Sylwina
Sylwina – imię pochodzenie łacińskiego, stanowi żeński odpowiednik imienia Sylwin, które wywodzi się od imienia Sylwiusz.
Imię w naszym kraju pojawiło się dosyć niedawno, gdyż jest znane zaledwie od lat 30.
Konstantyna
Żeński odpowiednik imienia Konstanty, Konstantyn pochodzącego od łacińskiego constans, czyli stały, niezłomny, stanowczy. Imię to pojawiło się w naszym kraju w okresie późnego średniowiecza (XIII wieku) i często jest używane zamiennie z imieniem Konstancja lub traktowane jest jako jeden z jego odpowiedników.
Filemon
imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od słowa philé ‘miłuję, kocham’ lub od phil-mosýn ‘życzliwość, życzliwy, przyjazny’. W Polsce pojawiło się wieku XV i znane było jaki Filimon (Philimon).
Afrodyzy
Imię pochodzenia greckiego, wywodzi się ono od imienia bogini Afrodyty i często używane jest zamiennie z imieniem Afrodyzjusz,imię należy do bardzo rzadkich, zazwyczaj jest ono nadawane w rodzinach artystów.
Klaudian
Imię pochodzenia łacińskiego, zostało utworzone od rzymskiego rodu Klaudiuszów (Claudius) za pomocą przyrostka –ianus, wskazującego na pochodzenie lub przynależność. Obecnie, jest ono niezwykle rzadko nadawane w naszym kraju, gdyż przez wieki było systematycznie wypierane przez imię Klaudiusz.
Gajus
Imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa Gaius oznaczającego ‘cieszący rodziców’. Warto pokreślić, iż należy do jednych z najstarszych imion rzymskich. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się w dobie późnego średniowiecza, kiedy to często było zdrobniane, bowiem w tekstach źródłowych odnajdziemy jego formy takie jak: Gaszko, Gaszek, Gasz.
Kryspin
imię pochodzące z języka łacińskiego. Pierwotnie było to forma zdrobniała od imienia męskiego Crispus. Ono z kolei wywodziło się od przymiotnika tłumaczonego jako „kędzierzawy”. Było nadawane dzieciom, które urodziły się z wyjątkowo bujnymi włosami. Imię Kryspin występuje w Polsce od XIII wieku .
Klotylda
imię o rodowodzie germańskim, wywodzące się od staroniemieckich słów hlut – „sławna, słynna” i hiltia – „walka”. Będzie zatem oznaczało osobę słynną w walce, energiczną, wojowniczą, waleczną. W Polsce występuje bardzo rzadko.
Kordian
imię to wywodzi się z polskiej tradycji romantycznej. Jego twórcą jest jeden z trzech wieszczów narodowych – Juliusz Słowacki. Nadał je bohaterowi swojego poematu romantycznego o tym samym tytule. Pierwsza sylaba imienia wywodzi się od łacińskiego „cor” – serce, umysł, uczucie, odwaga, rozum, całe zaś imię oznacza „dający serce”. Nigdy nie zyskało większej popularności, obecnie także nadawane jest bardzo rzadko.
Eustazy
imię pochodzenia greckiego, jego pierwszy człon eu- oznacza ‘dobrze’, zaś drugi stás(is) ‘trwanie, wytrwałość’, a więc mężczyzna o tym imieniu jest wytrwały w czynieniu dobra. Ponadto, używane jest również zamiennie z imieniem Eustazjusz.
Laurencja
imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od imienia Laurencjusz, znaczącego ‘laur, wawrzyn’ lub oznacza ‘człowieka pochodzącego z podrzymskiego Lauretinium’. W naszym kraju występuje już od XV wieku.
Longin
imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa longus ‘daleki, długi’. Wedle legend chrześcijańskich nosił je legionista, który przebił włócznią bok ukrzyżowanego Jesusa Chrystusa. Następstwem tego czynu było jego nawrócenia oraz męczeńska śmierć. W Polsce jest znane już od XIII wieku.
Fawila
imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od nawy rodowej Favilla, która pierwotnie oznaczała ‘rozżarzony węgiel, gorący popiół, zarzewie, iskrę’. Największą popularnością cieszyło się w dobie średniowiecza.
January
imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy boga Janusa, który w starożytnym Rzymie był bóstwem o dwóch obliczach. Był patronem miast i bram oraz bogiem wszelkiego początku. Jak wiemy od jego imienia pochodzi nazwa pierwszego miesiąca w roku.
Rajnold
imię męskie pochodzenia germańskiego. Wariantami tego imienia są Reginald, Reinhold, Rajhold, Ronald i Ronnie. Wywodzi się ono od staroniemieckiego słowa ragin, oznaczającego „zrządzenie losu” i określa tego, „który panuje ze zrządzenia losu”.
Donat
imię pochodzi od łacińskiego Donatus, które oznacza darowany przez Boga, podobną etymologię posiada imię Teodor oraz Bożydar. Warto podkreślić to, iż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa było ono bardzo popularne, natomiast w Polsce pojawiło się dopiero w XIV wieku.
Polikarp
imię greckiego pochodzenia, wywodzi się od słów polys ‘liczny, mnogi’ oraz od karpos ‘owoc’, w związku z czym Polikarp to ‘człowiek, który ma liczne potomstwo’ lub imię może posiadać też formę życzenia, aby ‘noszący je mężczyzna doczekał się gromadki dzieci’.
Nestor
imię męskie pochodzenia greckiego. W mitologii greckiej imię najstarszego wodza walczącego podczas wojny trojańskiej, mityczny król miasta Pylos.
Manswet
Jest to imię pochodzenia łacińskiego; wywodzi się z pierwotnego cognomen, w którego funkcji użyty był przymiotnik mansuetus 'łagodny, miły'.
W Polsce imię to się nie upowszechniło.
Odpowiedniki obcojęz.: łac. Mansuetus, fr. Mansuet, Mansuy hiszp. Manso, wł. Mansueto.