Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Nowa Ruda - cmentarz

6.12.2008 16:30
Cmentarz
Cmentarz znajduje się obok świątyni. Sądząc z informacji zaczerpniętej z nagrobków, powstał na początku XX wieku. Ma kształt prostokąta z szerszym przejściem pośrodku. Pomniki wykonane są z tradycyjnych materiałów: kamienia, drewna, kruszywa i betonu. Dominują formy małej architektury sakralnej: obelisk i płyta. Po lewej stronie, przy wejściu, zwraca uwagę wyniosły nagrobek na mogile tragicznie zmarłego 2.03.1953 r. Czesława Obuchowskiego. Dożył 18 lat. Na pomniku najdłuższe epitafium, które brzmi: "Cześku, synu nasz, synu nasz jedyny, zamiast podporą starości jesteś łez naszych przyczyną. W sercach naszych nie zagości już więcej radość na ziemi, tylko nadzieją żyjemy, że Bóg miłosierny w niebie pozwoli zobaczyć ciebie. Teraz w tej wielkiej żałobie stawimy pomnik na grobie".

Ofiarami jeszcze pamiętanej przez wielu mieszkańców Kresów wojny i tragicznego wypadku na Jeziorze Białym stali się pochowani w jednym rzędzie po prawej stronie, pod koniec cmentarza. Witold Obuchowski, 24 lata, zmarł śmiercią tragiczną 28.10.1945 r. W tym samym dniu zginęli: Kisielewski Zygmund, 20 lat, Kisielewski Franciszek, 29 lat. W tym samym roku zmarli tragicznie: Apolia Sankowska, 19 lat, Adolf Kisielewski, 33 lata, Maria Kisiel 20 lat. Adolf Hryń, 26 lat i Kazimierz Obuchowski, 39 lat zginęli śmiercią tragiczną 6.12.1947 r. Utonęli w Jeziorze Białym, lub zginęli z czyichś rąk, dzisiaj to już trudno ustalić.

Na katolickich pomnikach coraz częściej pojawiają się epitafia w języku rosyjskim. Na cmentarzu w Nowej Rudzie można odnaleźć taki, gdzie osierocone dzieci proszą: "Wy listoczki nie szumicie. Naszu mamu nie budzicie" lub "Prochożyj ostanowis, o dusze mojej pomoliś. Nie prenebregaj moj prach, ja uże doma, a ty w gościach". Temu napisowi towarzyszy część informacyjna podana w języku polskim.

Przed kościołem w latach polskich została zbudowana świetlica, po wojnie zburzona przez Sowietów. Z tamtych czasów, tuż obok, przetrwał dom z okiennicami, w którym mieszkały niegdyś siostry zakonne, po nich chyba nauczycielki (pani Morawska, Lewandowska, pani Jola). Do dziś istnieje także plebania, zwrócona przez władze w latach dziewięćdziesiątych. Nowa Ruda należy do gminy w Porzeczu.

[]