anna Jeziorek z d. Babraj ur. 13. 03. 1872 r. Uszew zm. 26. 06. 1958 r. Uszew
1. 1. 1. 6. 1. Katarzyna Golec z d. Jeziorek ur. ? Uszew zm. ? Uszew + Józef Golec ur. ? zm. ?
1. 1. 1. 6. 2. Jan Jeziorek ur. ? Uszew zm. ? Uszew
1. 1. 1. 6. 3. Wawrzyniec Jeziorek ur. 08. 06. 1901 r. Uszew zm. 29. 11. 1970 r. Uszew + Waleria Jeziorek z d. Pasek ur. 05. 11. 1902 r. Uszew zm. 01. 02. 1994 r. Uszew
1. 1. 1. 6. 3. 1. Helena Jeziorek ur. przed 1927 r. Uszew zm. przed 1929 r. Uszew
1. 1. 1. 6. 3. 2. Helena Domańska z d. Jeziorek ur. 1929 r. Uszew + Jan Domański ur. ? zm. 30. 10. 1999 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 2. 1. Zofia Doktor z d. Domańska ur. 17. 04. 1954 r. Kraków + Stanisław Doktor ur. 07. 05. 1951 r.
1. 1. 1. 6. 3. 2. 1. 1. Beata Nowak z d. Doktor ur. 14. 03. 1976 r. + Dominik Nowak ur. 01. 01. 1976 r.
1. 1. 1. 6. 3. 2. 1. 1. 1. Natalia Nowak ur. 23. 08. 1998 r.
1. 1. 1. 6. 3. 2. 1. 2. Joanna Doktor ur. 23. 06. 1982 r.
1. 1. 1. 6. 3. 2. 2. Grażyna Tatarska z d. Domańska ur. 02. 07. 1952 r. Kraków + Ryszard Tatarski ur. 03. 03. 1954 r. zm. 13. 10. 2006 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 2. 2. 1. Andrzej Tatarski ur. 01. 12. 1975 r. Kraków + Iwona Tatarska z d. Klamka ur. 13. 05. 1976 r.
1. 1. 1. 6. 3. 2. 2. 1. 1. Bartłomiej Tatarski ur. 14. 12. 1998 r.
1. 1. 1. 6. 3. 2. 2. 1. 2. Błażej Tatarski ur. 17. 07. 2004 r.
1. 1. 1. 6. 3. 2. 2. 2. Katarzyna Kasperek z d. Tatarska ur. 20. 10. 1983 r. Kraków + Szczepan Kasperek ur. 13. 12. 1981 r.
1. 1. 1. 6. 3. 2. 2. 2. 1. Amelia Kasperek ur. 15. 10. 2009 r.
1. 1. 1. 6. 3. 2. 3. Danuta Futro z d. Domańska ur. 29. 07. 1957 r. Kraków + Marcjan Futro ur. 25. 11. 1948 r. zm. 21. 12. 2011 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 2. 3. 1. Bartłomiej Futro ur. 10. 03. 1979 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 2. 3. 2. Ireneusz Futro ur. 05. 06. 1983 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 3. Anna Spytkowska z d. Jeziorek ur. 1932 r. Uszew + Władysław Spytkowski ur. ? zm. ?
1. 1. 1. 6. 3. 3. 1. a. Bogumiła Piwowarczyk z d. Spytkowska ur. ? + Dariusz Piwowarczyk ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 3. 1. a. 1. Joanna ? z d. Piwowarczyk ur. ? + ? ? ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 3. 1. a. 1. 1. ? ? ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 3. 1. b. Bogumiła Piwowarczyk z d. Spytkowska ur. ? + Tadeusz ? ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 3. 1. b. 1. Agnieszka ? ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 3. 2. Elżbieta Wilk z d. Spytkowska ur. ? + Jan Wilk ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 3. 2. 1. Agnieszka Wilk ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 3. 2. 2. Małgorzata Wilk ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 3. 2. 3. Paweł Wilk ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 3. 2. 4. Tomasz Wilk ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 3. 3. Andrzej Spytkowski ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 4. Maria Michalik z d. Jeziorek ur. 13. 01. 1934 r. Uszew + Józef Michalik ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 4. 1. Wiesław Michalik ur. ? + Elżbieta Michalik z d. ? ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 4. 1. 1. Katarzyna Michalik ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 4. 1. 2. Michał Michalik ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 4. 2. Halina Doniec z d. Michalik ur. ? + Janusz Doniec ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 4. 2. 1. Barbara Doniec ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 4. 2. 2. Michał Doniec ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 5. Ryszard Jeziorek ur. 17. 07. 1936 r. Uszew + Cecylia Jeziorek z d. Bajor ur. 13. 08. 1934 r. Wola Przemykowska
1. 1. 1. 6. 3. 5. 1. ]Jerzy Bogdan Jeziorek ur. 02. 11. 1960 r. Kraków + Małgorzata Grażyna Jeziorek z d. Duda ur. 22. 05. 1963 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 5. 1. 1. Marcin Jan Jeziorek ur. 27. 12. 1987 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 5. 1. 2. Tomasz Michał Jeziorek ur. 18. 06. 1990 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 5. 2. Zbigniew Jeziorek ur. 14. 08. 1962 r. Kraków + Wioleta Maria Jeziorek z d. Cichy ur. 05. 11. 1969 r. Jaworzno
1. 1. 1. 6. 3. 5. 2. 1. Krzysztof Piotr Jeziorek ur. 15. 01. 1996 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 5. 2. 2. Kamil Andrzej Jeziorek ur. 22. 09. 1998 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 5. 2. 3. Anna Karolina Jeziorek ur. 07. 07. 2005 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 5. 3. Urszula Marzec z d. Jeziorek ur. 28. 10. 1967 r. Kraków + Janusz Marzec ur. 30. 01. 1968 r.
1. 1. 1. 6. 3. 5. 3. 1. Mateusz Wiktor Jeziorek ur. 16. 10. 1993 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 5. 3. 2. Artur Janusz Marzec ur. 21. 05. 2005 r. Kraków
1. 1. 1. 6. 3. 6. Janina Duśko z d. Jeziorek ur. 25. 04. 1939 r. Uszew + Władysław Duśko ur. 22. 08. 1936 r. zm. 22. 02. 1991 r. Uszew
1. 1. 1. 6. 3. 6. 1. Teresa Pasek z d. Duśko ur. 25. 09. 1964 r. + Roman Pasek ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 6. 1. 1. Kamil Pasek ur. 04. 10. 1990 r.
1. 1. 1. 6. 3. 6. 1. 2. Damian Pasek ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 6. 1. 3. Dominik Pasek ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 6. 1. 4. Agnieszka Pasek ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 6. 2. Danuta Biernat z d. Duśko ur. 16. 10. 1965 r. + Wiesław Biernat ur. 14. 03. 1960 r.
1. 1. 1. 6. 3. 6. 2. 1. Justyna Biernat ur. 22. 04. 1987 r.
1. 1. 1. 6. 3. 6. 2. 2. Damian Biernat ur. ?
1. 1. 1. 6. 3. 6. 3. Małgorzata Kaczmarczyk z d. Duśko ur. 28. 07. 1968 r. + Marek Kaczmarczyk ur. ?
1. 1. 1. 6. 4. Maria Nowak z d. Jeziorek ur. ? zm. ? + Józef Nowak ur. ? zm. ?
1. 1. 1. 6. 4. 1. Władysław Nowak ur. ?
1. 1. 1. 6. 5. Wiktoria Pasek z d. Jeziorek ur. 17. 03. 1912 r. Uszew zm. 26. 09. 1998 r. Uszew + Florian Pasek ur. ? zm. ?
1. 1. 1. 7. Agnes Jeziorek ur. 05. 12. 1855 r. Chronów zm. 21. 12. 1855 r. Chronów
1. 1. 1. 8. Agnes Majcher z d. Jeziorek ur. 12. 09. 1857 r. Chronów zm. ? + Hyacynthus Majcher ur. 1850 r. zm. ?
1. 1. 1. 8. 1. Catharina Majcher ur. 24. 10. 1888 r. Chronów zm. ?
1. 1. 1. 9. Jakobus Jeziorek ur. 08. 03. 1860 r. Chronów zm. 18. 04. 1860 r. Chronów
1. 1. 1. 10. Michael Jeziorek ur. 24. 08. 1861 r. Chronów zm. ?
1. 1. 1. 11. Joannes Jeziorek ur. 28. 03. 1864 r. Łopuszna zm. 20. 05. 1867 r. Chronów
...

Dodaję też drzewka mojej prababci Anny Jeziorek z domu Babraj - w powyższym wykazie 1. 1. 1. 6.

1. Bartholomeus Babraj ur. po 1768 r. Zawada Uszewska zm. 01. 04. 1824 r. + Sophia Babraj z d. Zych ur. 1773 r. Zawada Uszewska zm. 20. 02. 1805 r.
/ślub 20. 10. 1797 r. Zawada Uszewska/
1. 1. Martinus Babraj ur. 02. 11. 1798 r. Zawada Uszewska zm. ?
1. 2. Stanislaus Babraj ur. 1799 r. Zawada Uszewska zm. 26. 03. 1824 r.
1. 3. Andrzej Corsinus Babraj ur. 04. 02. 1803 r. Zawada Uszewska zm. ? + Tekla Babraj z d. Ciura ur. 18. 09. 1808 r. Uszew zm. ?
1. 3. 1. Jacobus Babraj ur. 1832 r. Zawada Uszewska zm. ?
1. 3. 2. Jan Babraj ur. 1833 r. Zawada Uszewska zm. ? + Wiktoria Babraj z d. Wąs ur. ? zm. ?
1. 3. 2. 1. Anna Jeziorek z d. Babraj ur. 13. 03. 1872 r. Uszew zm. 26. 06. 1958 r. Uszew + Andrzej Jeziorek ur. 26. 11. 1852 r. Chronów zm. ? Uszew
/ślub 14. 02. 1900 r. Uszew/
1. 3. 3. Wiktoria Babraj ur. 24. 11. 1844 r. zm. ?
1. 3. 4. Michał Babraj ur. 29. 09. 1848 r. zm. ?
1. 4. Marcianna Babraj ur. 10. 01. 1805 r. Zawada Uszewska zm. 19. 02. 1806 r. Zawada Uszewska

Oraz mojej babci Walerii Jeziorek z domu Pasek - w powyższym wykazie 1. 1. 1. 6. 3.

1. Adalbertus Pasek ur. ? zm. ? + Hadwigis Pasek z d. Pawełek ur. ? zm. ?
1. 1. Andrzej Pasek ur. 17. 11. 1822 r. Uszew zm. 13. 01. 1870 r. + Agnieszka Pasek z d. Kural ur. około 1828 r. Uszew zm. po 1864 r.
/ślub 22. 10. 1850 r. Uszew/
1. 1. 1. Jakub Pasek ur. około 1864 r. Uszew zm. ? Uszew + Agnieszka Pasek z d. Toboła ur. około 1873 r. Uszew zm. 17. 03. 1957 r. Uszew
/ślub 21. 10. 1891 r. Uszew/
1. 1. 1. 1. Waleria Jeziorek z d. Pasek ur. 05. 11. 1902 r. Uszew zm. 01. 02. 1994 r. Uszew+Wawrzyniec Jeziorek ur. 08. 06. 1901 r. Uszew zm. 29. 11. 1970 r. Uszew
1. 1. 1. 2. Maria Pasek ur. ? zm. ?
1. 1. 1. 3. Anna Pawełek z d. Pasek ur. ? zm. ? + Wojciech Pawełek ur. ? zm. ?
13.07.2012 13:12
Sobolów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Łapanów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.
Pierwsze informacje o wsi Sobolów pochodzą już ze wczesnego średniowiecza z kronik królewskich. Jak wynika z treści kroniki wieś została sprzedana miejscowym chłopom przez szlachcica Kuklińskiego, który zdecydował opuścić ziemie polskie by poślubić mołdawską hrabinę Wrgage. Istnieją jednak dowody wcześniejszego osadnictwa na tych ziemiach (najprawdopodobniej z późnego paleolitu), które zostały odkryte w ramach ratunkowych badań archeologicznych dokonanych przez zespół badawczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach przygotowania terenu pod przyszły zbiornik wodny (sobolów). Okres świetności Sobolowa przypada jednak na XIX w. głównie za sprawą miejscowych rzemieślników, którzy wyspecjalizowali się w produkcji ołowianych kół służących w austriackiej armii jako pociski strzeleckie (również armatnie). W okresie wojennym wieś stała się głównym ośrodkiem partyzantki czynnej i biernej. To tu planowana była akcja "wykopki" mająca na celu uwolnienie z więzienia w Nidzicy Kazimierza Zefirka ps."Krzywy". Na rok 2014 planuje się rozpoczęcie prac budowlanych zbiornika wodnego Sobolów. Część mieszkańców jednak sprzeciwia się decyzji.

Sobolów znajduje się kilkanaście kilometrów na zachód od Chronowa, około 10 kilometrów od Nowego Wiśnicza.

Na portalu Ellis Island znalazłem informację o Józefie Jeziorek z Sobolowa, który przybył do Stanów Zjednoczonych. Oto dane:
Data przybycia 25 września 1907 r. na pokładzie S. S. President Grant, wypłynął z Hamburga.
Miał wówczas 40 lat (urodzony około 1867 r.).
Osoba w kraju żona Maria Jeziorek zamieszkała Sobolów.
Zaproszony został przez brata Wincentego Jeziorek, a zmierzał prawdopodobnie do Sidney w stanie New York.
Miał brązowe włosy i błękitne oczy.

13.07.2012 14:20
Kolejny wpis na Ellis Island dotyczy Wincentego Jeziorek, przy którym jako miejsce zamieszkania podano "Niezkowice Galicja". Przypuszczam, że chodzi o Nieszkowice. Nie określono jednak, czy chodzi o Nieszkowice Małe, czy Nieszkowice Wielkie. We wpisie w księdze pokładowej u osoby zapisanej niżej (Jan Michalczyk) zapisano Nieszkowice Małe, a obaj przybyli do Stanów na zaproszenie tej samej osoby, nie można jednak automatycznie przypuszcza, że Wincenty Jeziorek również pochodził z Nieszkowic Małych. Nie ma to jednak aż tak dużego znaczenia, bowiem Nieszkowice Małe, Nieszkowice Wielkie oraz Sobolów (patrz wpis wyżej) znajdują się w bliskiej odległości od siebie (2-3 kilometry) kilka kilometrów na zachód od Nowego Wiśnicza, kilkanaście kilometrów na zachód od Chronowa. Oto dane dotyczące Wincentego Jeziorek z wpisu w księdze pokładowej:

Data przybycia 9 listopada1909 r. na pokładzie S. S. Kaiser Wilhelm II, wypłynął z Bremy.
Miał wówczas 30 lat (urodzony około 1879 r.).
Jako zawód wpisano farm laborer.
Wbito też pieczątkę Non immigrant alien, ponieważ przebywał już w Stanach w latach 1906, 1908 w ... Sydney.
Osoba w kraju żona Barbara Jeziorek zamieszkała Nieszkowice.

Zaproszony został przez szwagra (brother in law) Henryka Wojak, a zmierzał prawdopodobnie do Uniontown w stanie Pennsylvania.
Jak już wspomniałem przez tę samą osobę został zaproszony Jan Michalczyk zapisany jedną pozycję niżej na liście pokładowej. Co ciekawe, też określono stopień pokrewieństwa jako szwagier. Czy rzeczywiście panowie byli spokrewnieni?

14.07.2012 23:31
Odwiedziłem dzisiaj cmentarz w Sobolowie. Muszę przyznać, że było to dziwne uczucie. Na wielu nagrobkach widziałem swoje nazwisko. Od miłej Pani, która oprowadziła nas po pięknym zabytkowym kościele w Sobolowie dowiedziałem się, że wciąż żyją w tej wsi osoby o tym nazwisku. Dom jednego z nich, Kazimierza Jeziorek, wskazała nam nawet. Pewnie niedługo odwiedzę znów tę miejscowość, żeby poszukać większej ilości informacji i spotkać się z osobami noszącymi moje nazwisko, chociaż pokrewieństwo zapewne dalekie i wątpliwe. Najlepiej byłoby oczywiście zaglądnąć do ksiąg metrykalnych parafii. Widziałem nawet przez chwilę proboszcza, ale zamyślony był, więc nie chciałem Mu przeszkadzać. Oto zapis dotyczący osób o nazwisku Jeziorek wykonany na podstawie zdjęć tablic nagrobnych z cmentarza w Sobolowie:

Poprzednia wizyta miała miejsce 14 lipca. Dzisiaj, to znaczy 23 lipca, odwiedziłem cmentarz w Sobolowie jeszcze raz. Niżej podaję uzupełniony i poprawiony zapis. Ponumerowałem kolejne groby, podając osoby w nim pochowane:

1. Mikołaj Jeziorek + Maria Jeziorek z d. ?
(dat nie podano)
córka Julia ur. około 1906 r. zm. 11.01.1997 r.

2. Andrzej Jeziorek + Maria Jeziorek z d. ?
(dat nie podano)
Katarzyna Foszcz (dat nie podano)

3. Waleria Jeziorek ur. 22.07.1932 r. zm. 02.04.1992 r.
Andrzej Jeziorek ur. około 1864 r. zm. 24.11.1936 r. + Maria Jeziorek z d. ? ur. około 1858 r. zm. 09.07.1946 r.
Władysław Jeziorek ur. około 1892 r. zm. 1959 r. + Katarzyna Jeziorek z d. ? ur. około 1899 r. zm. 1985 r.

4. Edward Jeziorek ur. około 1930 r. zm. 29.01.2007 r. + Otylia Jeziorek z d. ? ur. 19.12.1901 r. zm. 06.02.1985 r.

5. Józef Jeziorek ur. około 1901 r. zm. 15.04.1937 r.

6. Katarzyna Jeziorek ur. około 1907 r. zm. 06.10.1972 r.

7. Ludwik Jeziorek ur. 10.02.1919 r. zm. 12.12.2003 r. + Janina Jeziorek z d. ? ur. 23.12.1923 r. zm. 07.09.1991 r.

8. Władysław Jeziorek ur. 24.05.1929 r. zm. 28.12.1994 r. + Helena Jeziorek z d. ? ur. 05.11.1923 r. zm. 02.12.1993 r.

8. Józef Jeziorek ur. 28.01.1904 r. zm. 07.02.1996 r. + Zofia Jeziorek z d.? ur. 26.04.1909 r. zm. 01.12.1996 r.

10. Szczepan Jeziorek ur. 10.12.1861 r. zm. 16.03.1927 r. + Maria Jeziorek ur. 28.11.1863 r. zm. 05.12.1949 r.
Szymon Jeziorek ur. 01.11.1902 r. zm. 30.03.1960 r. + Maria Jeziorek ur. 25.02.1907 r. zm. 25.12.1959 r.

11. Alojzy Jeziorek ur. 27.07.1923 r. zm. 14.03.1993 r. + Joanna Jeziorek z d. ? ur. 09.02.1926 r. zm. 27.01.2001 r.

12. Wojciech Jeziorek ur. około 1867 r. zm. 14.09.1919 r.

13. Stanisław Jeziorek ur. 04.02.1917 r. zm. 07.01.1980 r. + Joanna Jeziorek z d. ? ur. 21.06.1925 r. zm. 21.10.1992 r.

14. Zofia Jeziorek ur. około 1912 r. zm. 11.10.1973 r.

15. Piotr Jeziorek ur. 29.06.1907 r. zm. 15.08.1969 r. + Anna Jeziorek z d. ? ur. 17.11.1907 r. zm. 13.03.1959 r.

16. Ignacy Jeziorek ur. 20.01.1936 r. zm. 13.05.2011 r.

17. Julian Jeziorek ur. 16.03.1904 r. zm. 04.06.1978 r. + Katarzyna Jeziorek z d.? ur. 16.09.1908 r. zm. 06.07.2002 r.

18. Stanisław Jeziorek przeżył 73 lata + Maria Jeziorek przeżyła 69 lat
(dat nie podano)
Kazimierz Jeziorek przeżył 14 lat (dat nie podano)

19. Maria Jeziorek (Koszmider) ur. 02.09.1884 r. zm. 22.05.1963 r.

20. Ludwik Jeziorek ur. 27.12.1907 r. zm. 19.02.1992 r. + Zofia Jeziorek ur. 15.12.1905 r. zm. 24.06.1989 r.

21. Józef Jeziorek przeżył lat 35 (dat nie podano)
Stefania Chmielek ur. 26.02.1913 r. zm. 07.02.1999 r.

1.08.2012 11:57

Kolejny wpis dotyczący Chronowa. Informacje pochodzą z tej strony:

http://wc.rootsweb.ancestry.com/cgi-bin/igm.cgi?surname=jeziorek&start=21

ID: I5963
Name: Theresia JEZIOREK
Sex: F
Birth: 7 OCT 1804 in Chronow, Austria
Death: UNKNOWN

Father: Jacobus JEZIOREK
Mother: Catharina KOZYKRZYK b: 1757

ID: I5962
Name: Catharina KOZYKRZYK
Sex: F
Birth: 1757
Death: 10 APR 1817 in Chronow, Austria of Ordinaria

Marriage 1 Jacobus JEZIOREK
Children
Theresia JEZIOREK b: 7 OCT 1804 in Chronow, Austria

Zapis w formie drzewka będzie taki:

1. Jakub Jeziorek ur. ? zm. ? + Katarzyna Jeziorek z d. Kozykrzyk ur. 1757 r. zm. 10. 04. 1817 r. Chronów
1. 1. Teresa Jeziorek ur. 07. 10. 1804 r. Chronów zm. ?